5 najbržih het-trikova u istoriji Premijer lige

Više od stotinu igrača je uspelo da se tri ili više puta upiše u strelce na jednoj utakmici Premijer lige. Ipak, neki od njih su to radili na zaista senzacionalan način.

Jedan od takvih je i Sadio Mane, koji je 16. maja 2015. postigao najbrži het-trik u istoriji Premijer lige.
Senegalac je za manje od tri minuta postigao tri gola u pobedi Sautemptona nad Aston Vilom. Mane je tako oborio 21 godinu star rekord koji je svojevremeno postavio Robi Fauler.

Sadio Mane (Sautempton)

Vreme: 2:56

Protivnik: Aston Vila

Datum: 16.05.2015.

U 13. minutu utakmice Sadio Mane je pobegao odbrani Aston Vile, izašao pred golmana i. uz malo sreće, uspeo da pošaljeloptu u mrežu. Devedesetak sekundi kasnije ponovo je bio na pravom mestu, izvršio presing u pravo vreme i došao u situaciju da ispred sebe ima prazan gol. Još nije bilo prošlo ni 14 minuta igre na meču.

Pre isteka 16. minuta Mane je već i po treći put postigao gol, tako što je lopo završio odličan kontranapad svog tima. Mane je stavio tačku na utakmicu i stavio tačku na jedan rekord koji je bio na snazi skoro 21 godinu.

Fudbaler Sautemptona je postao rekorder – on je sada strelac najbržeg het-trika u istoriji Premijer lige.

– Nisam stigao ni da razmislim o tom het-triku, toliko je bio brz – izjavio je menadžer “svetaca” Ronald Kuman posle utakmice.

Robi Fauler (Liverpul)

Vreme: 4:33

Protivnik: Arsenal

Datum: 28.08.1994.

Krajem avgusta 1994. Robi Fauler ne samo da je bio junak utakmice, već je i definitivno postao kultni lik na Enfildu. On je za nešto više od četiri i po minuta postigao tri gola u derbiju protiv Arsenala. Sat na semaforu je poskazivao 25:58 kada je prvi put zatresao mrežu, a 30:31 kad je Robi “završio posao”.

Kada je u pitanju engleska liga, ovaj rekord je bio na snazi blizu dve decenije.

– To je sigurno stvar po kojoj sam najpoznatiji u Premijer ligi i jedna od onih na koje sam najviše ponosan – izjavio je Fauler povodom dvadeset godina od postizanja tog het-trika.

Džermein Defo (Totenhem)

Vreme: 7 minuta

Protivnik: Vigan

Datum: 22.11.2009.

U neverovatnoj pobedi Totenhema od 9-1 nad Viganom, Džermein Defo je postigao čak pet golova, a tri u razmaku od sedam minuta.

Samo su Alan Širer, Endi Kol i Dimitar Berbatov pre Defoa uspeli da se pet puta upišu u strelce na jednoj utakmici.

Gabrijel Agbonlahor (Aston Vila)

Protivnik: Mančester siti

Datum: 17.08.2008.

Prvi het-trik Gabrijela Agbonlahora bio je i “savršen” het trik. Naime, on je u pobedi nad Mančester sitijem postigao po jedan gol glavom, levom nogom i desnom nogom. Uz sve to, engleski fudbaler je to uradio za samo 7 minuta. Bilo je to prvo kolo nove sezone.

Džon Kerju je doneo prednost Aston Vili, a Elano je sa bele tačke poravnao rezultat. Samo pet minuta kasnije Agbonlahor je počeo sa “razaranjem” odbrane “građana” i sa tri brza gola je rešio pitanje pobednika. Siti je pred kraj uspeo samo da postigne utešan pogodak.

Jan Rajt (Arsenal)

Vreme: 9 minuta

Protivnik: Ipsvič

Datum: 15.04.1995.

Devet minuta je bilo potrebno Janu Rajtu 1995. godine da postigne tri gola na utakmici protiv Ipsviča i tako doprinese pobedi “tobdžija” od 5-1.

Bonus: Brži i od Manea

Džejms Hajter, tada igrač Bornmuta,  je za dva minuta i 20 sekundi postigao tri gola kada je 2004. godine na šest minuta pre kraja utakmice ušao sa klupe protiv Vreksama. On je rekorder, ako se gledaju sve profesionalne engleske lige.

Međutim, za najbrže postignut het-trik ikada uzima se onaj iz 1964, kada je Tomi Ros za samo 90 sekundi postigao tri gola. Ros je bio igrač Ros Kauntija i ovaj het-trik je postigao protiv Nairn Kauntija.