Denis Berkamp je rođen i odrastao u Amsterdamu. Njegov otac je bio fudbalski zaluđenik, ali je igrao samo u amaterskim ligama.
Fudbal je na njega uticao toliko da je najmlađeg sina nazvao po škotskom fudbaleru Denisu Lou.
Berkamp je doša o Ajaks sa 11 godina. Akademija ovog kluba je širom sveta poznata po tome što daje mlade igrače koji postaju vrhunsi igrači. Četrnaestog decembra 1986. Johan Krojf je odlučio da još jedan od tih mladića dobije priliku da debituje.
U narednim sezonama Denis Berkamp je postao standardni prvotimac i jedan od najboljih holandskih igrača. Proglašavan je za najboljeg igrača u Holandiji 1991. i 1992. godine. Postigao je 103 gola na 187 utakmica za klub iz svog rondog grada.
“Postizao je sjajne golove i činio da to deluje lako. Postiže golove iz svih pozicija – rekao je tadašnji trener Ajaksa Johan Krojf.
Berkamp se tada već takođe dokazao i u reprezentaciji i bio je impresivan na Evropskom prvenstvu 1992. godine, kada je postigao i tri gola, ali to nije bilo dovoljno, jer je Holandija ispala od kasnijeg šampiona Danske.
Nakon tog razočaranja usledila je još jedna efikasna sezona i bilo je jasno da je Berkamp predodređen za veće stvari nego što je holandska liga.
Najveći evropski klubovi su počeli da ga zovu, a Krojf ga je savetaovao da ne ide u Real Madrid. Odbio je i Barselonu i odlučio se za Inter u transferu vrednom 10 miliona evra, koji je njega i njegovog saigrača Vima Jonka odveo na Đuzepe Meacu.
Prva sezona je bila teška za Berkampa, postigao je samo osam golova i nije ostvario napredak kakav se očekivao. Inter se mučio u ligi i na kraju imao samo jedan bod više od timova koji su ispali. Ali u Kupu UEFA je Inter igrao mnogo bolje i 1994. su ga osvojil. Berkamp je bio najbolji strelac takmičenja.
Još jednom je zablistao na Svetskom prestvu 1994. godine u SAD i pomogao je Holandiji da dođe do četvrtfinala gde ih je zaustavio Barzil.
Ali njegovi problemi u Milanu su se nastavili. Povrede u kombinaciji sa nesporazumima sa italijanskim medijima doveli su do toga da njegov odlazak bude samo pitanje vremena. Kada je Masimo Morati došao u klub, obećao velika ulaganja i doveo napadača Maurisija Ganca, Berkamp je bio među prvima koji su prodati. Ali njegovo vreme je tek dolazilo.
Potreban je poseban talenat da se jedan klub trgne, a dovođenjem Berkampa Arsenal je uradio upravo to. “Tobdžije” su oborile klupski rekord plativši 10,5 miliona evra da Berkamp dođe na Hajberi. Nakon problema sa privikavanjem na engleski fudbal i jakih kritika od strane štampe, Berkamp je sezone završio sa 11 golova na 33 ligaške utakmice i ekipa je zauzela peto mesto i plasman u Kup UEFA.
Njegov talenat i želja su jednostavno bili toliko jaki da nije bilo moguće da još jednom omane i on je u drugoj sezoni bio fantatičan, ne samo zbog postizanja golova, već i zbog 13 asistencija.
“On je bio majstor svog zanata. Jednom kada biste krenuli napred, lopta bi se stvorila ispred vas i postigao sam neke lepe golove zahvaljujući njemu. On je bio najbolje pojačanje koje je Arsenal ikada doveo i koje će ikada dovesti”, kazao je njegov nekadašnji saigrač Jan Rajt.
“On je igrač koji je podigrao Arsenal na viši nivo”, priznao je Martin Kion.
Ali dolazak Arsena Vengera bio je prekretnica u njegovoj karijeri. Nakon sezone 1997/98 ime Denisa Berkampa postalo je još više poznato.
Vengerov Arsenal je dobio lidera u Berkampu i sve što je menadžer trebalo da uradi je da izgradi jak tim oko njega. Dovođenje Patrika Vijere i Marka Overmarsa označilo je početak novog poglavlja u istoriji Arsenala. Navijači su sada videli jak i poletan tim, sa izuzetnim tehničkim sposobnostima.
“On je bio najbolje pojačanje koje je Arsenal ikada doveo i koje će ikada dovesti” (Jan Rajt)
Arsenal je postao šampion po prvi put nakon sedam godina.
Tituli osvajača Premijer lige dodali su i trofej u kupu i osvojili duplu krunu. Bez obzira na to što je kraj sezone propustio zbog povrede, učinak Denisa Berkampa nije mogao da se zanemari i on je proglašen za igrača godine u Premijer ligi.
Svetsko prvenstvo 1998. godine donelo je još jedno razočaranje (poraz u polufinalu nakon jedanaesteraca), ali njegov gol protiv Argentine nikada neće biti zaboravljen.
Naredna sezona je ostavila gorak ukus u ustima, jer je Arsenal završio kao drugoplasirani.
Denis Berkamp je u polufinalu FA kupa promašio penal protiv Mančester junajteda i više nikada nije izveo jedanaesterac.
Dolazak Tijerija Anrija 1999. godine bio je korak ka engleskoj eliti. Postali su perfektan tandem.
Sezone 1999/00 nije bila dobra ni za Arsenal ni za Berkampa. Bili su drugi u ligi i izgubili finale Kupa UEFA od Galatasaraja, ali je naredne godine ponovo osvojena dupla kruna.
Denis Berkamp je takođe bio deo tima koji će biti upamćen kao “Nepobedivi”, jer je sezone 2003/04 završio bez ijednog poraza.
Ali kao i sve druge, i ova priča je morala da dođe do kraja.
Berkamp se povukao nakon utakmice sa VBA, u kojoj je postigao pobedonosni gol.
“On je najbolji igrač sa kojim sam ikada igrao”, rekao je Tijeri Anri. A legenda o Berkampu će nastaviti da živi i dalje, jer je klub ispred stadiona Emirati postavio njegovu statuu.
*****
Rok Gregorič
Leave a Reply