ENGLEZI NA SP 1990: Špageti Lavovi

Varvari su u 6. veku nove ere opustošili Sardiniju, ali su sećanja na to vreme krajem prošlog veka izbledela. Strah ljudima na ovom ostrvu, ali i u celoj Italiji 1990. godine predstavljali su engleski navijači. Sećanje na Hejsel još uvek je bilo živo.

 

Međutim, mudriji su bili Ostrvljani, pa su umesto “uvođenja reda” na tribinama u planu imali da strogoću treniraju na terenu, a bolje prilike od Svetskog kupa (prvenstva) u fudbalu nije bilo.

Imaginarni centaršut rezultirao je time da su izabranici Bobija Robsona na startu planetarnog šampionata koplja ukrstili s najvećim neprijateljima van terena – rimokatoličkim Ircima.

Novi rat je bio u najavi.

Srećom po sve, na klupi Irske sedeo je Englez – Džek Čarlton – pa je sve pretvoreno u rat bez pucanja. Pucale su samo glave u vazdušnim duelima.

   Pogledajte i: Džek Čarlton: Čovek koji nije hteo da bude brat poznatog fudbalera

Ni tradicionalnih 15 minuta ispitivanja snaga na stadionu Sant Elija nije prošlo, a Englezi su stigli do vođstva.

Pošto je posle auta u korist ’’zelenih’’ sprečio loptu da opet završi izvan granica igrališta, Kris Vodl je uputio centaršut, a Gari Lineker je iskoristio činjenicu da su Moris i Mekarti osim kratkih nadimaka (Kris i Mik) bili prekratki da bi stigli do lopte i u maniru bejzbolaša klizećim startim ćušnuo loptu u kućnu bazu za 1:0 u 9. minutu.

   Pogledajte i: Geri Lineker: Neverovatan strelac, Lesterov spasilac i onaj koji se uneredio na terenu

Zavijorile su se u tom trenutku zastave s krstom Svetog Đorđa, dok su se razlivale boje s trobojke Republike Irske od suza njenih navijača.

Šezdeset četiri minuta je irska aždaha bila na samrti, a onda je vaskrsla.

Pat Boner je daleko degažirao loptu, činilo se da će to biti još jedan neuspešan napad, ali je Stiv Mek Mehon pogrešio na nekih 25 metara od gola svoje ekipe, Kevin Šidi se dočepao prilike da se proslavi i sjanim dijagonalnim udarcem po zemlji poravnao rezultat.

Keltski krst je zaboden duboko u srce Gordog Albiona, a zahvaljujući ovom pogotku igrača Evertona na kraju je potpisano rezultatsko primirje.

   Pogledajte i: Gordi Albion – Šta znači i zašto Engleze zovu tako

“Nula” sa Holanđanima

S bodom na svom kontu reprezentativci Engleske dočekali su utakmicu drugog kola na istom mestu – stadionu Sant Elija u Kaljariju. Rival je bila Holandija, tada sa zvanjem šampiona Evrope.

Englezi se nisu pokazali kao naročiti botaničari, Lale su ostale neubrane, mada  ni Benhakerovi puleni nisu dokazali svoje krotiteljsko umeće, tako da su ostrvski Lavovi sa ovog dvoboja u poslednje kolo grupne faze poneli bod, jer je meč okončan bez golova.

Radnju u naredne dve utakmice kao da je pisala Agata Kristi.

“Vađenje” protiv Egipta

Prolaz u 1/8 finala Brajan Robson i družina su tražili kroz duel protiv Egipta. Umesto na Nilu, Faraoni su morali biti ’’usmrćeni’’ u Kaljarskom zalivu.

Tajne piramida Anglosaksonci su otkrivali skoro sat vremena, da bi 2 minuta pre isteka punog časa igre Mark Rajta iskoristio nabačenu loptu od strane Gaskojna nekoliko metara spakovao preko gol-linije Šobajra i svoj tim poslao u prvu rundu eliminatorne faze takmičenja – s druge strane bili su Belgijanci.

   Pogledajte i: Pol Gaskojn: Usponi i padovi jednog fudbalskog genija i alkoholičara

1/8

Drama ili detektivski roman – veliko je pitanje kako bi se dala krstiti ova utakmica.

Sto dvadeset minuta su Crveni đavoli tragali za sunarodnikom Poaroom, koji bi našao rešenje za otključavanje Šiltonove brave. I nisu ga našli.

Činilo se da je i u engleskim redovima zaspao Šerlok Holms i da će četvrtfinalistu dati penali. Samo se činilo.

Minut pre kraja dodatnih pola časa igre Gaza je izveo ’’slobodnjak’, ubacio je loptu blizu golmana Prudoma, a tamo je Baskervilski pas Dejvid Plat pobesneo, majstorski piruetom promenio rezultat, Đavole poslao dođavola, Englesku među 8 najboljih,  a svoje sunarodnike bacio u trans!

Usledio je put u Napulj. Stadion San Paolo, protivnik Kamerun.

1/4

Umesto slatkog ukusa napolitanki, ovaj grad je u svim Englezima izazivao gorčinu. Junak Napolitanaca Dijega Maradona ih je 4 godine ranije u Meksiku žestoko ošamario ’’Božjom rukom’’.

Kad je u 25. minutu Stjuart Pirs, popularni Psiho, ubrizgao ’’bensedin’’ Tatauu, probio po levom boku i omogućio Platu da se na 7 metara od mreže Kamerunaca pokloni kao posle izvođenja Šekspirovog komada i golman Nkono je bio nemoćan-1:0, radost evropskih Lavova.

   Pogledajte i: Stjuart Pirs: fudbalski psiho

Afrički Lavovi  su u tom trenutku bili daleko od plasmana u polufinale Svetskog kupa. Tako je bilo sve do ulaska u poslednjih pola sata meča, a onda su ’’podivljali’’, razvalili su protivničku odbranu kao rešetke na kavezu i pokazali pedigre velikih ekipa.

Prvo Kunde iz jedanaesterca (’61), a potom Ekeke  (’65) za ehehe na licima svih Kamerunaca i celog Crnog kontinenta. Dvadeset pet minuta do prvog plasmana neke selekcije iz Afrike među 4 najbolje selekcije na Mundijalu.

Kolevka fudbala je bila dobrano zaljuljana. Proklinjali bi  u najvećoj federalnoj jedinici Ujedinjenog Kraljevstva još nekog sem El Pibea Maradone, samo da u dresu s brojem 10 nisu imali najboljeg strelca svetske smotre fudbala 1986. godine – Garija Linekera.

Prvo je iz jednog kaznenog udarca izborio produžetke, a zatim je u 105. minutu iz drugog stavio do znanja koji ’’čopor’’ ima jače srce. Po poslednjem zvižduku Meksikanca Kodesala, usledila je selidba ekspedicije Gordog Albiona u hladniji deo Italije.

Repriza finala iz 1966. godine igrana je u Torinu. Na suprotnoj polovini terena stajali su Nemci.

Možete  li pretpostaviti kakav je ishod bio? Bolje da to ostavimo za drugu priču. Lineker je, uostalom, objasnio. Sećate se…

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.