Najdramatičniji begovi iz zone ispadanja u istoriji Premijer lige

Premijer liga gotovo po pravilu donosi veliku dramu u maju, kada borba za opstanak postaje najogoljenija i najžešća.

“Ranjeni lavovi” umeju da budu strašno opasni, a čak i oni otpisani daju sve od sebe da u Čempionšip povuku još nekog ko je blizu crte.

Velika iznenađenja, nepredvidivi rezultati, obrti – sve se to događa u finišu svake sezone, kada ekipe sa dna pokušavaju da produže svoj boravak u najjačoj, najgledanijoj i najbogatijoj fudbalskoj ligi na svetu. Svi žele da budu deo ovog cirkusa i zato je borba tako žestoka.

U istoriji Premijer lige bilo je zaista impresivnih begova iz zone ispadanja i neki timovi su se na nesvakidašnji način “vraćali iz mrtvnih”. Lester je u sezoni 2014/15 32 kola bio poslednji na tabeli, a onda ne samo da nije ispao, nego je godinu dana kasnije postao šampion. To je povod da se setimo još nekih filmskih begova sa dna.

5. Bredford 1999/2000

Deset kola bez pobede doveli su ekipu Bredforda u naizgled bezizlazan položaj, na samo četiri runde do kraja sezone 1999/00. A onda je usledilo čudo.

Najpre je neverovatan meč sa Derbijem, koji je završen 4-4, doneo mršav bod novajliji u Premijer ligi, ali i prekinuo seriju od šest uzastopnih poraza. U narednom kolu na jedvite jade savladan je Sanderlend na gostovanju. Onda je u goste došao Vimbldon, u direktnoj borbi za opstanak. Bila je to “ili mi ili oni” situacija, ali je Bredford tukao svog protivnika 3-0. Poraz od Lestera u 37. kolu bio je pravi šamar, naročito ako se ima u vidu da je Bredford u poslednjem kolu igrao protiv Liverpula.

Sigurno je to bio meč koji pamte svi fanovi kluba. Dejvid Vederal je pogotkom u 12. minutu doneo prednost svom timu, a momci Pola Džuela su uspeli da je sačuvaju do kraja i da opstanu u Premijer ligi. Umesto njih ispao je Vimbldon, koga su porazili dve nedelje ranije.

bredford opstanak

Linija bekstva iz opasne zone: 10 mečeva bez pobede > pobeda protiv Sanderlenda > pobeda protiv Vimbldona > poraz od Lestera > pobeda na Liverpulom

4. Fulam 2007/2008

Samo bolja gol razlika od Redinga je spasla Fulam ispadanja u sezoni 2007/08. Međutim, gol razlika im ne bi pomogla da nisu pobedili sve tri poslednje utakmice i to sa dirktnim rivalima za ispadanje. Pamti se pobeda iz poslednjeg kola nad Portsmutom, bilo je 1-0, ali su pre toga savladani Birmingem i Mančester siti. Pre toga “kotidžeri” su izgubili od Liverpula, a nedelju dana ranije su slavili nad Redingom.

Birmingem je na kraju imao bod manje, a Reding samo lošiju gol razliku. Pobeda nad sitijem na tri kola pre kraja je dala krila ekipi sa Krejven kotidža. “Građani” su na svom stadionu vodili 2-0 već u 21. minutu i prednost su čuvali do 70, kada je Diomansi Kamara smanjio zaostatak. Deni Marfi je doneo izjednačenje, a onda je Kamara u nadoknadi vremena postigao gol za veliki preokret.

Na krilima te pobede kasnije su savladani Birmingem i Portsmut i Fulam se spasao. Mada je i tu bilo neizbesno sve do 76. minuta, jer na Fraton Parku sve do tad nije bilo golova, a Fulamu je očajnički bio potreban bar jedan. Problem je rešio Deni Marfi, koji je 14 minuta pre kraja zatresao mrežu.

Linija bekstva iz opasne zone: pobeda u 92. minutu protiv Mančester sitija > pobeda nad Birmingemom > Pobeda nad Portsmutom u poslednjem kolu

3. Vest Hem 2006/07

Te sezone Vest Hem u jednom periodu čak 11 kola nije znao za pobedu, čak osam od tih utakmica je izgubio, osvojivši, dale, samo tri boda. A onda, do kraja sezone “čekićari” uspevaju da osvoje čak 21 od mogućih 27 bodova. To je čuvena sezona u kojoj je opstanak obezbeđen golom Karlosa Teveza i pobedom od 1-o na sred Old traforda u poslenjem kolu.

Vest Hem je ostvario maksimalan učinak u poslednja četiri kola, pa ne samo da su se izvukli, već su završili sezonu na 15. poziciji sa tri boda više od najbolje rangiranog tima u zoni ispadanja.

U maj mesec tim iz Londona je ušao kao osamnaestoplasirani, sa istim brojem bodova kao Vigan, ali sa gol razlikom lošijom za pet, što ih je ostavljalo ispod crte.

Linija bekstva iz opasne zone: porazi od Šefild junajteda i Čelsija u aprilu > uzastopne pobede protiv Evertona, Vigana, Boltona i Mančester junajteda

2. Vest Bromvič Albion 2004/2005

Kako opisati opstanak Vest Bromviča u Premijer ligi u sezoni 2004/05? Njihova situacija uoči poslednjeg kola izgledala je ovako: imaju 31 bod, šest nedelja nismu pobedili nikog, poslednji su na tabeli i mogu da opstanu samo ako pobede Portsmut, a da ni Sautempton, ni Norič, ni Kristal Palas ne pobede. I upravo se to dogodilo.

VBA je slavio 2-0, Palas je remizirao, a Sautempton i Norič su izgubili. Ovakav splet okolnosti je “vrećice” premestio sa poslednje na spasonosnu 17. poziciju za samo 90 minuta. Obrt kakav se ne pamti.

Ovako je izgledalo dno tabele 11. maja 2005. godine
Ovako je izgledala tabela na kraju sezone

Linija bekstva iz opasne zone: poslednje pozicija uoči 38. kola > pobeda nad Portsmutom u poslednjem kolu > povoljni rezultati konurencije

1. Lester 2014/2015

Završnica ove Lesterove sezone bi mogla da bude početak jedne od najlepših priča u istoriji engleskog fudbala. Naime, tim Najdžela Pirsona je u april ušao kao poslednji tim na tabeli, preguravši užasan period od osam utakmica bez pobede. Od tih osam utakmica poraženi su čak šest puta.

Raspored na tabeli 18. aprila

Šta je nakon toga Pirson uradio svojim igračima, niko ne zna, ali ceo fudbalski svet zna da su “lisice” nanizale četiri pobede i sa tih neverovatnih 12 bodova pobegle iz zone ispadanja. Usledio je potom poraz od Čelsija, a onda ponovo sjajne igre u poslednja četiri kola u kojima su ostvarene još tri pobede i jedan remi. Od fenjeraša na početku aprila, do 14. pozicije na kraju sezone. U poslednjem kolu deklasiran je KPR sa 5-1, a ova atmosfera se prenela i na narednu sezonu u kojoj je Lester Siti postao prvak Engleske.

Na kraju sezone Lester je došao čak do 14. mesta

Linija bekstva iz opasne zone: poslednja pozicija sve do 18. aprila > pobede protiv Vest Hema, VBA, Svonsija, Barnlija > Poraz od Čelsija i tri pobede u poslednja četiri kola