Navijači “karamela” se osladili, Arsenalovi topovi zakazali kad je bilo najbitnije

Malo ko je verovao da će posle fantastične prve polovine sezone Arsenal opet biti u situaciji da se bori za mesto koje vodi u kvalifikacije za Ligu šampiona kao i prošle godine. Međutim katastrofalan niz rezultata u poslednjih pet utakmica gde su “tobdžije” odnele samo pet bodova samo je produžen košmarnim gostovanjem u Liverpulu.

Klub iz severnog Londona teško je poražen od direktnog rivala za 4. poziciju rezultatom 3:0. Još posle poraza od Čelzija, kada je na Stamford Bridžu bilo 6:0, većina je smatrala da se Arsenalova trka za titulu tu završila iako je Arsen Venger odbijao da otpiše njegov tim do samog kraja.

[notification type=”info”]

Zdravo!

Molimo te da se prijaviš za jedan od naših izveštaja. Izveštaje ćeš dobijati jednom dnevno ili jednom nedeljno i tako ćeš redovno biti informisan o dešavanjima u Premijer ligi. Dovoljno je samo da upišeš svoju email adresu.

[wysija_form id=”5″][/notification]

Međutim sada je definitivno sigurno da “tobdžije” ne samo da neće osvojiti Premijer ligu, već je uopšte i pitanje da li će se naći u najelitnijem takmičenju sledeće godine nakon katastrofalnog poraza na gostovanju Evertonu koji im je i najveći rival za to mesto.

Znalo se od početka da će ovo biti jako zanimljiva utakmica u kojoj će liverpulski Plavci ići na sve ili ništa, ali niko nije očekivao da će poraziti Arsenal sa ovakvom lakoćom. Utakmica je počela žestoko i već u 10. minutu Leon Osman zarađuje žuti karton ali i gadnu posekotinu iznad levog oka nakon starta nad Bakarijem Sanjom. Umesto njega u igru ulazi mladi Ros Barkli. Samo 4 minuta nakon tog incidenta, fantastičnim dugim pasom, Lejton Bejns upošljava Romelua Lukakua koji šutira pravo u golmana Arsenala. Lopta se na nesreću odbija od Vojčeha Šćešnog pravo u noge Stivenu Nejsmitu koji se nalazio na pravom mestu u pravo vreme i koji šalje loptu po zemlji iza leđa golmana. 14. Minut, rezultat je 1:0 za “karamele”.

Kapiten Lion Osman napušta teren posle nezgodne posekotine

Očekivao se brz odgovor sa druge strane, međutim igrači Arsenala delovali su lenjo, odnosili se prema igri nonšalantno i nezainteresovano. Istina imali su igrači londonskog kluba veći posed lopte u tim trenucima, ali bezidejna igra i pasevi unazad nisu pokazivali ništa što bi ugrozilo gol Tima Hauarda. Nasuprot tome, Evertonu je sve išlo kao od šale. Jednostavne i brze akcije, ples brzih bekova po terenu rezultirali su spretnom kombinacijom Nejsmita i Kevina Miralasa koji su uposlili Lukakua na drugoj strani terena a ovaj prihvatio loptu i lagano mimoišao Nača Monreala, Tomasa Vermalena i Pera Mertezakera i ubitačnom levicom pogodio za 2:0 na Gudisonu.

Dirljiva scena desila se pri proslavi drugog gola, kada je Lukaku potrčao u zagrljaj Robertu Martinezu, i samo pokazao koliko su igrači oberučke prihvatili njegove promene u filozofiji igre nakon odlaska Dejvida Mojesa iz kluba na leto.

Dirljivo – Strelac drugog pogotka, Lukaku u zagrljaju Martineza

Nastavak igre pokazao je još veću nesigurnost igrača Arsenala koji su u tim trenucima bili potpuno demoralisani. Metju Flamini je delovao kao potpuni početnik, dok je njegov parnjak Mikel Arteta bio podjednako loš. Nesigurna sredina i nezainteresovana zadnja linija Arsenala omogućavala je igračima Evertona brze i ubojite kontre, kao i vrlo lak ulazak u zonu šuta, dok se na drugoj strani sve to odvijalo daleko teže.

Najbliže što je Arsenal bio pogotku u prvom poluvremenu bio je šut volej Lukaša Podolskog koji je pouzdani Hauard rukom poslao preko gola.

Na poluvremenu je ostalo 2:0 a po početku drugog u sastavu Tobdžija nije se videla nijedna izmena.

Utakmica je nastavljena u istom ritmu, Arsenal je imao veći posed lopte koji nije znao da iskoristi, dok je Everton sekao sredinu terena kao puter, igrajući se pred kaznenim prostorom Šćešnog.

Taman kada su za igru krenuli da se zagrevaju Aron Remzi i Aleks Okslejd-Čemberlejn, Karamele su zadale završan udarac i potpuno potopile Arsenalov ratni brod koji ni u jednom trenutku nije delovao opasno.

Kevin Miralaš se odvojio na sredini i poslao dugu loptu ka Nejsmitu do koje golman Arsenala ipak prvi stiže, ali lopta se opet nesrećno odbija do nogu Miralaša kome Arteta uklizava i pogađa sopstvenu mrežu u 61. minutu za konačan rezultat: Everton 3 – Arsenal 0.

Lukaku veruje da Everton može do 4. mesta

U potpunosti zaslužena pobeda “plavaca” iz Liverpula i katastrofalan udarac za Arsenal čije su šanse, posle 16 godina uzastopnog učešća u Ligi šampiona drastično smanjene.

Arsenal trenutno ima 64 boda dok Everton zaostaje jedan bod ali ima i utakmicu manje. Istina, teži raspored do kraja imaju “karamele”, gde dočekuju obe ekipe iz Mančestera. Međutim u kakvoj su formi igrači Evertona i kako igraju na svom stadionu, gde su u prvenstvu izgubili samo od Sanderlenda ne bi iznenadilo kada bi sledeće godine u ligi šampiona gledali upravo njih umesto Arsenala.

Ono što može da ohrabri igrače Arsenala jeste to što se Aron Remzi posle povrede vratio u tim, a uskoro se očekuje i povratak Mesuta Ozila. Arsenal posle zaista teškog rasporeda u preostalih par kola dočekuje timove protiv kojih je izričiti favorit i kao takvom je imperativ pobeda u svim preostalim mečevima. Poslednje mesto koje vodi u ligu šampiona više nije u rukama igrača Arsenala. O tom mestu sada odlučuje isključivo Everton i od njihovih rezultata će zavisiti koga ćemo sledeće godine gledati u najelitnijem takmičenju.