Njukasl: Osvrt na neverovatan preporod

Ajoz Perez Njukasl

Verovatno ne postoji vlasnik ili predsednik kluba koji bi tolerisao menadžera sa tako katastrofalnim rezultatima kakve je imao šef struke Njukasla Alan Pardju.

Navijački protiesti protiv njega bili su brojni, bučni i zapaženi od strane javnosti. Njihov baner kojim su početkom oktobra pokazali svetu da “svrake” u 2014. imaju 16 poraza na 25 mečeva govorio je sam za sebe.

Početak nove sezone bio je loš kao i završnica prošle. Možda čak i još gori. Bez pobede u prvih sedam kola za ekipu koja je nekada ugrala Ligu šampiona. Ista ekipa nedavno je igrala i drugu ligu, pa je više nego jasno zašto su navijači bili tako besni.

totenhem njukasl

Pritisak je bio neverovatan, ali je Pardju rekao da nema nameru da podnese ostavku. Priznao je da strahuje za bezbednost svoje porodice i prijatelja, da se u susretu sa navijačima na ulici dešavaju i neprijatne situacije, ali da je njegov posao da sve to prevaziđe.

Vlasnik Majk Ešli nije govorio ništa, ali nije ni radio ništa da situaciju promeni. Prošle sezone smo gledali kako lete menadžerske glave u Premijer ligi. Verovali ili ne, čak 32 menadžera vodilo je 20 engleskih prvoligaša tokom minulog šampionata.

Verovatno nije bilo ništa lakše na svetu nego dobiti otkaz u Premijer ligi. Bogati vlasnici jednostavno nemaju nimalo strpljenja, ali Ešli je pokazao drugačije manire.

Kao po običaju, Njukasl je na leto doveo nekolicinu Francuza u svoj tim, ali je Daril Janmat, holandski reprezentativac, bio možda i najzučnije ime među novajlijama. Na otvaranju “svrake” su igrače sa aktuelnim šampionom Mančester sitijem i poražene su 2-0.

Puna dva meseca čekalo se na prvu ligašku pobedu. A kad je došla prva, došle su još tri. Sada je Njukasl jedini tim pored Sautemptona koji ima u ovom trenutku četiri vezane pobede u Premijer ligi. Sa pretposlednjeg mesta Pardjuov tim je skočio na osmu poziciju.

njukasl

Na poslednjih pet utakmica su bez poraza. Buđenje su počeli remijem sa Svonsijem, a onda su redom padali Lester, Totenhem, Liverpul i VBA. U međuvremenu savladan je i Mančester siti u Liga kupu, što daje niz od pet pobeda u svim takmičenjima.

Prelomna tačka je bilo drugo poluvreme utakmice protiv Totenhema i to na Vajt hart lejnu. Očekivano, Njukasl je gubio na poluvremenu. A onda Sami Ameobi donosi izjednačenje posle desetak sekudi igre u nastavku. Nekoliko minuta kasnije Ajoz Perez postiže gol za preokret i pobedu.

Pardju je na poluvremenu napravio dve izmene. Ušao je Ameobi i odmah postigao gol, a ušao je i Remi Kabela, koji je asistirao Perezu kod drugog gola. Iako su bili u očajnoj situaciji na poluvremenu te utakmice, Pardju je uspeo da u svlačionici ostane miran, da ne pokaže bes i da motiviše svoje igrače da se trgnu.

Kada je hrabrom igrom savladan i Liverpul, bilo je jasno da je Njukasl prebrodio krizu. U poslednjem kolu slavili su i nad VBA.

Raspucani Ajoz Perez

Ajoz Perez je postigao gol za pobedu nad Totenhemom, onda jedini gol u trijumfu nad Liverpulom, a u poslednjem kolu maestralan pogodak protiv VBA. Ovaj dvadesetjedenogodišnji fudbaler plaćen je letos Tenerifeu samo 1,7 miliona funti.

Najbolji strelci Njukasla

Demba Papis Sise 4 gola

Ajoz Perez 3

Još šestorica igrača postigla su po jedan. U prvih 11 kola Njukasl je postigao svega 13 golova.

Daril Janmat

njukasl liverpul baloteli

Holanđanin je za oko 6 miliona funti stigao iz Fejnorda ovog leta. Sa dve zabeležene asistencije, on je najbolji asustent Njukasla u Premijer ligi. Postigao je i jedan gol. Odigrao je svih 11 utakmica i u proseku imao po 2,8 uspešnih startova, što je više od bilo kog igrača koji ima bar pet nastupa.

Novembar

Njukasl je prošlog novembra pobedio sve četiri utakmice u Premijer ligi. Ovog novembra su pobedili dve, a naredni protivnik im je KPR.

Potražite još zanimljivih tekstova na našem sajtu.