Prvi trofej za Arsenal: “Tobdžije” ubedljivo savladale šampiona Engleske

Arsenal je osvojio Komjuniti šild dominantnom igrom i pobedom od 3-0 nad Mančester Sitijem. Golovima Santija Kazorle i Arona Remzija osvajač FA kupa je na odmoru imao lepu prednost, a pobedu je u nastavku potvrdio Olivije Žiru fenomenalnim golom.

Arsen Venger i njegovi izabranici su sezonu otvorili uspešno i na Emirate će odneti trofej namenjen osvajaču Komjuniti šilda, meča u kojem tradicionalno pred početak prvenstva odmeravaju snage šampion i osvajač kupa.

Ni jedan ni drugi menadžer za ovu utakmicu nisu mogli da računaju na sve svoje najbolje igrače. U redovima “tobdžija” nije bilo Pera Mertesakera, Mesuta Ozila, Lukaša Podolskog, dok je Loran Košjelni odigrao samo prvo poluvreme.

S druge strane, Manuel Pelegrini nije imao na raspolaganju kapitena Vensana Kompanija, Serhija Aguera, Pabla Zabaletu, Fernandinja, a golman Džo Hart je svoje mesto ustupio novajliji Viliju Kabaljeru, koji je branio svih 90 minuta. Bakari Sanja, koji je ovog leta iz Arsenala prešao u Mančester Siti, nije bio u protikolu za ovu utakmicu. Samir Nasri i Gael Kliši, koji su takođe nekada nosili crveni dres, igrali su protiv svog bivšeg kluba.

Aleksis Sančez je bio u startnoj postavi kod Arsenala, baš kao i još dvojica novajlija – Metju Debuši i Kalum Čembers. Kod “građana” su u napadu igrači Edin Džeko i Stevan Jovetić.

Arsenal je bio mnogo raspoloženiji od samog početka i delovalo je da su Vengerovi igrači u ovom trenutku spreniji za početak sezone, do koga je ostalo još samo sedam dana. Londonski tim je poveo u 21. minutu, kada je Kazorla odmerenim udarcem po zemlji pogodio ugao protivničkog gola.

Dvadeset minuta kasnije, posle lepe polukontre, Remzi se spretno izborio za prostor i još jednom savladao Kabaljera.

RASPOLOŽEN: Aron Remzi nastavlja sa dobrim igrama

Venger je na poluvremenu napravio tri promene, a Pelegrini jednu. Interesantno je da su “tobdžije” u nastavku igrale sa čak četvoricom bekova u poslednjoj liniji, s tim što su Čembers i Monreal, koji je ušao umesto Košjelnog, igrali na poziciji štopera. Bez obzira na to Siti nije ozbiljnije pripretio, osim prilike kada je Jovetić šutirao glavom, a Vojčeh Ščesni odbranio.

U 60. minutu Žiru se odlično zagradio i šutirao sa više od 25 metara preko golmana Mančester Sitija, postigavši izuzetan pogodak, koji je stavio tačku na utakmicu.

MAJSTORSKI: Olivije Žiru je bio uspešan u vazdušnom duelu, a kada mu se lopta vratila majstorski je poslao u mrežu "građana".
MAJSTORSKI: Olivije Žiru je bio uspešan u vazdušnom duelu, a kada mu se lopta vratila majstorski je poslao u mrežu “građana”.

Arsenal je osvojio Komjuniti Šild prvi put posle 15 godina. Po prvi put na jednoj utakmici u Engleskoj se koristio sprej za obeležavanje mesta prekršaja.

Venger je posle utakmice rekao da je njegovim igračima bilo važno da pobede na ovom meču i da se radi o dobroj pripremi, ali da ih za nedelju dana čekaju sasvim drugačiji izazovi kada počne takmičenje u Premijer ligi.

Arsenal: Szczesny, Debuchy, Chambers, Koscielny (Monreal 46), Gibbs, Arteta, Sanchez (Oxlade-Chamberlain 46), Ramsey (Campbell 86), Wilshere (Flamini 68), Cazorla (Rosicky 70), Sanogo (Giroud 46)

Mančester Siti: Caballero, Clichy, Boyata, Nastasic, Kolarov (Richards 76), Navas (Sinclair 85), Toure (Milner 60), Fernando, Nasri (Silva 46), Dzeko (Zuculini 60), Jovetic.