Predsednik Sautemptona Nikola Korteze je podneo ostavku. S obzirom na to koliko je ovaj čovek bio značajan, da li je na pomolu ponovno propadanje kluba?
Korteze je glavi “krivac” što su “Sveci” ekspresno iz treće došli u prvu ligu. Ovaj švajcarski bankar je od kluba na ivici bankrota napravio stabilnog premijerligaša i instituciju koja je uzor ostalim manjim klubovima.
On je juče podneo ostavku. Kada je maja prošle godine razmišljao da napusti klub, menadžer Maurisio Poketino je rekao da će i on podneti ostavku. Da li Poketino i sad razmišlja na isti način i da li bi njegov odlazak značio i osipanje igračkog kadra, s obzirom da je prelazni rok u toku i da su talentovani fudbaleri Sautemptona na meti mnogih klubova.
Danas se već pojavljuju spekulacije da osamnaestogodišnji Luk Šou odlazi, kao i kapiten Adam Lalana. Možda i iskusni Riki Lambert. Za sada su to samo glasine i iz kluba se niko ne oglašava, sem kratkog saopštenja Katarine Leber, vlasnice:
– Za velikim žaljenjem smo prihvatili ostavku gospodina Kortezea. On je uradio ogroman posao za klub i svi smo jako želeli da ostane. Počela je potraga za naslednikom – izjavila je Leber za sajt kluba.
Pitanje je da li su zaista želeli da ostane, jer mediji kao jedan od razloga za Kortezeov odlazak navode neslaganje sa gospođom Leber.
Kako god, podsećamo vas na to ko je Nikola Korteze i zašto je toliko značajan za “svece”. Prenosimo jučerašnji tekst o njemu:
Odlazi Nikola Korteze, čovek koji je oživeo Sautempton
Predsednik Sautemptona Nikola Korteze navodno razmatra odluku da napusti funkciju u tom klubu.
Mnogi ga smatraju najzaslužnijim čovekom za to što Sautempton ne samo da je izbegao propast, već se solidno kotira u Premijer ligi.
Prema jednim izvorima, on odlazi zbog toga što je zainteresovan za preuzimanje posla u nekom italijanskom klubu, dok drugi tvrde da nije u dobrim odnosima sa vlasnicom kluba Katarinom Leber.
Korteze, inače bankar, je na “Sent Meris” došao 2009, kad je švajcarski biznismen Markus Leber (otac sadašnje vlasnice) kupio klub. “Sveci” su tada bili u trećoj ligi i imali su velikih finansijskih problema, koji su pretili da survaju klub u njaniži rang takmičenja. Umesto toga, bili su “samo” kažnjeni oduzimanjem deset bodova pre početka sezone.
Korteze je napravio reforme, oformio tim saradnika, počeo finansijski da oporavlja klub. Njegov polsodavac, Leber, godinu dana kasnije je preminuo od srčanog udara, ali Korteze je ostao predsednik i nastavio svoj uspešan posao. U prvoj sezoni Sautempton je bio sedmi, već u drugoj su se plasirali u Čempionšip, a onda u Premijer ligu, jer su kao navajlija u Čempionšipu završili na drugoj poziciji i direktno upali u najjaču ligu na svetu.
Prošle sezone su bili četrnaesti, a trenutno su deveti.
Kada se prethodni put šuškalo o njegovom odlasku, menadžer maurisio Poketino je izjavio da će i on odmah podneti ostavku ako Korteze ode.
– Ne razumem zašto bih ostao ako Nikola ne bude bio tu. Osoba koja me je pozvala, upoznala me sa projektom i ukazala mi poverenje je upravo Nikola – rekao je Poketino.
Sautempton je za mnoge bio primer kako bi trebalo rukovoditi klubom. Oni su dobar deo sadašnjeg igračkog kadra sami stvorili, u omladinskom pogonu. Luk Šou i Džejsm Vord-Praus, mlade nade engleskog fudbala, su njihov produkt. Adam Lalana, Džej Rodrigez i Riki Lambert su postali reprezentativci Engleske.
Korteze je u jednom intervjuu kritikovao ponašanje klubova, tvrdeći da oni troše novac koji nemaju i da sume koje potroše ne mogu da zarade u narednih nekoliko godina.
Leave a Reply