Tigrovska borba – Arsenal preokretom do trofeja

„Tobdžije“ savladale Hal siti u neočekivano napetoj borbi na Vembliju i podigli trofej FA kupa posle dugih devet godina.

Posle punih devet godina navijači Arsenala imali su čemu da se raduju. Iako su „Tobdžije“ bile u zaostatku od dva gola posle samo osam minuta igre, uspeli su da na svu radost fanova ostvare pobedu i podignu pehar FA kupa u utakmici na kojoj je Arsenal bio apsolutni favorit.

Trebala je Arsenalu pobeda i trebala im je kao nijednom drugom timu. Pritisak je bio ogroman ali pobeda nad Halom u prvenstvu od 3:0 odavala je utisak da će klub iz severnog Londona bez stresa doći do svog 11. trofeja u kupu i time se izjednačiti sa „Crvenim đavolima“ iz Mančestera.

Sa druge strane bili su narandžasto crni, „Tigrovi“, autsajderi od kojih se nije očekivalo puno. Nisu imali šta da izgube i to je bila njihova najveća snaga. Isukali su kandže i pokazali zube.

Zvižduk je označio početak utakmice, i onda kada je fitilj trebao da dogori i da topovi zapucaju, oni su zatajili. Iskoristili su „Tigrovi“ ono što su i mnogi drugi timovi koristili protiv Arsenala. Recept za „Tobdžije“ bio je provaljen još na Enfildu. Prvi minuti kada crveno beli grade igru i pokreću svoju mašineriju zapravo su najslabija tačka kluba iz severnog Londona. Odrambeni igrači Arsenala tada očekuju da se igra razvije oko njih i ne očekuju nikakav pritisak. Otud i spušten gard koji ih je nokautirao par puta u Premijer ligi a umalo ih nije nokautirao i ovog puta.

Krenuo je Hal svim silama i samo četiri minuta bila su dovoljna da „Tigrovi“prvi put zagrizu trofej. Tom Hadlston neprecizno šutira ka golu Lukaša Fabijanskog, no nakon nepažnje odbrambenih igrača lopta stiže do Džejmsa Čestera koji šalje loptu u dalji desni ugao za vođdstvo Hala od 1:0. Ošamućeni od naleta, „Tobdžije“ su probale da se oporave,da bi posle samo 4 minuta opet dobili aperkat u bradu. Kurtis Dejvis našao se na pravom mestu i poslao loptu iza leđa Fabijanskog kada se ona odbila od stative. Osmi minut i 2:0 za „Tigrove“.

Neverica na crveno belom delu Vemblija i erupcija oduševljenja na tribinama gde se nalaze narandžasto crni. U tim trenucima činilo se da će Arsenal pogoditi repriza katastrofe sa Enfilda i Stamford Bridža. Već par minuta nakon toga još jedan šut glavom ka golu Fabijanskog, no ovog puta se Kjeran Gibs našao na pravom mestu i intervenisao sa gol linije i tako sprečio nokaut Arsenala.

Tek tada je Arsenal stisnuo redove i ukrotio „Tigrove“. Sedamnaest minuta u igri i Santi Kazorla najzad postiže pogodak iz fantastično izvedenog slobodnog udarca. Alan Mekgregor je bio nemoćan. Olabavio je i Hal pritisak na zadnje redove Arsenala i povukao se nazad te je na poluvremenu ostalo 2:1.

Nakon sat vremena igre, Arsen Venger je uvideo da će Hal igrati duge lopte u polje i pokušati da na taj način organizuje kontra-napade. Oslanjajući se na svoja dva centralna beka, Pera Mertezakera i Lorena Košćelnog, Venger menja  Lukaša Podolskog i uvodi mladog Jaju Sanoga i vraća staru 4-4-2 postavu koja mu je donela toliko uspeha ranijih godina.

Tenzija je rasla kako se utakmica bližila kraju i nakon što je sudija Li Probert odbio da dosudi čist penal za Arsenal nakon starta nad Santijem Kazorlom, Venger je ušao u okršaj sa četvrtim arbitrom propraćen glasnim negodovanjem i podrškom sa tribina. Arsenal je morao da preuzme stvar u svoje ruke. Posle centaršuta u 71. Minutu Košćelni postiže gol ali ostaje na zemlji pri sudari sa golmanom Hala. Međutim stameni Francuz je nakon par minuta ustao i navijači su mogli da odahnu.

Čelsi, Liverpul i Mančester siti umeli su da nastave napade na Arsenal, dok je Hal nakon početnog šoka ostao stisnut u odbrani.

Ali možda je i bilo suđeno da se završi ovako. Da se preokretom odagnaju sve sumnje u ovu ekipu Arsenala i da se pokaže da imaju ono što je potrebno za velike rezultate. Katastrofalni promašaj Gibsa i nesrećna prečka Žirua bili su samo uvertira za gol Arona Remzija koji je u 109. minutu utakmice stavio tačku na ovaj meč i doneo salvu radosti na tribinama. Posle toliko godina trofej je najzad bio njihov. I pošteno su ga zaslužili.