Mnogi fanovi Premijer lige i danas ne znaju da Kengur koji je iz Srbije otišao da brani u Premijer ligi nije samo izmišljeni lik iz filma koji je branio za izmišljeni klub “Istvič”.
Taj Kengur zaista postoji, zove se Saša Ilić i branio je za Čarlton. čiji ga navijači itekako dobro pamte.
Njegova životna priča je priča o upornosti, radu i uspehu, koji neminovno sledi ako se dovoljno zapne. A početkom devedesetih, kada je počinjala balkanska ratna ludost, činilo se da ovaj čovek ide u suprotnom smeru.
Naime, dok su se mnoge porodice pakovale i bežale odavde glavom bez obzira, sa svojom porodicom u Srbiju dolazi Saša Ilić, rođen u dalekoj Australiji. Jasno je onda i odakle mu nadimak Kengur. Bio je student DIF-a i golman Radničkog s Novog Beograda.
Želja za uspehom vukla ga je u kolevku fudbala, gde je hteo da dovrši započete studije i da postane profesionalac.
Uspeo je i jedno i drugo.
Nakon obilaska nekoliko fudbalskih klubova, u kojima je molio za šansu, vrata su mu se otvorila u Čarltonu. Branio je u to vreme za ekipu koja se takmičila u sedmom rangu takmičenja, bio na probi u Aston Vili, gde je Savo Milošević pokušao da mu pomogne, ali samo je Čarton imao sluha. I upravi kluba se ovaj potez itekako isplatio, s obzirom na to da je Saša Ilić učinio mnogo da im se oduži.
Saša Ilić nije bio golman čiji su broj telefona zvali menadžeri engleskih klubova kako bi ga privoleli da pojača njihove redove. On je bio relativno anonimni čuvar mreže bez impresivne biografije, ali sa prokleto impresivnom verom u sebe i u svoje mogućnosti.
U sezoni 1997/98 Saša Ilić je napravio neverovtan niz od 10 utakmica bez primljenog gola. U okviru tih utakmica bile su i dve krucijalne na kojima je sačuvao svoju mrežu – utakmice polufinala plej-ofa za ulazak u Premijer ligu.
A tačku na i stavio je u velikom finalu igranom na Vembliju, kada je u penal seriji odbranio Majklu Greju odlučujući jedanaesterac i uveo Čarlton u Premijer ligu posle nekoliko decenija pauze.
Kada je Čarlton tog avgusta 1998. godine konačno ponovo zaigra u elitnoj Premijer ligi, i ovog puta se među stativama našao Kengur Saša Ilić. Na prve tri utakmica uspeo je da dva puta ostane nesavladan i to protiv Njukasla i Arsenala. Međutim, od sredine januara, pa do kraja sezone, upisao je samo još tri nastupa, ukupno zabeleživši 23 utakmica u Premijer ligi.
Njegove odbrane nisu pomogle Čarltonu da izbori opstanak u Premijer ligi. Sezonu su završili na 18. poziciji i već nakon jedne sezone vratili su se u Čempionšip.
Din Keli je preuzeo mesto prvog golmana i istisnuo Ilića iz startne postave u sezoni 1999/2000. Kengur je poslat na pozajmicu u grčki Panaigialeios, a u londonski Vest Hem, gde je odigrao samo jedan meč.
U narednoj sezoni Čarlton se ekspresno vraća u Premijer ligu, a Ilić je propustio više od pola šampionata, zabeleživši prvi nastup tek u martu, kad je odmah uspeo da sačuva mrežu na utakmici sa Totenhemom.
Ukupno kada je u pitanju engleska Premijer lige, Saša Ilić je odigrao 37 utakmica, od kojih je na 11 uspeo da ostane nesavladan.
Sa ostrva se seli u Mađarsku, gde provodi sezonu u ZTE-u, da bi se već 2002. ponovo vratio u Englesku i obukao dres drugoligaša Portsmuta. Zatim brani za Barnsli, Šefild junajted, Barnsli, Aberdin, Blekpul i Lids. Ipak, najviše će biti upamćen po svojim nastupima za Čarlton, gde je upisan kao jedan od momaka zaslužnih za ulazak u Premijer ligu.
U intervjuu za Alo ispričao je da je na utakmici FA kupa za Blekburnom, na 10 minuta pre kraja meča pogrešno video da je 90. minut i krenuo je na “sve ili ništa” u protivnički šesnaesterac. Ta odluka ga je skupo koštala, s obzirom na to da su igrači Roversa iskoristili nebranjenu mrežu i u kontranapadu lako postigli gol.
Uspešna biznis karijera
Saša Ilić nakon okončanja igračke karijere nije želeo da mu zanimanje bude “bivši fudbaler”. Pametno je koristio znanje i kontakte koje je stekao putujući Engleskom i svetom tokom igračke karijere i ušao je u biznis vode. Na tom polju ostvario je zavidne uspehe, možda čak i veće od onih fudbalskih. Pokazao je da fudbaleri nisu po definiciji talentovani momci bez edukacije i bez ikakvog znanja u drugim sferama.