10 mladih nada Liverpula sa kojima nisu znali šta će

Mnogi igrači su se još kao tinejdžeri proslavili u dresu Liverpula. Imena poput Robija Faulera, Majkla Ovena i Rahima Sterlinga dobro su poznata svima.

Međutim, bilo je onih za koje ni dan danas nikome nije jasno zašto su došli na Enfild ili zašto nisu pokazali ni trunku svog potencijala. Squawka donosi listu od 10 takvih fudbalera.

#1 Antoan Le Talek

Francuz je doveden na Enfild 2001. godine, posle veoma dobrih partija na Svetskom prvenstvu za igrače do 17 godina. Međutim, nije uspeo da se nametne ni Žeraru Ulijeu ni Rafi Benitezu, a nije se iskalio ni na jednoj od pet pozajmica. Za sedam godina u Liverpulu odigrao je samo 17 ligaških utakmica, nakon čega je nastavio karijeru u Le Manu. Kasnije je, sa manje ili više uspeha igrao još u Okseru, Valensijenu, Atromitosu, rumunskoj Astri… Januara 2018. je potpisao za francuskog drugoligaša Orlean.

#2 Floran Sinama Pongol

Došao je kao velika nada, u paketu sa malopre pomenutim Le Talekom. Bili su saigrači i u Avru i u mladoj reprezentaciji Francuske. Pongol je bio prva zvezda prvenstva za igrače do 17 godina, gde je postigao 9 golova i zasenio Karlosa Teveza i Fernanda Toresa, koji su takođe učestvovali na tom turniru.

Ipak, za pet godina u Liverpulu ovaj napadač nije uspeo da podesi nišanske sprave kao na prvenstvu za mlade i postigao je samo devet golova u svim takmičenjima. Tokom karijere je promenio veliki broj klubova nakon Liverpula, od Španije, preko Rusije, pa do Amerike i Tajlanda.

#3 Gabrijel Paleta

Iako za Rafu Beniteza kažu da ima nos da nađe dobrog defanzivca, u ovom slučaju je totalno omanuo. Doveo je Paletu iz Argentine kao veliku nadu, plativši ga 2 miliona funti, a dobio je igrača koji će svoju karijeru na Enfildu završiti već nakon devet odigranih utakmica, računajući sva takmičenja.

POGLEDAJTE I: 16 dokaza da je Robi Fauler bio Bog

Nakon samo jedne sezone u Liverpulu Paleta se vratio u domovinu, gde je potpisao za Boku, a potpom je nastupao za Parmu i Milan. Upisao je čak i tri nastupa za reprezentaciju Italije.

#4 Rajan Babel

Holanđanin je došao u Liverpul kao neko koga su nazivali “novi Anri” i kao važan igrač mlade reprezentacije svoje zemlje.  Iako neosporni talenat, Babel nije uspeo da izraste u top igrača, a mnogi delom za to krive i Beniteza, koji ga je forsirao kao krilnog fudbalera.

Sve u svemu, Babel je u Liverpulu proveo tri i po godine svoje rane karijere i bilo je jasno da za njega nema budućnosti na Enfildu, pa je 2011. prešao u Hofenhajm. Igrao je još za Ajaks, Kašimpaši, Al Ain, Deportivo i Bešiktaš.

#5 Deni Vilson

Igrač za koga se mnogi i ne sećaju da je bio u Liverpulu. Vilson je zablistao na poziciji štopera već sa svojih 17 godina, igrajući za Rendžers. Keni Dalgliš je kumovao njegovom dolasku na Enfild, ali stvari se nisu odvijale onako kako se očekivalo. Odigrao samo dve ligaške utakmice za tri godine i uglavnoj je bio van konkurencije za prvi tim. Nakon tri pozajmice napustio je klub i definitivno, da bi se vratio u Škotsku gde je opet obukao dres Rendžersa.

#6 Sebastijan Koates

Urugvajski defanzivac je bio jedan od traženijih igrača tog leta 2011. godine, jer je bio odličan u dresu reprezentacije na Kopa Americi te godine. Međutim, jednostavno se nije snašao na ostrvu, iako se okušao i u Sanderlendu. Usledio je odlazak u Sporting, gde je konačno uspeo da igra redovnije.

#7 Lazar Marković

U vreme dok je menadžer Liverpula bio Brendan Rodžers, doneta je odluka da se za srpskog fudbalera izdvoji neverovatnih 20 miliona funti. Međutim, bivši fudbaler Partizana je od početka delovao kao da fizički nije dorastao Premijer ligi.

Blede partije rezulirale se postepenim udaljavanjem od prvog tima, pa ga je Liverpul slao na pozajmice u Fenerbahče, Sporting i Hal. S obzirom na to da je odigrao tek 34 utakmice u dresu “crvenih” može se reći da je Marković papreno plaćen.

#8 Dani Pačeko

Činjenica da ga je Liverpul “ukrao” direktno iz omladinske škole i da je za rezerve “crvenih” od samog početka beležio dobre partije uticala je na navijače da očekuju mnogo od ovog Španca.

Ali nade i očekivanja nikad nisu ostvareni. Dečko koji obećava jednostavno nije uspeo ni da uđe u ozbiljnu konkurenciju za prvi tim. Trenutno igra za Getafe.

#9 Luis Alberto

Ponikao je u Sevilji, odakle je otišao u Barselonu B na jednogodišnji pozajmicu, sa opcijom otkupa ugovora. Iako je imao dobru sezonu, Barselona nije ponudila otkup ugovora, ali je zato Liverpul ponudio 6,8 miliona funti, što je Sevilja prihvatila.

Rodžers ga je za seonu 2013/14 uvrstio u prvi tim, ali je nakon par bledih partija polako počeo da ga udaljava od prvog tima. Španac je odigrao svega 12 mečeva za Liverpul i nakon dve pozajmice (Malaga i Deportivo), prešao je u Lacio, gde mu ide dosta bolje.

#10 Tijago Ilori

Visoki štoper rođen u Engleskoj, a školovan u Sportingu, skrenuo je pažnju na sebe dobrim igrama za mladu selekciju Portugala. Liverpul ga je doveo 2013. godine, ali je šansu da debituje čekao godinu i po dana. Nije odigrao ni jednu sekundu u Premijer ligi, samo par nastupa u kup takmičenjima. Išao je na pozajmice u Granadu, Bordo i Aston Vilu, da bi 2017. prešao u Reding.

*****

/Skroluj naniže za još zanimljivih tekstova/