Kako je trgovala „velika šestorka“ ?

Posljednjih dana prijelaznog roka Englezi nisu bili toliko aktivni koliko znaju, a po običaju na „Otoku“ je opet izdvojeno najviše novca za transfere gledajući cijelu Europu. Uspjeli su Englezi kao i svake godine od toga napraviti sve veći show, od nadmetanja u predstavljanju igrača na društvenim mrežama, do navijačkog ludila i praćenja letova iznad Europa. U samom vrhu Premier lige transferi nisu napravili neku značajnu razliku kada se gleda kvaliteta ekipa. Man City je i dalje prvi favorit, Liverpool najozbiljniji izazivač, dok se ovi ostali nadaju da im mogu pomrsiti račune.

City ponovo agresivan na tržištu, Liverpool ostao miran
Najveća Cityeva kadrovska rupa bila je pozicija zadnjeg veznog. Fernandinho je odigrao odličnu sezonu, ali sredinom prošle sezone smo vidjeli kako to funkcionira kada on nije na terenu. U ekipi punoj „plemenitnih“ veznjaka i sjajnih tehničara, Fernandinho je dominirao svojim fizičkim predispozicijama. Ključan u brzom vraćanju lopte u Cityev posjed i pravljenju oni „taktičkih“ faula kada protivnička ekipa pokuša kazniti Cityevu visoko postavljenu zadnju liniju i odigrati brzu kontru.

No, Fernandinho ubrzo puni 35 godina, njegovo tijelo uskoro neće moći pratiti sezonu pretrpanu utakmicama, pa na „Etihadu“ nisu čekali dugo da pronađu alternativu.

Aktivirana je otkupna klauzula od 70 milijuna za Rodriga Hernandeza Cascantea poznatijeg kao Rodria. Rodri možda nije toliko fizički dominantan kao Fernandinho, ali je bolji tehničar i igrač koji će se kvalitetnije akumulirati visoki posjed od brazilca. Njegova najveća kvaliteta je čitanje igre, u fazi napada, a posebno u obrani Rodri kao da je uvijek korak ispred protivnika.

Igrajući za Atletico Madrid, Rodri je jedini igrač u La Ligi od početka sezone 2017/2018 sa 200 uspješnih startova i 500 osvojenih posjeda. Guardiola bi u njemu mogao pronaći svog Sergia Busquetsa i igrača koji će mu u rotaciji sa Fernandinhom donijeti širinu za Ligu Prvaka i Premier ligu.

Drugo veliko pojačanje „Građana“ je portugalski desni bek Joa Cancelo, ponajbolji bek prethodne dvije sezone u Seriji A. Man City je u Juventus poslao Danila i dodatnih 25 milijuna funti, što je po mom mišljenju najbolji posao ovog ljeta u Premier ligi. Cancelo je bek koji se puno bolje snalazi u napadu nego u obrani, najbolje mu leži formacija sa 3 stopera kada Cancelo može dobiti dodatni prostor u napadu kao wing-bek.

Guardiola je poznat po svojim rotacijama i mijenjanjem formacija iz kola u kolo, stoga će Cancelo biti ozbiljna konkurencija Kyleu Walkeru kada Pep zaželi odigrati više napadački.

„Građani“ kao i prošlih sezona nastavljaju dominirati na tržištu, na dvije pozicije koje su bile i malo upitne su doveli dva jednako dobra, ako ne i bolja igrača. Pep ponovo ima igrački kadar koji osim širine donosi i takičku fleksibilnost za one njegove poznate eksperimente.

City nije ima izlaznih transfera koji su značajno oslabili ekipu, kapetan Kompany je otišao bez odštete, ali on će im više faliti u svlačionici nego na terenu. Jedini kadrovski problem bi mogla biti lijeva strana obrane. Kao i skoro cijele zadnje dvije sezone, Mendy je ponovo ozlijeđen, a Zinchenko i pridošlica Angelino ne ulijevaju toliko povjerenja kao prvi izbori. Lijevu stranu bi mogao pokrpati Cancelo, ali ako tražimo rupu u ovom širokom Cityevom rosteru to je sigurno lijeva strana obrane.

Iako je Guardiolin ideal da se svaka utakmica u sezoni mora pobijediti, ove sezone bi se možda mogao ugledati na Kloppa i „žrtvovati“ kupove zbog toliko sanjane Lige Prvaka. Bez obzira na priče o fokusiranju na Ligu Prvaka, „Građani“ su prvi favoriti Premier lige i moguće prva ekipa nakon Man. Uniteda koja može osvojiti Premier ligu tri puta zaredom.

Za razliku od prošlog ljeta i rekordnih transfera, Liverpool je ostao miran na tržištu. Klopp osim zamjene na bočnim pozicijama i nema neku pretjeranu potrebu za transferima, ali ozljedu ponajboljeg bekovskog para u Europi bi mogao itekako osjetiti na svojoj koži.

Clyne u sezonu ulazi sa ozbiljnom povredom, Moreno je otišao besplatno, pa Liverpool kao alternativu na lijevoj strani ima dobrog starog Milnera, dok na desnoj strani van svoje pozicije mogu izaći Gomez i Fabinho. To nije toliki problem uopće, ali ove sezone dodatno igraju i Svjetsko klupsko prvenstvo u 12. mjesecu, pa bi im dobro došla svježina na bekovskim pozicijama.

U veznom redu i napadu Liverpool i dalje ima dubinu. Oxlade-Chamberlain ulazi zdrav u sezonu, a ovo bi mogla biti godina u kojoj bi Naby Keita mogao pokazati puni potencijal nakon prošlogodišnjih čestih ozljeda. Nakon što se oporavi od teške ozljede, akademac Rhian Brewster je odigrao sjajnu predsezonu i mogao bi biti pravo osvježenje kada Roberto Firmino nije na terenu.

Ne sjećam se kada je prijelazni rok završio, a da Liverpoolovi igrači nisu bili ozbiljno povezivani sa Realom, Barcelonom ili PSG-om. Nema smisla slati ponude kada se zna da igrači vjeruju Kloppu koje iz sezone u sezone ovaj klub diže za stepenicu. Nakon osvajanja Lige Prvaka Redsi u sezonu ulaze sa još većom gladi za Premier ligom. Iako nisu doveli nikoga ozbiljnog osim Adriana kao pričuvnog vratara, Liverpool je u posljednjih pola godine produžio ugovore Salahu, Maneu, Firminu, Trentu, Robertsonu i to je ono što ih čini jačim. Ono što bi njih moglo mučiti je svježina glavnih igrača. Njihovi Brazilci su osvojili Copa Americu, dok su se Salah, Keita i Mane vratili kasnije zbog Afričkog kupa Nacija.

Još jedno ljeto promjena na Stamford Bridgeu
Nakon što je „Sarriball“ podijelio Chelsijevu navijačku bazu, „Plavci“ ponovo ulaze sa novim trenerom u sezonu. Ostvarena je želja mnogih navijača Chelsija, a Frank Lampard se vratio na mjesto na kojem je njegovo ime prešlo u legendu. No, ovoga puta zeleni travnjak je zamijenio klupom sa koje će kao novi trener pokušati olakšati teško razdoblje koje je pred klubom.

Život nakon Edena Hazarda, transfer zabrana i pitanje vlasničke strukture kluba su dio problema koji su dočekali Lamparda u njegovom domu. Nakon sjajne kampanje sa Derbyem u Championshipu i skorog ulaska u Premier ligu kroz play-off, „Lamps“ se odlučio na riskantan i hrabar potez za njegovu karijeru. Za razliku od Sarrija, Lampard je više nego poznato lice na Stamford Bridgeu, pa će navijači za njega sigurno imati više tolerancije nego za neke prethodne trenere sa kojim su se obično razilazili u lošim odnosima.

Chelsea i Lampard su najveća enigma ove sezone u Premier ligi, ima puno razloga zašto bi njegova debitantska sezona u Premiershipu mogla biti flop ili pun pogodak. Chelsea će napokon morati koristiti svoju široku bazu mladih igrača koji su tumarali po pozajmicama diljem Europe, na kraju krajeva, ta ih je politika i dovela do zabrane ulaznih transfera u trajanju od dva prijelazna roka. Sa druge strane, Lampardov Derby je bio ekipa sastavljena od baš takvih igrača, igrača na posudbi ili mladih iz akademije.

Mladi igrač koji bi mogao procvjetati pod Lampardom je Mason Mount, ofenzivni veznjak koji je prošle sezone bio jedan od najboljih igrača Championshipa baš pod Lampardovom palicom u Derbyu.

Osim njega, više vremena za igru nego prošle sezone bi trebali dobiti Hudson-Odoi i Loftus-Cheek. Ross Barkley je dobio najviše minutaže u predsezoni i od njega se očekuje da ove sezone napravi iskorak i dokaže da je igrač za klub poput Chelsija. Kada je Chelsea prošle zime potvrdio da Pulišić dolazi na ljeto, većina komentara oko njegovog dolaska bila je skeptična. Odigrao je odličnu predsezonu, jasno je da amerikanac ne može zamijeniti Edena Hazarda, ali možda ga javnost prerano otpisuje.

Najveći problem Chelsija je centralni napadač. Još nije jasno tko će biti prvi izbor, Giroud, Abraham ili Batshuay. Solidno, no kada ih usporedimo sa napadačima drugih top ekipa dobivamo drugačiju sliku.

Lampard na klupi Chelsija ove sezone zbog svih okolnosti sigurno neće imati pritisak kao Sarri, no biti će zanimljivo vidjeti je li „Lamps“ sjedanjem na vruću Chelsijevu klupu uzeo „prevelik zalogaj“…

Spursi napokon aktivni na tržištu, Arsenal ne posustaje
Nakon što su prošle sezone iznenadili nogometni svijet i došli do finala Lige Prvaka, Spursi su napokon odlučili „odriješiti kesu“ i kvalitetno pojačati svoju ekipu. Osim što su doveli četiri nova igrača, Spursi su bili vrlo blizu da dovrše posao sa Dybalom, kalibrom igrača sa kojim prije par sezona nisu ni mogli stupiti u pregovore.

No, to nije čudno jer klub počeo rasti na svim razinama i biti zanimljiv nekim igračima koje su ranije mogli samo sanjati.

Spursi su oborili svoj transfer rekord i izdvojili 55 milijuna funti za francuskog veznjaka Tanguya Ndombelea. Jasno je bilo da je nakon odlaska Mouse Dembelea ostala rupa na sredini terena, iako je Sissoko neočekivano dobro pokrio tu poziciju kroz sezonu, problem sredine terena smo najbolje mogli vidjeti u madridskom finalu protiv Liverpoola.

Ndombele je moderni „all-around“ veznjak, osim što je fizički dominantan, francuz je iznadprosječno dobar dribler i sjajan tehničar. Njegova najveća vrlina je trčanje sa loptom u nogama, tj. prijenos lopte sa svoje polovine u zadnju trećinu. Nova „osmica“ Tottenhama se savršeno uklapa u Pochettinov stil igre, sa svoje 22 godine ispred sebe ima puno vremena za napredak i čini se kao jedan od najboljih transfera ovog ljeta.

Poznat kako voli igrače koji mogu igrati više pozicija, Pochettino je doveo još jednog veznjaka sa koji mu donosi taktičku raznovrsnost i polivalentnost.

Giovanni Lo Celso jedan je od najboljih igrača La Lige prošle sezone, Setien ga je u Betisu gurnuo malo više naprijed i oslobodio njegov napadački talent. Argentinac je igrač koji „ voli“ loptu, kreator koji može uposliti druge ili sam završiti akciju. U ranijoj fazi karijere Lo Celso je obično igrao nešto povučenije, u Tottenhamu se očekuje da igra uz Ndombelea u Pochettinovoj dijamant formaciji koju su Spursi obično igrali prošle sezone.

Spursi su pojačali lijevu stranu obrane potpisom Ryana Sessegnona, ponajboljeg mladog engleskog igrača prošlih sezona. Od Sessegnona se prošle sezone očekivalo da prenese sjajnu formu iz Championshipa i da ostane sa Fulhamom u Premier ligi. No, klub je katastrofalno isplanirao sezonu, previše novih pojačanja početkom sezone i loš „player managment“ bili su nezdrava sredina za mladog igrača koji se utopio u sivilo Fulhama.

Sessegnon je godinu dana kasnije isti igrač, ali ne toliko tražen zbog loše sezone Fulhama, što je omogućilo Spursima da ga dovedu po realnoj cijeni. Pochettino će ga vjerojatno koristi kao lijevog wing-beka ili kao lijevo krilo, argentinac je poznat kao trener koji zna sa mladim igračima, posebno sa bekovima pa bi prelazak u Spurse mogao biti pun pogodak za karijeru talentiranog engleza.

Iz Leedsa je također doveden mladi Jack Clarke za 10 milijuna, što znači da su Spursi potrošili 114 milijuna funti i pokazali ambiciju za iskorak u Premier ligi. Svima je jasno da je trka za Premier ligu „trka dva konja“, Spursi su se ovim prijelaznim rokom pokazali da su još tu i da će se pokušati ubaciti u utrku.

Zasada je pitanje Christiana Eriksena njihov najveći problem. Igrač je ranije izrazio želju za odlaskom, a u slučaju da ostane u ekipi će imati igrača koji ne želi biti tu i koji bi mogao narušiti atmosferu u svlačionici.

Najveći kadrovski problem bi mogla biti desna strana obrane koja ostaje na često ozlijeđenom Aurieru i mladom Walker-Petersu. Ako bude potrebno, Sessegnon može pokrpati i desnu stranu, no ulazak u sezonu sa tek dva solidna izbora na desnom beku je krajnje neozbiljno. Posebno u sezoni u kojoj se od tebe očekuje da pratiš ritam koji diktiraju Liverpool i Man. City.

Iza Arsenala je sezona prilagodbe, Emeryeva ekipa je u jednom dijelu sezone izgledala odlično, no problem je bio u konstantnosti. Osim što je imao kadar pun rupa, Emerya je mučila situacija oko Ozila, puno ozljeda, a i njegove prečeste rotacije nisu bile od pomoći.

Arsenal ima ekipu bez balansa, kvaliteta u napadu daleko odskače od one u obrani i to je ono gdje je se Arsenal morao najviše pojačati. Iako se spominjala informacija da za ovaj prijelazni rok na raspolaganju imaju 50 milijuna funti, Arsenal je izdvojio čak 80 milijuna za Nicolasa Pepea.

Pepe je bio „vruća roba“, jedan od najtraženijih mladih igrača u Europi iza kojeg je sjajna sezona u Lillevom dresu – 22 gola i 11 asistencija. Arsenal je njegovim potpisom začepio usta kritičarima i dokazao da su i dalje relevantni na tržištu usprkos izbivanju iz Lige Prvaka. Pepe je elitno krilo, jednako može praviti razliku driblingom ili utrčavanjem u prazan prostor, a o njegovoj završnici najbolje govore 22 gola iz prošle sezone. Najveće pitanje oko Pepea je kako će reagirati na „skok“ iz Francuske u Englesku ligu i koliko će mu vremena trebati da se prilagodi na totalno drugačiji stil nogometa.

Kad su već svi mislili da od pojačavanja obrane neće biti ništa, Arsenal je posljednji dan prijelaznog roka dogovorio Kierana Tierneya i Davida Luiza.

Tierney je mladi lijevi bek iz Celtica, već se dugi niz godina njegovo ime povezuje sa prelaskom u neki veći klub iz Premier lige, a “Topnici“ u njemu vide novog Andrewa Robertsona.

Luiz je doveden za tek 8 milijuna funti na ugovor od dvije godine. Arsenal će u njemu dobiti igrača sa dugogodišnjim iskustvom igranja u Premier ligi, no njegov potpis teško da može riješiti njihove obrambene probleme. Brazilac je netko tko može odlično voditi igru iz zadnje linije i započinjati napade, ali njegovi obrambeni „ispadi“ su nešto sa čim će se „Topnici“ morati pomiriti.

David Luiz je dobro kratkoročno rješenje, pa su topnici za budućnost potpisali Williama Salibu (28m), mladog stopera Saint-Etiennea koji im se zbog posudbe pridružuje tek iduće godine.

Na jednogodišnju posudbu je doveden najbolji igrač Europskog U21 prvenstva, Dani Ceballos. Igrač madridskog Reala će pojačati sredinu terena, njegova otpornost na presing, kreativnost i lucidni driblinzi bi mogli biti hit u Premier ligi ove sezone. Problem sa Ceballosovom posudbom je taj da Arsenal nema pravo otkupa na kraju sezone, u slučaju da se španjolac odlično uklopi „Topnici“ ga neće moći otkupiti. Stoga je kao i u slučaju Luiza, Dani Ceballos samo kratkoročno rješenje.

Od izlaznih transfera Arsenala je najviše zaradio na Iwobiju za kojeg je Everton izdvojio čak 40 milijuna funti. Klub su ovog ljeta također napustili Kosscienly i Ramsey, igrači koji su mučili veliku muku sa ozljedama, ali su bili važni karakteri u svlačionici. Njihovim odlaskom Arsenal više nema čovjeka koji će ih voditi na terenu, pitanje je može li igrač poput Granita Xhake biti kapetan Arsenala.

Kada u ekipu koja već ima Aubameyanga, Lacazzetea i Ozila nadodaš talent poput Nicolasa Pepea, jasno je da ćeš igrati napadački nogomet. Bilo kojoj obrani u Europi nije svejedno kada igra protiv takvog napada, no pitanje je može li ih Emery uklopiti zajedno na terenu? Možda i najvažnije od svega, može li motivirati Ozila da daje ono najbolje od sebe za klub?

Arsenal se pojačao, imaju ekipu koja se neće boriti za naslov prvaka, ali možda je ovo sezona u koja će nakon tri godine izbivanja osigurati Ligu Prvaka što je njihov realni domet ove sezone.


Može li Ole sa novom obranom vratiti „Crvene vragove“ u sam vrh?

Period kada je tek Solskjaer sjeo na klupu Manchestera bio je kao „medeni mjesec“ za sve navijače, no kada je prošla šok terapija i euforija United se vratio u svoju realnost.

Manchester United je pred prijelazni rok detektirao svoje najveće probleme, 54 primljena gola prošle sezone bila su znak da u obrani nešto ne štima i da su pojačanja prijeko potrebna.

United je izdvojio 125 milijuna funti za Aarona Wan-Bissaku i Harrya Maguirea i tako totalno promijenio izgled svoje obrane. Iza Wan-Bissake je sjajna sezona u Palaceu, mladi englez je bio sjajan u fazi obrane, gotovo neprelazan za protivnička krila. Njegova najveća kvaliteta je igra u obrani 1 na 1 sa protivničkim napadačem, sa onim svojim niskim košarkaškim stavom i dugim nogama, Wan Bissaka je bio noćna mora za sva krila. Statistika govori sama za sebe:

No, ono što nam statistika govori je činjenica da će Wan-Bissaka sada igrati u drugačijem sistemu. Crystal Palace je bio ekipa koja je svoju igru zasnivala na čvrstoj obrani što je odlično odgovaralo Wan-Bissaki i njegovom načinu igre. Nije morao provoditi toliko vremena na protivničkoj polovini, no u klubu kao što je Man United Wan-Bissaka će morati pokazati i svoju napadačku stranu koja je solidna, ali ni blizu dobra kao ona obrambena.

Harry Maguire je prelaskom u crveni dio Manchestera postao najskuplji branič u povijesti nogometa. Ole je izdvojio čak 80 milijuna funti za bivšeg stopera Leicestera, što je za većinu nogometnog svijeta previše . Maguire je stoper koji ima dvije karakteristike nadprosječno dobre: skok igra i igra sa loptom u nogama. Statistički je daleko najbolji branič po osvojenim zračnim duelima, a sa druge strane je u kornerima ili prekidima velika opasnost po protivnički gol. To nije ni čudno sa svoja skoro dva metra visine i odličnom staminom. Maguire je stoper koji je pouzdan sa loptom u nogama, posebno u situacijama kada protivnici vrše visoki presing. Baš je u takvim situacijama Maguire prošle sezone napravio 17 uspješnih driblinga, više od bilo kojeg stopera u ligi, No, baš kao i Wan-Bissaka, Meguire dolazi u drugačiji sistem gdje će protivnička obrana u većini slučajeva stajati puno dublje. Njegova najveća mana su situacije u kojima bude primoran iskakati van svoje pozicije ili kada ostane na širokom prostoru sa protivničkim napadačem. Uz sve svoje kvalitete i mane, Harry Maguire je igrač koji će sigurno pojačati Manchester United. Istina da Harry Maguire i „najskuplji branič u povijesti nogometa“ ne idu baš u istu rečenicu, ali i Woodward i Solskjaer su znali da će za hit igrača iz Premier lige morati platiti bogatstvo.

Jedino pojačanje u napadačkom dijelu je bivše krilo Swansea – Daniel James. James ne bi trebao imati neku važnu ulogu u prvoj sezoni, ali je igrač koji bi se mogao uklopiti u Solskjaerovu mladu ekipu. OVAJ prijelazni rok i nije baš karakterističan za United. Dovedeni su igrači koji nisu planetarne zvijezde, koji neće toliko prodavati dresove i marketinški uzdizati klub. Dovedeni su igrači iz nekog drugog „šešira“ i kad se sve zbroji i oduzme, United je na tržištu odradio solidan posao.

Potencijalni problemi za United bi mogli nastati na sredini terena. Vječito pitanje Paula Pogbe, besplatan odlazak Herrere, situacija sa Fredom i mogu li igrači poput McTominaya i Pereire držati vez tijekom duge sezone glavne su nedoumice na Old Traffordu. Nakon Herrere i kapetana Valencie, najbitniji odlazak je onaj Romelua Lukakua. Odlazak Lukakua u Inter (75m) najveći je izlazni transfer od Ronaldovog prelaska u Real Madrid. U klubu kao da su tražili igrača kojeg treba prodati i okriviti za prošlu sezonu, Lukaku nije „nevin“ ali njegov učinak samo je posljedica viših problema na Old Traffordu. Njegovim odlaskom, velika odgovornost za golgeterski učinak pada na leđa Marcusa Rashforda koji bi mogao imati sezonu za pamćenje. Oko Alexisa Sancheza i dalje stoje znakovi pitanja, ovo je vjerojatno sezona u kojoj će čilenac pokazati da još i dalje vrijedi ili će rezervirati jednosmjernu kartu za Kinu ili MLS.

United nema toliku kvalitetu ni širinu da se natječe za titulu, ali realan prioritet i cilj je plasman u Ligu Prvaka. Solskjaer je ispred sebe imao cijele pripreme i jedan prijelazni rok da pokaže kakav je zaista trener, jer krene li klimavo, znamo kako će reagirati stroga publika na Old Traffordu.

Fićo Bilić

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.