Piše: Stevan Derdić
Šta je to fudbal?
Krećem sa “pa to je igra…”, hm, pa ne možeš reći da je to igra. Zapitam se i dolazim do zaključka da na ovo pitanje odgovor i prava definicija ne postoji, jer je fudbal mnogo više od same igre; u Brazilu je religija, u Italiji strast, a u Engleskoj i jedno i drugo plus tradicija.
Verovatno nikad nećemo saznati gde je fudbal nastao, ali kada bi se Nemac, Italijan, Španac i Englez našli u kafani, Englez bi i pijan imao najbolje argumente da fudbal dolazi iz njegove zemlje.
Engleska je što se tiče fudbala mnogo daleko od svih, planeta za sebe. Tamo se najpre čuva tradicija, ona je u potpunosti preneta na fudbal. Svaki klub je kultan, to mogu slobodno da kažem, i svaki engleski klub iza sebe ima bogatu i interesantnu istoriju, baš za istorijske sladokusce.
Gledam stanje u fudbalu moje zemlje, gde postoji dva kluba i zaista je nešto posebno što svaki engleski klub ima svoje navijače, što se u Engleskoj prodaju dresovi niželigaša i što navijači malih klubova uvek naprave feštu kada im neki velikan dodje u goste.
Teško je igrati na ovom svetu zvanom Engleska, to je liga u kojoj moraš pružiti maksimum, ne gledaš protivnike, već samo sebe i svoju igru, ako pobediš odlično, ako ne ideš dalje. Iako je raspored zgusnut i težak, posebno za Boksing dej, igračima nije problem da igraju i ogromna je želja za pokazivanjem i dokazivanjem.
Kada klub gubi 2-3 utakmice stadioni su još puniji kako bi se voljenom timu pružila još veća pobeda i kako bi se post prekinuo, a jedino navijači zakažu kada žele da pokažu upravi da je vreme da se trener promeni.
Svaki klub ima svoj pab, gde se pije pivo, igraju fudbalski kvizovi, pričaju fudbalske priče, razmenjuju sličice i dresovi i navija. Svaki stadion engleski ima ogromnu vrednost i svaki stadion je ikona, svaki stadion je hram.
Engleska, kolevka fudbala, čuvar tradicije, uredjena zemlja ima ekonomski najjaču ligu na svetu. Ne hiljade i milioni, već milijarde se zarade na TV pravima, skoro svi najbolji treneri i igrači igraju ovde. Mnogo stranaca, reći ćete, ali uz te kvalitetne “strendžere” stasavaju engleski igrači i idu na jedan viši nivo koji polako ali sigurno daje rezultata. Zato ono čuveno da Englezi imaju ligu, a nemaju reprezentaciju, sve manje dobija na značaju. Ali, Englezi su u stanju da kupe šta god žele, dovoljno je prstom pokazati i pitati koliko košta.
Razradjen je sistem u Engleskoj i uopšte u Velikoj Britaniji, jedini shvataju da EU je “trula banana”, stvorili su huligane, ali su se pobrinuli da oni ne posećuju i ne remete fudbalske utakmice, drakonske kazne su ako se napravi neki prekršaj tog tipa. Stvoren je najbolji fudbal na planeti, najbrži, najenergičniji i najkvalitetniji. Ovde je probuđena sva emocija prema fudbalu.
Pogledajte i: Kratka istorija huliganizma u Engleskoj: Kako je nasilje ušlo u fudbal i kako je iz njega izbačeno
Upalim snimak na kom navijači pevaju svoje pesme i obuzmu me emocije i osećaj koji govori da sam ja tamo medju njima, a ustvari nisam. Tamo se jednostavno fudbal neguje i zaštićen je zakonom, od svake utakmice se pravi spektakl, derbi začelja je spektakularan, derbi konferencijske lige je engleski praznik, fudbal je jednostavno svetinja kojoj pripadaju 365 dana u godini i o kojoj se priča i danju i noću.
Kultura. Najveći džentlmeni su Englezi. To je taj narod koji tradicionalno uvek pije čaj u pet popodne. Mora sve biti u granici tradicije i zakona, a po fudbalski fer-plej je nešto što ih krasi. Koliko god da su očajne ove engleske sudije, zaista igrači minimalno prigovaraju, čak nema onog traženja da kolega bude kažnjen žutim kartonom. Mnogo se poštuje protivnik i “čovek u žutom”.
I oni najveći fudbalski džentlmeni bili su ovde, Ser Aleks, Venger, Džerard, Lampard, neverovatni golegeter Širer, živela je i Bergkampova pirueta, mesar Vini Džons, ludak Kantona, podjednako ako ne i veći ludak Gaskojn. Brojni asovi sa sjajnim pričama, da ne izostavili nekog prestaćmo sa nabrajanjem.
Lep fudbal se igra u čitavoj Evropi, bar u onim najjačim ligama, a Englezi su na prvom mestu i niko ih neće skinuti sa vrha, nikada. Oni su od fudbala napravili zarazu u pozitivnom smislu i stvorili su najednostavniju definiciju ove prelepe igre, a to je “football is great game”. Hvala Englezima.
Pročitajte i:
Leave a Reply