Premijer liga je takmičenje u kome se barata velikim sumama novca. Gde je novac, tu su i različiti biznismeni.
Za razliku od naših prostora, u Engleskoj se ne upumpava novac u klubove iz budžeta da bi ih razni „biznismeni“ vodili, već su klubovi privatizovani, vlasnici ulažu svoj novac i potpuno su nezavisni od države.
Ovde ćemo videti koji ljudi vode klubove u najjačem fudbalskom prvenstvu.
Arsenal: Glavni akcionari u Arsenalu su „Kroenke Sports Enterprises UK“ (registrovan u Delaveru, na čelu sa Amerikancem Stenom Krenkeom) koji drži 62%, „Red and White Securities Limited“ (registrovan u Džersiju, čiji su vlasnici Ališer Usmanov i Farad Moširi) sa 29,9% akcija. Krenke se obogatio kao građevinski preduzimač i danas je pored Arsenala vlasnik mnogih klubova u Americi. Usmanov je svoje bogatstvo stekao bavljenjem industrijom metala i eksploatacijom ruda, a Moširi industrijom čelika i proizvodnjom energije.
Aston Vila: vlasnik kluba je američki državljanin Rendi Lerner. On je svoj kapital nasledio od bogatog oca. Takođe je vlasnik i NFL kluba Klivlend Braunsi.
Barnli: Ovaj klub je u vlasništvu tri čoveka: Majka Gerlika 31%, Džona Banaskeviča 26,5% i Brendana Fluda 15%. Majk Gerlik se bavi upravljanjem projektima iz raznih oblasti, Banaskevič se bavi investicijama a Flud je građevinski preduzimač. Svi su navijači kluba od malih nogu.
Čelzi: Klub je u celosti u vlasništvu Romana Abramoviča, Rusa koji se bavi poslovima u vezi sa eksploatacijom nafte i teškom industrijom.
Kristal Palas: Ovaj klub je trenutno u vlasništvu privatne kompanije „CPFC 2010 Limited“. Ovu kompaniju su oformila četiri biznismena, Stiv Periš (bavi se poslovnim savetovanjem), Martin Long (poslovi osiguranja), Stiven Brovet (proizvodnja i distribucija vina) i Džeremi Hosking (investicije) 2010.godine, pri čemu svaki od njih ima po 25% udeo u klubu.
Everton: Akcije u kompaniji „Everton Football Club Company Limited“ su raspodeljene: Bil Kenrajt (on je filmski i pozorišni producent) drži 25%, Džon Vuds (svojevremeno je pravio video igre, a sada je vlasnik kompanije „Ocean Software“) 19% i Robert Erl (predsednik kompanije „Planet Hollywood“) 23% akcija.
Hal Siti: Asem Alam je biznismen iz Jorkšira poreklom iz Egipta i vlasnik je kluba Hal Siti. On je vlasnik firme koja se bavi industrijskom proizvodnjom generatora.
Lester Siti: Ovaj klub koji se bori za opstanak je u vlasništvu Vikaja Šridahanaprabe (Vichai Srivaddhanaprabha), tajlandskog milijardera koji se prezivao Raksriaksorn, ali mu je ukazom tajlandskog kralja dodeljeno sadašnje prezime koje po verovanju donosi sreću u poslu. On poseduje lance fri-šopova „King Power“.
Liverpul: Klub je u vlasništvu kompanije „Fenway Sports Group“, na čijem je čelu Amerikanac Džon Henri. Henri je kupio klub od kontroverznih sunarodnika Džordža Džileta i Toma Hiksa. On je pohađao koledž u Kaliforniji ali ga nije završio jer je nastupao sa rok bendovima „Elysian Fields” i “Hillary”. Svoje milione je zaradio investicijama i savetovanjem drugih firmi. Vlasnik je i poznatog bejzbol tima Boston Red Soks.
Mančester Siti: u potpunosti je u vlasništvu šeika Mansura, preko svoje kompanije „Abu Dhabi United Group“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja se bavi poslovima vezanim za naftu i investicije. Šeik Mansur je i potpredsednik vlade, ministar predsedničkih poslova i član vladajuće porodice u Emiratima. Može se reći da je zbog toga Siti najbogatiji klub koji je ikada postojao.
Mančester Junajted: u vlasništvu je šestoro dece Malkoma Glejzera preko kompanije „Red Football LLC“ iz Nevade. Mančester Junajted je prvi klub koji je bio u vlasništvu Amerikanaca kada ga je porodica Glejzer preuzela 2005. godine. Malkom Glejzer je ostvario svoje bogatstvo na čelu holding kompanije “First Allied Corporation”.
Njukasl Junajted: Majk Ešli je vlasnik ovog kluba, preko svoje kompanije “Sports Direct“. Svoje bogatstvo je stekao maloprodajom sportskih artikala. U poslednje vreme je hteo da kupi i škotskog velikana Rendžers, ali mu nije uspelo.
Kvins Park Rendžers: klub je u vlasništvu Tonija Fernandesa (66%) i Lakšimi Mitala (33%). Malezijski biznismen Fernandes je osnivač avio kompanije Air Asia, čiji su zaštitni znak niskobužetni letovi, a Mitala je indijski magnat čelične industrije.
Sautempton: klub je kupio Švajcarac Markus Liber preko svoje kompanije „DMWSL 613 Limited“. On je izvukao klub iz stečaja 2009. godine i postavio zdrave osnove čiji se rezultat vidi danas. Nakon iznenadne smrti 2010. njegova kćerka Katarina je preuzela klub i nastavila istim putem kao i otac. Porodica Liber je jedna od najbogatijih u Evropi.
Stouk Siti: u vlasništvu je „bet365 Group“, kompanije za onlajn klađenje koju kontrolisiše Deniz Koates, kćerka predsednika kluba Pitera, i njena porodica. Svoje prvo bogatstvo Piter Koates je stekao osnivanjem „Stadia Catering” – firme za ketering specijalizovane za opsluživanje fudbalskih stadiona.
Sanderlend: ovaj klub je u vlasništvu američkog državljanina Elisa Šorta, koji je kupio uz pomoć svoje firme „Drumaville“, čije je sedište u Nju Džersiju. On je svoje milione zaradio preko „Kildare Partners”, privatnog fonda za investiranje u nestabilno područje nekretnina u Evropi.
Svonsi Siti: ovaj velški klub je sa podeljenim vlasništvom. Najveći akcionari kluba su Martin Morgan (bavi se nekretninama i turizmom) koji ima 22,5% u vlasništvu, Brajan Katsen 20%, kompanija „Swansea City Supporters Society Limited“ (navijački fond) 20%, predsednik kluba Hav Dženkins 12,5% i Robert Dejvis 10%.
Totenhem Hotspur: kompanija „Enic International Limited“, registrovana na Bahamima, ima 85% vlasništvo kluba. Džo Luis, Britanac koji živi na Bahamima zbog izbegavanja poreza, kontroliše 70,6% kompanije „Enic“, a ostalih 29,4% je u vlasništvu predsednika kluba Danijela Levija i njegove porodice. Džo Luis je iz bogate porodice koja je stekla bogatstvo firmom „Tavistock Banqueting“ koja se bavi keteringom, ali ju je on prodao i počeo da se bavi menjačnicama novca, i tim biznisom je uspeo da zaradi ogroman novac 1992. Danijel Levi je svoj novac zaradio investicijama u sportu, zabavi i medijima.
Vest Bromvič Albion: ovaj klub je u potpunosti u vlasništvu kompanije „West Bromwich Albion Group Limited“. Vlasnici sa najvećim udelom u kompaniji su Džeremi Pis 59,8% (bavi se investicijama) kao najveći akcionar i Džefri Hal 10,4% (rekonstrukcija i trgovina nekretninama).
Vest Hem: Iako Dejvid Gold i Dejvid Saliven drže po 30,6% vlasništva svaki, glavni akcionar je kompanija „CB Holding/Straumer“ sa Islanda sa 35%. Dejvid Gold je bio vlasnik Birmingema do 2009.godine, a svoje bogatstvo je stekao lancima prodavnica seks igračaka i donjeg veša „Ann Summers“ i „Knickerbox”. Dejvid Saliven je svoje milione stekao filmovima i časopisima za odrasle.
*****
Dalibor Gavrilović Gavra