Bananu možete preseći žiletom, papir makazama, a za kasapljenje ’’crvenih đavola’’ u drugom kolu premijerligaškog takmičenja 1993/94. bila su potrebna dobro naoštrena sečiva, a ona se nalaze u Šefildu.
Šefild Junajted je u sezoni pre ove, uvodnoj u istoriji elitnog engleskog takmičenja pod novim nazivom (Premijer liga), i to u prvom kolu, savladao Mančester Junajted 2:1, ali su ’’crveni đavoli’’ do kraja te takmičarske godine dovoljno naoštrili rogove i uboli šampionsku titulu.
Mančesterski tekstil je poznat širom sveta, a da se njime mogu otupeti i ’’sečiva’’ izabranici menadžera Aleksa Fergusona su pokazali već u drugom minutu igre.
Pol Ins je na centru igrališta preko glave poslao loptu napred, Rajan Gigs je skočio i potiljkom je prosledio bliže golu gostujućeg tima, ali i promeni na semaforu.
Irac Roj Kin, fudbaler koji je više mrzeo rivale na terenu nego Srbin komšijinu kravu, na 35. metru od cilja stiže do lopte pre Dejva Tatla, grabi ka šesnaestercu Šefilda i sa njegove ivice prizemnim šutem pogađa mrežu u središnjem delu vrata sunarodnika Alana Kelija, nateravši ih (igrače ’’sečiva’’, ne krave) da crknu od muke.
Prvi pogodak prgavog ’’veziste’’ u dresu kluba sa severozapada Engleske za vođstvo od 1:0.
Primili su puleni Dejva Baseta gol ’’na vreme’’, ostalo im je 88 minuta da stignu do izjednačenja, verovali su u to, nesumnjivo, ali im je Kin u završnici prvog poluvremena stavio do znanja da će pre na Himalajima roditi pomorandže ili, još bolje, banane, nego što će se zatresti mreža iza leđa Danca Petera Šmajhela.
Centaršut s desne strane Andreja Kančeljskisa, Ins je na ivici kaznenog prostora gostujuće jedanaestorke skočio i glavom odbio loptu metar bliže golu, okružen protivničkim defanzivcima je se dočepao Velšanin Mark Hjuz, primirio, posle okreta odigrao pas po zemlji nekoliko metara udesno, a Kin poput ’’gluve kučke’’, zaboravljen od svih, šutem po travi s 15 metara dijagonalno šalje loptu preko bele linije između dve stative, ujedajući za srce, dušu i rezultat pristalice kluba iz Jorkšira. Mančester Junajted 2 – Šefild Junajted 0 u 43. minutu.
Svi zmajevi lete vazdušnim prostorom bosonogi, samo je jedan u kopačkama leteo po tlu igrališta na ’’teatru snova’’ te avgustovske večeri pre skoro tri decenije . Na kraju akcije odigrane 300 sekundi pre isteka regularnog toka meča mu se pridružio sunarodnik, pa su, leteći jedan – drugom u zagrljaj, završili u gnezdu stadiona Old Traford.
Naoštrena da skupo prodaju svoju dršku, ’’sečiva’’ su zamahnula centaršutem pred Mančesterov gol, Šmajhel je, nakon neuspešne intervencije glavom Gerija Palistera, rukom izmakao loptu ispred Tatla na nekoliko metara od svoje ’’kuće’’, zatim ju je nogom izbacio u ’’dvorište’’ svoje ekipe, a u takvim situacijama se znalo ko iz njega izlazi i kroz zatvorenu kapiju.
Uprkos tome što je na izlasku sa dela terena koji je pripadao igračima u crvenim dresovima lopti najbliži bio ’’šefildovac’’ Mič Vord, univerzalni igrač čije prezime u prevodu, po našoj transkripciji, znači ’’reč’’ je zahvaljujući Gigsovoj brzini pretvoren u malo slovo, Rajan jači u duelu, tačno sa sredine terena, nezadrživo grabi po levoj napadačkoj strani, stiže u visinu kaznenog prostora gostiju, maestralno centrira na ’’drugu’’ stativu, Hjuz, poznat po tome što je 1987. godine u istom danu odigrao dve zvanične utakmice (za reprezentaciju i Bajern) uklizava i s četiri metra šutira visoko, pravolinijski, postiže jedan gol za 3:0 i tada važeća dva boda na kontu Junajteda. Igra brojki za igru i pesmu fanova ’’crvenih đavola’’.
’’Sečiva’’ su po završetku sezone poslata na oštrenje u niži rang, Mančester Junajted po pehar namenjen nacionalnom prvaku Engleske.
Ništa čudno.