Dugo se mislilo da moderan fudbal u Engleskoj mogu uspešno igrati samo niski, brzi i snažni ljudi, ili bar da poseduje neki od tih kvaliteta. Međutim, u Premijer ligi se pojavio igrač koji nije nizak, nikako nije brz, a svakako nije ni snažan i promenio mišljenje svih i postao ljubimac navijača i otvorio put visokim igračima u Premijer ligi. Ovo je pričao o njemu.
Piter Džejm Krauč (Peter James Crouch) je rođen 30. januara 1981. godine u Maklsfildu, ali se njegova porodica preselila u Singapur kada je imao jednu godinu. Njegova porodica se preselila u Sigapur jer je njegov otac Brus, koji je rodom iz Fulama, dobio poslovnu ponudu iz Singapurske markentinške agencije. Kraučova porodica je provela tri godine na Dalekom Istoku i vratila se u Englesku kada je Brus odbio priliku da radi u Australiji. Onda su se nastanili u Totenhemu pre nego što su došli u Harov. Tu je počeo svoje prve fudbalske korake. Kasnije je odbio ponude Čelzija i Milvola i umesto njih se pridružio mladom timu QPR-a u leto 1994. Nije dugo ostao u QPR-u, jer je trener mladog tima Des Balpin prešao u Totenhem i ponudio je ugovor i Krauču da krene za njim.
Kraučeva porodica je navijala za Čelzi i on je postao sakupljač lopti na Stamford Bridžu u desetoj godini. Kasnije je izjavio da uprkos tome, on i njegovi prijatelji su navijali za QPR.
Krauč je potpisao profesionalni ugovor da Totenhemom 2. jula 1998, nakon dobrih igara u mladom timu. Međutim, nije igrao ni na jednoj utakmici za prvi tim i slat je na pozajmice u druge klubove, kada je kratko igrao za nižerazredni Dulvič Hamlet i u leto 2000. za švedski IFK Haselholm, koji je igrao u četvrtom rangu. Prešao je u švedski tim kao deo ugovora o kupovini Jona Jonsona za 70.000 funti i dve pozajmice.
U julu 2000, Totenhem je prodao Krauča QPR koji je tada igrao u Prvoj diviziji za 60.000 funti. Odmah je impresionirao sve u klubu, postigao je 10 golova u ligi, ali to nije bilo dovoljno da se izbegne ispadanje kluba u Drugu diviziju.
Ispadanje u niži rang je značilo rasprodaju najboljih igrača kako bi se rasteretio budžet kluba, pa je Krauč prodat Portsmutu za 1.5 milion funti. Krauč je postigao 18 golova u 37 utakmica za Portsmut u sezoni 2001/02 i bilo je jasno da će napraviti veliku karijeru.
U martu 2002, tada premijerligaš Aston Vila je kupila Krauča za 5 miliona funti. Postigao je gol na debiju, i još dva gola na sedam utakmica. Međutim, Krauč nije mogao da zadrži status prvotimca u Aston Vili u sezoni 2002/03, pa je pozajmljen Noriču na tri meseca kako bi igrao više. Krauč je odigrao petnaest utakmica za Kanarince, postigao četiri gola i pomogao im da izbore promociju.
Na kraju tromesečne pozajmice, vratio se u Aston Vilu, postigao još tri gola. Vila je odlučila da ga proda u julu 2004. Sautemptonu za 2.5 miliona funti. Postigao je samo šest golova na 37 mečeva za Aston Vilu.
Iako je u početku doveden kao podrška napadačima Džejms Bitiju i Kevinu Filipsu, Krauč je postao glavni napadač u timu nakon dolaska Harija Rednapa na klupu i prodaje Bitija. Postigao je mnogo odlučujućih golova u borbi Sautemptona za opstanak u ligi, uključujući sjajne golove protiv Liverpula, Arsenala i Midlsboroa. Odlična forma u timu Svetaca rezultirala je pozivom u reprezentaciju Engleske. Nakon što je postigao 16 golova na 33 utakmice u sezoni 2004/05, njegova sudbina je dovedena u pitanje kad je Sautempton ispao iz Premijer lige. U julu 2005. Liverpul je poslao ponudu za Krauča od 7 miliona koja je prihvaćena.
Na 19 utakmica u Liverpulu – period od 4 meseca – nije mogao da postigne gol. Krauč je hvaljen za druge aspekte njegove igre, ali gol nikako nije dolazio. Činjenica da je Krauč posedovao „dobar osećaj za loptu za tako velikog čoveka“ se stalno ponavljala u sportskim izveštajima.
Uspeo je na kraju da postigne gol u decembru 2005. kada je zatresao mrežu protiv Vigana. Iako je ovaj gol prvo upisan kao autogol, pripisan je Krauču nakon žalbe; takođe je postigao drugi gol na toj utakmici. Pre toga, Krauč je igrao 24 sata fudbala bez postignutog gola. Takođe je doživljavao pogrdne povike sa tribina, a često su ga nazivali „nakazom“ zbog svoje visine. U maju 2006. pomogao je Liverpulu da osvoji FA kup pobedom nad Vest Hemom, kada je zabeležio asistenciju za drugi gol.
U sezoni 2006/07, postigao je prvi gol u evropskim takmičenjima. Igrao je i finale Lige Šampiona te godine u porazu od Milana u Atini. Tu sezonu je završio kao najbolji strelac kluba u svim takmičenjima, sa 18 golova.
Na startu sezone 2007/08 dobijao sve manje šanse da zaigra zbog dolaska novih napadača, uključujući Fernanda Toresa. Pomogao je timu da osvoji četvrto mesto u toj sezoni, golom za izjednačenje u poslednjem meču protiv Evertona.
U julu 2008, ozvaničeno je da je Krauč pristao da pređe u bivši klub Portsmut za 11 miliona funti. Dobio je dres sa brojem 9 od strane Harija Rednapa, koji je nosio i u prvom boravku u klubu. U avgustu 2008. postigao je prvi gol za Portsmut od povrataka, protiv Evertona.
Nakon dobrih igara u Portsmutu, Totenhem je u julu 2009. doveo Krauča za 10 miliona. Postigao je prvi gol za Totenhem protiv Donkanstera u Liga kupu. U maju, njegov kasni pogodak protiv Mančester Sitija u „meču od 15 miliona funti“ poslao je Totenhem u situaciju da prvi put igra u Ligi Šampiona.
U avgustu 2010. je postigao het-trik protiv Jang Bojsa čime je obezbeđene učešće u grupnoj fazi Lige Šampiona. Krauč je postigao pobedonosni gol protiv Milana na San Siru, što je mnogo pomoglo da Totenhem prođe u četvrtfinale Lige Šampiona. Na kraju su ispali u četvrtfinalu od Real Madrida. Ironično, u sezoni 2011/12 postigao je autogol protiv Mančester Sitija, čime su izgubljene šanse za učešće u Ligi Šampiona.
U avgustu 2001. Stouk Siti je doveo Krauča iz Totenhema za rekord kluba od 10 miliona funti. U prvoj sezoni za Stouk, postigao je 14 golova i osvoji nagradu za igrača godine u klubu. Sjajno se uklopio u sistem Tonija Pjulisa, i bio standardan prvotimac, do dolaska Marka Hjuza kod koga je pao u drugi plan. Postigao je još osam u sezoni 2012/13 i po deset u sezoni 2013/14 i 2014/2015.
Krauč je igrao za reprezentaciju Engleske do 20 godina na Svetskom prvenstvu za mlade, sa igračima kao što su Stjuart Tejlor, Ešli Kol, Andrju Džonson i Metju Eterington. Takođe je bio član reprezentacije do 21 godine. U maju 2005. je dobio prvi poziv za A reprezentaciju Engleske, kada je selektor bio Sven Goran Erikson. Debi je imao protiv Kolumbije. U martu 2006. postigao je prvi gol za Englesku, na prijateljskom meču protiv Urugvaja. Našao se na spisku reprezentativaca za Svetsko prvenstvo 2006. Na meču protiv Trinidada i Tobaga je postigao prvi gol na Svetskom prvenstvu.
U kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2008, pod vođstvom Stivena Meklarena, postigao je pet golova ali je Engleska završila na samo trećem mestu u grupu i nije uspela da se plasira.
Krauč se takođe našao na spisku za Svetsko prvenstvo 2010. ali nije igrao neku zapaženu ulogu tada. U oktobru 2011. nakon što nije dobijao poziv gotovo godinu dana, Krauč je izjavio da se ne nada mnogo novom pozivu.
U leto 2006. Krauč je postao poznat po proslavljanju gola kao igrom robota. Međutim, u junu iste godine, rekao je da će ponovo izvesti takvu proslavu gola ako Engleska osvoji Svetsko prvenstvo. Mislim da to više nećemo videti.
Krauč je oženjen modelom Abi Klensi od juna 2011. i imaju dve kćerke.
Piter Krauč kao fenomen je jedinstven. Mršav, trom i nikakav na prvi pogled, rekli bi da će ga neki defanzivac prepoloviti. Ali, odlična kontrola lopte, sjajan skok i čuvene makazice su dokazale da izgled nema veze sa znanjem.
I danas, na zalasku karijere, dokazuje da još uvek može pomoći klubu. Nedostaje mu dva gola do 100 u Premijer ligi, što i mnogo poznatijim igračima nije uspelo. Možda neće ostati upamćen kao vrhunski fudbaler, ali je svakako jedinstven u svetu fudbala.
Dalibor Gavrilović Gavra