Lesterov zaista impresivan niz, koji je iznedrio nove zvezde kao što su Ngolo Kante, Džejmi Vardi i Rijad Marez, još uvek je u toku, ali je ova skoro holivudska drama malo preterana. Zašto? Zato što postoji još jedan fudbaler koji je učinio ono što niko nije mogao da očekuje.
Rani radovi
Tobi Aldervireld, rođen u Atverpu u Beligiji, iz Žerminala je prešao u Holandiju kada je imao 15 godina. U Ajaksu je prošao kroz jednu od najboljih fudbalskih akademija i sa 19 godina debitovao za seniorski tim. Odlučujuća sezona za njega je bila 2011/12, u kojoj je učvrstio svoje mesto u timu i uspostavio jako partnerstvo u odbrani sa Janom Vertongenom. Odbio je da produži ugovor sa Ajaksom i poslednjeg dana prelaznog roka, septembra 2013, prešao je u Atletiko Mardid za 7 miliona evra.
Iako je igrao u finalu Lige šampiona protiv Real Madrida u poslednjih sedam minuta meča, on je te sezone zabeležio samo 12 nastupa. Bio je tek treća opcija na poziciji štopera, iza Dijega Godina i Žoao Mirande, pa je tražio priliku da promeni sredinu kako bi nastavio svoj razvoj i posle samo jedne godine je poslat na pozajmicu u Sautempton.
Bilo bo nedovoljno reći da je igrao dobro. Pomogao je Sautemptonu da završi sezone na sedmoj poziciji, što je bio njihov najbolji plasman u Premijer ligi. Odbrana Sautemptona je primila samo 33 gola u celoj sezoni, što je njihov najbolji učinak u eri Premijer lige. Završili su sezonu sa najboljom gol razlikom (+21) u Premijer ligi u istoriji kluba.
Bilo je očigledno da će nakon impresivne sezone i otklupne klauzule od 9,5 miliona evra koju su “sveci” nameravali da aktiviraju, Tobi Aldervireld ostati na ostrvu. Ta otkupna klauzula je izazvala transfer sagu. Atletiko Madrid je platio 2,1 miliona evra kako bi otkazao otkupnu klauzulu, jer su znali da će ubrzo doći bolja ponuda. Tako je i bilo, jer je kasnije prihvaćena ponuda Totenhema od 15,5 miliona evra. Veruje se da je Sautempton hteo da ponudi još više, oko 18 miliona, ali je Tobi odbio kako bi se priključio belgijskoj legiji u Totenhemu. Kada je konačno izgledalo da je sve gotovo i kada je Aldervireld dogovorio sve u vezi sa ugovorom, stiglo je upozorenje Sautemptona koji je najavio da će preduzeti pravne akcije zbog nepravilonosti u ugovoru. To je odložilo potpisivanje ugovora, ali je Totenhem 8. jula 2015. potvrdio da je angažovao Belgijanca.
On se u Totenhemu ponovo sreo sa bivšim saigračima iz Ajaksa, Kristijanom Eriksenom i Janom Vertongenom.
“U Ajaksu sam naučio kako da igram, u Atletiku kako da se branim, sada sam kompletan defanzivac u Totenhemu”
Totenhem se mučio da pronađe vođu odbrane još od kad je legenda kluba Ledli King na kraju sezone 2011/12 odlučio da okači kopačke o klin zbog problema sa povredom kolena. Šuplja odbrana “pevaca” je primala po 50 golova u sve tri sezone od Kingovog povlačenja do Aldervireldovog dolaska i pošteno je reći da ni jedan tandem koji bi činili Kabul, Galas, Kirikeš, Doson, Fazio ili Vertongen nije bio na nivou za top 4.
Navijači su znali da nakon primljenog gola u tesnoj utakmici sigurno sledi još jedan. Skoro da je bilo očekivano da će odbrana napraviti kiks u odlučujućoj utakmici.
Aldervireldov dolazak je promenio stvari. On je imao sve. Spretnost s loptom, odlična tehnika i pregled igre omogućavali su mu da daje neke fenomenalne duge lopte (dve od njih su se pretvorile u Dele Alijeve golove) a kolega u vidu bivšeg saigrača iz Ajaksa Jana Vertongena je bio samo višnja na vrhu torte.
Totenhem sada ima najbolju defanzivnu statistiku u ligi. To je nešto što se do sad govorilo samo kao šala, jer se nije dogodilo još od sezone 1950/51. Ključ ovog uspeha je 4-2-3-1/4-3-3 hibridna formacija, koja omogućava bekovima da pritiskaju i idu napred, a da Dajer kao zadnji vezni ostaje na svojo prirodnoj poziciji. Pored Vertongena (kasnije Vimera), Dajera i Lorisa, Alderireld zaslužuje posebne pohvale. Čak i najveći Arsenalo fanovi (Pirs Morgan i Pol Merson) priznaju da Totenhem ima najbolju odbranu u ligi.
Ne samo timska, već i Aldervireldova lična statistika pokazuju koliko mnogo je klub zapravo dobio za samo 15 miliona evra. Belgijanac je po svim parametrima među najboljim štoperima u ligi. On je najbolji po broju “raščićavanja” i nema štopera iz top 5 klubova koji je napravio manje faulova od njega. On ovo opisuje kao svoju specijalnost: “Ako napraviš faul, znači da si zakasnio sa reakcijom. Ako ne napraviš faul, protivnik će pobeći. Ideam u start samo kada sam 100 posto siguran da ću doći do lopte. Branim svoj položaj. Nisam Mesi. Nisam Ronaldo. Imam nešto drugo. Nisam ni najbrži, kao Volkot. Moram da budem pametan i da čitam igru. Kad ne bih imao to, ne bih mogao da igram u Premijer ligi.”
Kada se govori o PFA nagradi za igrača godine uvek se pominju samo igrači koji postižu golove i asistiraju (Vardi, Marez, Ozil, Sančez) i tako je već dugo (Eden Azar, Geret Bejl, Luis Saurez, Robin van Persi, Kristijano Ronaldo). Ali ako se nagrada dodeljuje onome ko je najviše unapredio igru svog tima i ako znamo da je Totenhem od treće najgore odbrane postao najbolja odbrana, onda Aldervireld svakako treba da se razmatra kao jedan od najozbiljnijih kadidata za nagradu. Ljudi ne cene dovoljno ulogu i značaj koji defanzivci imaju. Poslednji put je defanzivac uzeo nagradu za igrača godine 2012, kada je to učinio Vensan Kompani, kao kapiten ekipe koja je osvojila titulu. Mogu li Totenhem i Aldervireld da ponove istoriju?
Rok Gregorič