U penzionerskom raju je sigurno uživancija – ustaješ kad hoćeš, ono što možeš da uradiš danas ostaviš za sutra, najveća obaveza ti je da jednom mesečno stojiš u redu pred bankom (gajenje unučića, razume se, nije obaveza već zadovoljstvo), kad te žena iznervira, zagreješ neku klupu u parku i …
Mnogi igrači londonskog Čelsija su kroz istoriju osetili taj život u fudbalskom raju, ali i onaj na suprotnoj strani, pa je tako i generacija Penzionera iz sezone 1997/98. stigla u Mančester, na stadion Old Traford, da bi u derbiju engleske Premijer lige dobila odgovor na pitanje kako se živi u paklu u kom su tokom poslednje decenije prošlog veka svoje rivale Crveni đavoli redovno pretvarali u pepeo.
Pol Skols je ‘’potpalio’’ fanove Mančester Junajteda šutem glavom pored gola Čelsija, da bi na suprotnoj strani igrališta Grem Le So sprečio da se taj plamičak nade u vođstvo čete Aleksa Fergusona pretvori u vatrenu stihiju, jer se bek smatran homoseksualcem sredinom prvog dela susreta pokazao kao muškarčina, pravi Kazanova u ljubavnom zanosu s loptom.
Od sredine Junajtedovog dela terena je ‘’vukao’’ napad ka golu domaćina, sa 20 metara je poluvisoko oštro šutirao, Peter Šmajhel se bacio ne bi li krajnjim naporom sprečio pogodak, međutim, na odbitak je natrčao njegov saigrač Hening Berg i lopta se od Norvežaninove noge preko prizemljenog čuvara mreže odbila iza gol –linije, pa je danskom golmanu od stida preostalo da propadne na dno mora i pridruži se Maloj sireni i ostalim likovima iz dela svog zemljaka Hansa – Kristijana Andersena. Gosti su u tom trenutku, u 25. minutu igre, izronili do vođstva od 1:0.
Tomu Bosfortu je više od 10 minuta bilo potrebno da bi postavio svetski rekord na 3 kilometra u sprintericama, a Skolsu minut i po manje da u kopačkama sprintuje do protivničkog gola i poravna rezultat.
Geri Palister je maestralno, tačno s polovine terena, uputio dubinski pas ka Endiju Kolu, koji se na 35 metara od De Hujeve (De Guj) mreže iskrao odbrambenim fudbalerima u plavoj opremi, krenuvši ka cilju kao da beži od policije u istrazi o ‘’Panamskim papirima’’, kad mu je reprezentativni golman Holandije prišao u visini penala, robusni napadač je lagano po zemlji odigrao loptu nekoliko metara udesno, a Skols u stilu ‘’ne bih ja, al’ obeć’o sam deci’’ prizemnim udarcem s pet metara nonšalantno pogodio pravo mesto za izjednačenje- 1:1 u 36. minutu.
‘’Plavcima’’ se još belelo pred očima, a umalo da im do kraja uvodnog poluvremena na čulo vida padne i mrak.
Zoran Kulina nam je poručio da ‘’mali lako pali’’, dok je Geri Palister bio ogroman a palio je jednako moćno. Nekad u mrežu, a posle izvanrednog centaršuta Dejvida Bekama s 30 metara, sa desne napadačke strane, na suprotnom delu šesnaesterca, pored bele tačke se bacio, ali je njegov strahoviti šut glavom završio na prečki već savladanog dugajlije na gol –liniji Čelsija, tako da je nerešenim rezultatom započet i drugi deo utakmice.
Kad je Rumun Dan Petresku, sjajni desni spoljni kluba i prestonice Ujedinjenog Kraljevstva, s nekoliko metara od desne aut- linije uputio poluvisoko pas ka svom navalnom redu, nije bilo ‘’kao dan jasno’’ da će lopta po okončanju te akcije završiti iza Šmajhelovih leđa, međutim , upravo to se desilo.
Đanfranko Zola beše kratak poput tinejdžerske ljubavi, defanzivci Mančester Junajteda nespretni kao mačak Tom, Šmajhel plivač kao Erik M. Malonga iz Ekvatorijalne Gvineje, što je rezultiralo time da bivši ‘’đavo’’ Mark Hjuz prihvati poklon, osveti se prethodnom klubu (ili nekom od njegovih pristalica zbog toga što mu je ukrao loptu kad su bili mali) postižući gol šutem po zemlji sa nekih sedam metara. Minut 68, rezultat 1:2.
Pošto su Penzioneri umesto Đavola odneli šalu, Bekam i družina su imali obavezu da Čelsiju prirede makar neslanu šalu.
Upravo je Dejvid načinio prvi korak, sa 30 metara je visoko centrirao pred vrata Plavaca, Ole – Gunar Solšer ju je iskontrolisao pre nego što je napustila granice predviđene za igru, uputio povratni pas (kao ja vama) na šest metara, a pasionirani pokeraš Tedi Šeringem je greškom odigrao kartama za gatanje, tako da je lopta posle njegovog udarca u padu završila malo iznad levih rašlji, a odlični špic Junajteda ovog puta mogao na probu za tandem sa baba Jovankom iz Jabukovca.
Iako su se vrata bodovnog pakla polako zatvarala za domaću postavu, Solšer ih je svojom nogom zadržao i njegova družina je nekako ušla u krug za podelu plena.
Sa slične pozicije je loptu u kazneni prostor gostiju podigao Bekam, Francuz Frank Lebef nije imao kose na glavi, samo ju je zakačio, taman koliko je bilo potrebno da preskoči sve osim norvešku neman, koja se namestila i kad se odbila od zemlje majstorski plasirala u suprotan gornji ugao za konačnih 2:2 u 86. minutu, nateravši Lebefa da proklinje genetiku, frizera, ujakovu švalerku…
Na kraju su se radovali svi – Penzioneri zbog povišice (bodova), Crveni đavoli zbog paklenog poena.
Baš lepo.