Liverpul u Mersisajd derbiju rasturio velikog rivala

Liverpul je na “Enfildu” savladao ekipu Evertona rezultatom 4-0. A moglo je da bude i grđe.

Odmah je bilo jasno da utakmica neće biti ni nalik onoj iz prvog dela sezone, kada su komšije odigrale 3-3. Ovo je bio znak za nadu i radost pristalicama Liverpula, u brigu je baciolo navijače Evertona, a blago je razočaralo one neutralne. Jer, očekivao se dobar otpor gostiju. Ali nije ga bilo, jer im Liverpul nije dozvolio.

“Crveni” su odmah stisli. Iako nisu u uvodnim minutima napravili prave šanse, oni su dominirali, držali sve pod kontrolom i nisu dozvolili “karamelama” ni da zucnu. Trajalo je to nekoliko minuta, a onda je agresivnost domaćih unela nemir u polednju liniju Martinezove ekipe. Pod naletima napadača i veznih igrača Liverpula, Everton je počeo da paniči, da se gubi. Imali su ogromnih problema sa organizacijom napada.

Primilu su gol posle 20 minuta. Strelac je bio Stiven Džerard, glavom, posle kornera, na centaršut Luisa Suareza. Iskusi Geret Beri ga nije dobro čuvao, a još iskusniji Džerard je to znalački iskoristio.

[pullquote]Strelac je bio Stiven Džerard, glavom, posle kornera, na centaršut Luisa Suareza. Iskusi Geret Beri ga nije dobro čuvao, a još iskusniji Džerard je to znalački iskoristio.[/pullquote]

Liverpul je nastavio u istom stilu, a i Everton. Odbrana gostiju je bila potpuno usukana i šuplja. Antolin Alkaraz, iako Martinezov ljubimac, pokazao je da nije dorastao ovakvim izazovima, baš kao ni mladi Džon Stouns na desnom beku. Neigranje Silvana Distana i Šejmusa Kolmena je bilo više nego primetno.

U razmaku od dva minuta brzina, tehnika i mašta Liverpulovih igrača u kombinaciji sa haosom u redovima Evertona doveli su do dva gola Danije Staridža. Utakmica je već bila rešena – deset minuta pre kraja prvog dela.

Luis Suarez i Danijel Stariž proslavljaju gol u Mersisajd derbiju

S druge strane, neumorni omladinac Rahim Sterling je pravio probleme svojim prodorima, Suarez je sve vreme bio pod prismotrom, Staridž je iskoristio obe prilike koje su mu se ukazale, Džerard je potvrdio da je legenda i svi ostali su odradili sve što je trebalo.

[pullquote]Alkaraz, Beri, Džejms Mekarti, Sriven Pienar, Kevin Miralas, Ros Barkli – svi su oni odigrali manje ili više očajno prvo poluvreme. Naročito nezainteresovani Pienar.[/pullquote]

Bilo je i grešaka na štetu Liverpula, dva puta je mahan nepostojeći ofsajd, ali ovoga puta, srećom, takve stvari nisu odlučivale ništa.

Početak drugog poluvremena je bio u znaku prvog. Suraez dobija loptu u prazno, kroz ogromnu rupu zvanu odbrana Evertona i rutinski savladava Tima Hauarda. Katastrofa je bila na pomolu, naročito kad je Hauard napravio prekršaj nad Sterlingom u kaznenom prostoru.

Ali Staridž je dirao tamo gde se ne dira, u ono što je sveto mesto fudbala – pored živog i zdravog Džerarda je preuzeo na sebe da izvede penal. Lopta koju je šutnuo je otišla visoko preko gol, u stilu Fila Džonsa.

Još jednu ubitačnu kontru je povukao Kutinjo, ali je Staridž bio sebičan i nije uposlio Suareza, pa ga je Rodžers zamenio. Bilo je tu malo nervoze i ljutnje u redovima domaćih, jer ove sezone ih zaista krasi nesebičnost. Od tog momenta kao da su postali nezainteresovani da dotuku starog rivala.

Relativno mirno i relativno dosadno, odigrano je još tih pola sata i obezbeđen je povratak u borbu za titulu prvaka Engleske.