SUPA OD PETLOVA

Da bi se dobila ukusna supa potrebni su odgovarajući sastojci, posebnu aromu daju petlovi, a fudbaleri Čelsija su u 11. kolu premijerligaške sezone 1996/97. svojim pristalicama  servirali  specijalitet sastavljen od dvocifrenog broja londonskih „pevaca“, pošto je žrtva odlične igre „plavaca“ bio gradski rival – Totenhem Hotspar.

Velšanin Mark Hjuz, rekorder po broju osvojenih trofeja u FA kupu u 20. veku, nadimak Sparki je dobio po liku iz stripa,  fudbalsko ime prema prikazanom na terenu, a da mu na ovoj utakmici prezime ne završi na listi strelaca kriva je „nesreća“. Ili nije kriva sreća, kako ko uzme.

Posle prekšaja Sola Kempbela nad Majklom Duberijem, slobodan udarac zdesna izveo je Denis Vajs, Hjuz je nadvisio sve na sedam metara od mete, ciljao glavom donji desni ugao, ali je „kokošinjac“ gostiju ostao netaknut, jer je lopta otišla u komšijski. Narodski rečeno: pored gola.

Neiskorišćena šansa nije demoralisala izabranike igrača – menadžera Ruda Hulita (Gulita), nastavili su napade, koji su „pevce“ u 27. minutu doveli u situaciju da od muke snesu jaje. Al’ ne da biologija.

Zato  je „dao“ Hulit.

Holanđanin i  Roberto di Mateo su započeli napad na centru igrališta, dupli  pas je odigran tako da se Italijan našao usamljen na desnoj strani, u visini kaznenog prostora, izvrsno centrirao pred gol Totenhema, Hjuzov udarac glavom zaustavila je stativa, ali je navijač Fajnorda dočekao odbitak, sa sedam metara po zemlji, dijagonalno, iz okreta, kroz noge Stivena Kara, poput lale „posadio“ loptu u mrežu, pa su „plavci“ zamirisali na vođstvo – 1:0.

Nema sumnje da je nositi slavno prezime Hičkok velika čast, međutim, ako se potpišeš kao režiser tuđeg filma, onda poželiš da nestane struje u trenutku kad ti dodeljuju „Oskar“. Kako je biti u toj ulozi najbolje je pokazao Kevin Hičkok, golman domaće ekipe, tri minuta pre odlaska na odmor.

Lopta je ubačena iz auta, Hičkok je ispao iz ringa zahvaljujući tome što je neuspešno pokušao da boksuje loptu, ona se odbila od zemlje, pa ju je požrtvovani Kris Armstrong glavom uputio ka mreži i slutilo je na opasnost.  Čuvar mreže Čelsija doživljava nokaut,jer je kači vrhovima prstiju,  skida s glave saigraču Duberiju i ona završava preko bele linije, po sredini gola, tako da je javna opomena neminovna. Svi vide da na semaforu od 42. minuta piše 1:1.

Goti su ovim pogotkom pokazali da nisu lajavi krelci, već ozbiljno fudbalsko jato, ali je nerešen rezultat bio na snazi svega 10 minuta, koliko su igrači u plavoj opremi tražili odgovarajući lonac za „pevce“.

U ulozi kuvara bio je Dan Petresku, dok je ketering delo Dejvida Lija.

Rumunski internacionalac je namamio Sola Kempbela da ga bez preke potrebe faulira na samom ulasku u šesnaesterac, pa je arbitar, hteo ne hteo, opravdao isplaćenu dnevnicu, pokazavši na „belu tačku“.

Li je šutirao iz sve snage, malo iznad tla, u levi ugao, Jan Voker na delu pokazuje da pamet i dobro predviđanje ponekad znače koliko i džem od šljiva  u kavezu s tigrovima, što je rezultiralo time da pogodi u koju će stranu lopta, no, snage u rukama je nedostajalo i ona je završila pri vrhu leve „male mreže“ – 2:1, minut 52.

Kako se bližio kraj susreta, izabranici Gerija Frensisa su sve više podsećali na tek izlegle piliće, a to je moglo skupo da ih košta.

Kad neko beži sa školskih časova zarad fudbala, obično promaši život. U obrnutom slučaju, onaj ko beži s treninga zbog škole, promaši gol.

Brz napad Čelsija stavio je Hjuza u poziciju da na levoj strani Totenhemovog šesnaesterca uposli beka  Skota Minta, koji je, čim se lopta odbila od zemlja, s devet metara strahovito šutirao u gornji levi ugao, a prečka se zatresla poput očevog pruta kad u dnevniku osvane „kec“ iz matematike.

Nema sumnje da bi mnogi fanovi Čelsija jednog od najobrazovanijih igrača kaznili isecanjem s timske slike, ali im je makaze iz ruku izbio Roberto di Mateo.

Hjuz je započeo akciju dodavanjem usamljenom Đanluki Vijaliju na desnom krilu, ovaj je u padu uputio centaršut na „peterac“, pa je čoveku rođenom u „zemlji čokolade“ zapao najslađi deo. Prvi je stigao do lopte poslate u niskom letu i vrhom kopačke pogodio donji deo gola uz „prvu“ stativu. Tribine su se topile od zadovoljstva, gledaoci od sreće, jer su „plavci“ u 80. minutu stigli do prednosti od dva pogotka – 3:1.

Gosti su 10 minuta pre isteka regularnog toka meča raščerupani. Čekano je da voda proključa.

Čelsi je po završetku okršaja svojim navijačima poručio: prijatno!