Godine su samo broj za neke igrače i oni ne samo da uporno nastavljaju svoju karijeru, već konstantno igraju na tako visokom nivou da su selektori jednostavno primorani da ih vode i na najveća fudbalska takmičenja.
Na Evropskom prvenstvu 2016 veliki broj veterana igra važnu ulogu u borbi svoje zemlje za što bolji plasman. Predstavljamo vam 10 veterana koji su igrali ili i dalje igraju u Premijer ligi, a sa većom ili manjom minutažom učestvuju i na Euru u Francuskoj.
#1 Gabor Kiralji (Mađarska)
40 godina
Gabor Kiralji je na Evropskom prvenstu prvi golman Mađarske, iako ima punih 40 godina. Na ovom šampionatu on je ujedno postao i najstariji fudbaler koji je ikada igrao Euro. Čovek prepoznatljiv po svojoj čuvenoj sivoj trenerci još uvek uspeva da odoleva godinama.
U periodu od 2004. do 2007. godine bio je član Kristal Palasa, a sa manje uspeha je u Engleskoj nosio još i dresove Vest Hema, Aston Vile, Barnlija i Fulama.
#2 Rikardo Karvaljo (Portugal)
38 godina
Dobro i pametno postavljanje je nešto što je Rikardo Karvaljo radio impresivno još iz vremena kada je igrao za Porto. Zahvaljujući tome on i danas, kada ima 38 godina, bez problema može da igra na vrhunskom nivou i standardni je prvotimac reprezentacije koja je puna zvučnih imena. Biografija Rikarda Karvalja je impresivna, a posle Porta gledali smo ga u Čelsiju, Realu iz Madrida i Monaku.
Sa “plavcima” je po tri puta osvajao Premijer ligu i FA kup, a čini se da komotno može da odigra još koji sezonu u profesionalnom fudbalu.
#3 Zoltan Gera (Mađarska)
37 godina
Gera je prekaljeni vezista koji je čitavu deceniju proveo u Engleskoj. Između dva boravka u VBA igrao je i za Fulam, a ljubitelji engleskog fudbala imali su prilike da ga gledaju od 2004. do 2014, kada se vratio u domovinu i u svoj bivši klub Ferencvaroš.
Njegovo iskustvo i fudbalsko umeće, u kombinaciji sa solidnom kondicijom, otvorili su mu put na Euro, a Zoltan Gera je opravdao poverenje i pokazao da nije za staro gvožđe.
#4 Geret Mekoli (Severna Irska)
36 godina
Desetak godina iz nedelje u nedelju Geret Mekoli na engleskim fudbalskim terenima ulaže neverovatne napore da odbrani golove Lestera, Ipsviča ili Vest Broma. Visoki defanzivac nikada nije bio onaj o kojem se priča. Prosečan ljubitelj Premijer lige će ga se teško setiti, jer nikada nije imao nikakve ispade, niti je radio bilo šta da bi skrenuo pažnju na sebe. Jedino što ume je da odrađuje svoj posao, da markira, blokira i izbija loptu glavom što dalje od svog gola. Ali Mekoli je zbog te svoje visine opasan “letač” i ume da postigne gol kad zagusti, kao što je to uradio na utakmici protiv Ukrajine.
#5 Aron Hjuz (Severna Irska)
36 godina
Aron Hjuz je u karijeri odigrao više od 200 ligaških utakmica za Njukasl, a nastupao j još za Fulam, Aston Vilu, Kvins Park… Na zalasku karijere se preselio u Asutraliju i postao član Melburn Sitija. Iako ima 36 godina selektor Majkl O’Nil ga je uvrstio među putnike na Euro i dao mu šansu na dve utakmice u grupnoj fazi.
#6 Patris Evra (Francuska)
35 godina
Nakon dugog i veoma uspešnog boravka u Mančester junajtedu, Evra je rešio da promeni klimu i pređe u Juventus. Iako je imao već 33 godine kada je pojačao “staru damu”, Evra je ostao u dobroj formi, a po mišljenju francuskog selektora Didije Dešampa, višestruki osvajač Premijer lige je i dalje najpouzdanija opcija na poziciji levog beka.
#7 Džon O’Šej (Irska)
35 godina
Defanzivac koji je punih 12 godina proveo u Mančester junajtedu, u eri Aleksa Fergusona i osvojio bukvalno sve važne trofeje, uključujući tu i Ligu šampiona. Kada je reč o Premijer ligi, čak pet puta je imao priliku stameni O’Šej da podigne pehar.
Nakon toga prelazi u Sanderlend, postaje kapiten i vodi neke malo drugačije bitke – bitke za opstanak, ali sa podjednakim žarom i uspehom kao u vreme kada je igrao na Old Trafordu.
Naravno, reprezentacija Irske se nije mogla ni zamisliti bez njega u odbrani, iako je u poznim igračkim godinama.
#8 Robi Kin (Irska)
35 godina
Sjajni golgeter koji je 15 godina igrao u Engleskoj, a sada je član LA Galaksija. Mesto startera u reprezentaciji Irske ipak su mu preoteli neki novi klinci, ali je Robi Kin još uvek jedan od ključnih igrača Irske, jer svojim osećajem za gol i bogatim iskustvom može mnogo da pomogne.
U Premijer ligi je igrao za dosta klubova, a najpoznatiji je bio kao član Totenhema.
#9 Tomaš Rosicki (Češka)
35 godina
Rosicki zbog svojih već istorijskih povreda tokom sezone obično ne igra mnogo u Arsenalu, ali Češka jednostavno ne može bez njega. Tako je i bilo i ovog puta, jer je selektor Pavel Vrba odlučio da povede iskusnog veznjaka i to kao kapitena reprezentacije. Tomaš Rosicki je odigrao u grupnoj fazi odigrao dve od tri utakmice za Češku, koja se nije baš proslavila na Euru.
Inače, Rosicki je u Arsenalu još od 2006. godine, a ovog leta mu je istekao ugovor i posle Evropskog prvenstva će, ako želi, morati da potraži novi klub. Za Arsenal je odigrao skoro 250 utakmica i dva puta osvojio FA kup.
#10 Razvan Rac (Rumunija)
35 godina
Iskusni defanzivac Rumunije je i dalje jedan od najboljih odbrambenih igrača u svojoj zemlji. Ljubitelji Premijer lige ga se možda sećaju po kratkoj epizodi u Vest Hemu u sezoni 2013/14, ali se levonogi bek nije dugo zadržao na ostrvu. Trenutno je član ekipe Rajo Valjekano.
Mlađi veterani
U naš tim veterana uvrstili smo samo igrače koji imaju 35 ili više godina, ali na šampionatu ima još dosta onih iz “mlađe garde” veterana. Tu su sjajni Petr Čeh (Češka), Kris Berd (Severna Irska), Ves Hulahan (Irska), Andreas Isakson (Švedska), koji svi imaju po 34 godine i igrali su ili još uvek igraju u Premijer ligi.
Oni koji su pošli “onako”
Moramo da pomenemo i još jednu grupu veterana, a to su superiskusni momci koji ne dobijaju baš neku minutažu, ali jesu deo svojih nacionalnih timova. Na primer golmani Šaj Given (40 godina), Roj Kerol (38), Ejdur Gudjonsen (37) i Artur Boruc (36). Bez obzira na godinu proizvodnje, svi ovi momci su spremni da daju svoj maksimum za reprezentaciju kad i ako selektor to bude tražio od njih.