Arsenal u finalu FA kupa – Lukaš Fabijanski spasao „Tobdžije“

U polufinalu FA kupa crvena strana Vemblija je ta koja se radovala po završetku meča. Vigan je umalo došao do nove pobede nad još jednim „divom“ iz Premijer lige, međutim penali su na kraju rešili pitanje pobednika.

Arsenal je u meč ušao kao favorit, statistika je bila na njihovoj strani. Nisu smeli da se kockaju sa reputacijom i očekivala se pobeda koja je na kraju bila sve samo ne laka. Počelo je dobro za Arsenal jer je već u petom minutu mladi Jaja Sanogo imao sjajnu priliku da dovede svoj tim u vođstvo kada je glavom uputio udarac ka Skotu Karsonu koji ovaj iskusno brani.

Eksplozivno je otvoren meč i Arsenal je većinu vremena imao loptu u nogama. Međutim kao i na utakmici protiv Evertona prošle nedelje, „Tobdžije“ nisu znale šta da rade sa posedom, pa se većinu vremena lopta vraćala na polovinu Arsenala, neretko skroz nazad do Lukaša Fabijanskog. Nije bilo puno prilika u ostatku prvog poluvremena. Igrala se jako čvrsta i dosadna utakmica. Vigan je stegao zadnju liniju i nije dopuštao veznim igračima Arsenala da stvore šansu, a „Tobdžije“ su izgledale sve nervoznije i nesigurnije. Strah od greške i bezidejna igra dovela je do toga da se veći deo prvog poluvremena lopta nalazila na polovini Arsenala, iako su oni sve vreme imali posed lopte. [pullquote]Dva promašaja plavo-belih nakon fantastičnih odbrana Lukaša Fabijanskog bila su dovoljna da „Tobdžije“, koje nisu promašile nijedan penal prođu dalje. Ne postoji tim koji se tako iskreno i snažno radovao pobedi kao Arsenal tog trenutka. Svesni da su ovim uspehom možda spasli ne samo sezonu, već i Arsena Vengera[/pullquote]

U drugom poluvremenu nastavljena je ista priča. Arsenal dominira sa loptom u nogama, međutim nesigurnost i nedostatak samopouzdanja bili su jasno vidljivi u redovima „Tobdžija“. A onda ledeni tuš za navijače crveno belih. Kalum MekManaman lako, previše lako prolazi pored Nača Monreala – brži i snažniji od krhkog Španca koji pada na travu povređen, i potom nastavlja desnom stranom i ulazi u kazneni prostor, međutim daje sebi prejak for ali nekako stiže do lopte samo da bi ga Per Mertezaker pokosio u kaznenom prostoru. Pauza, tišina – bes na licima igrača Vigana, strah na drugoj strani. Neizvesnost prekida zvižduk pištaljke i sudija Majkl Oliver pokazuje na belu tačku. Penal za Vigan. Eksplozija oduševljenja na jugu Vemblija gde se plavo bele boje vijore na tribinama.

Per Mertesaker: Skrivio penal, pa postigao gol

Loptu uzima Đordi Gomez, šutira i postiže gol za vođstvo Vigana od 1:0. Igrao se 63. minut.

Navijači Arsenala u neverici iskaljuju bes na Lukašu Podolskom koji napušta igru umesto Olivijea Žirua.

Nervoza i strah igrača iz Londona kanalisana je u strahoviti pritisak koji se i dalje činio bezidejnim. Ali nisu odustajali igrači Arsenala. Aleks Okslejd-Čemberlejn upućuje centaršut, Sanja skače i pogađa stativu. Nekoliko minuta kasnije Sanja je taj koji je centrirao, Kieran Gibs se našao na drugoj strani i šalje snažan šut glavom ka golu Vigana, međutim Karson uspeva da je zahvati rukom da bi je Stiven Krejnli izbio sa gol linije.

Najzad Vigan više nije mogao da se opire. Iz kornera lopta dolazi do Čemberlejna koji upućuje loš šut ka golu, međutim Mertezaker je bio na pravom mestu koji reaguje fantastično i šalje loptu glavom iza leđa golmana i tako se iskupljuje za penal koji je načinio 20 minuta ranije. Igrači Vigana traže ofsajd i nakon kraće neizvesnosti gol se priznaje i crvena strana Vemblija može da odahne. Erupcija oduševljenja bila je podjednaka na tribinama kao i na travi. Pokazali su igrači Arsenala koliko im je to značilo. Igra koju su prikazale „Tobdžije“ u preostalih 10-ak minuta meča, oslobođeni od pritiska i vraćenog samopouzdanja podsećali su na onaj tim iz prve polovine sezone koji je dugo dugo stajao na vrhu.

U produžecima nije viđeno ništa specijalno i utakmica je otišla u penale. Nervoza se osećala na tribinama, ali igrači Arsenala pokazali su sigurnost onda kada je to bilo najpotrebnije. Dva promašaja plavo-belih nakon fantastičnih odbrana Lukaša Fabijanskog bila su dovoljna da „Tobdžije“, koje nisu promašile nijedan penal prođu dalje. Ne postoji tim koji se tako iskreno i snažno radovao pobedi kao Arsenal tog trenutka. Svesni da su ovim uspehom možda spasili ne samo sezonu, već i Arsena Vengera, bili su presrećni. I znali su to da pokažu.

I tako, mnogo teže nego što se očekivalo, mnogo teže nego što je trebalo, Arsenal prolazi u finale FA kupa gde će posle 9 punih godina imati šansu da prekine svoj dug post i najzad donese srebrninu kući.