Darko Kovačević: Napadač za toplije krajeve

Football - Stock Season 95/96 Mandatory Credit:Action Images Darko Kovacevic - Sheffield Wednesday

Kada pogledate građu Darka Kovačevića i vratite se u 1995. godinu, odmah vam pada na pamet da je ovaj momak iz Kovina rođen za igranje u engleskoj Premijer ligi.

Tako je pomislila i uprava Šefild Venzdeja, uzevši u obzir da je na 47 utakmica za Crvenu zvezdu Darko Kovačević postigao čak 37 golova.

Šefild je odlučio da u paketu dovede dvojicu fudbalera Crvene zvezde: Darka Kovačevića za oko 2 miliona funti i defanzivca Dejana Stefanovića, za sličan iznos.

Visok i fizički veoma jak, odličan u vazdušnim duelima, Darko Kovačević je tada viđen kao neko ko može da bude ozbiljna pretnja u petercu. Tada je imao 22 godine, sjajan golgeterski saldo u prethodnom klubu i cenu od 2 miliona funti, što je u to vreme bio ozbiljan iznos.

Krajem decembra 1995. godine, nedugo po dolasku u Šefild Venzdej, Darko Kovačević je dobio priliku da debituje pred kraj meča sa Sautemptonom. U narednom kolu, na gostovanju Notinfem Forestu bio je u startnoj postavi i odigrao svih 90 minuta, ali je njegov tim poražen rezultatom 1-0.

Football – Stock Season 95/96
Mandatory Credit:Action Images
Darko Kovacevic – Sheffield Wednesday

Za reprezentativca Jugoslavije je bila treća sreća. Na svojoj trećoj utakmici u Premijer ligi, drugoj u startnoj postavi, Darko Kovačević je postigao dva gola protiv Boltona, u pobedi od 4-2.

Bila je to velika utakmica za sve Srbe kojima je draga engleska liga, a igrala se baš prvog dana 1996. godine. Nakon 20 minuta igra Darko Kovačević je doveo svoj Šefild Venzdej u vođstvo, a neposredno pre kraja prvog poluvremena visoki napadač je još jednom zatresao mrežu i udvostručio prednost domaćeg tima. Nakon samo šest minuta igre u nastavku Bolton je smanjio prednost, a strelac divnog gola je bio još jedan Srbin, Saša Đani Ćurčić, koji je samo mesec dana ranije stigao u Premijer ligu i postao miljenik navijača Vonderersa.

Gotovo u narednom napadu Bolton je skrivio jedanaesterac i neki su se ponadali da će ga izvesti novajlija Darko Kovačević i tako doći do svog prvog het-trika u Premijer ligi, ali loptu je uzeo prvi strelac tima Dejvid Hirst, koji je zatim postigao još jedan gol.

U narednom kolu Šefild Venzdej je ponovo igrao kod kuće i čakao da im dođe slavni Liverpul. Darko Kovačević se i ovog puta našao u stranoj postavi i već nakon sedam minuta je uspeo da pošalje loptu iza leđa Liverpulovog golmana Dejvida Džejmsa. I ovog puta, kao i na prethodnom meču, nakon sedamdesetak minuta igre trener Šefilda Dejvid Plat izvodi iz igre Darka i uvodi Marka Brajta. Na drugoj strani, Roj Evans u završnim minutima uvodi slavnog Jana Raša, koji tri minuta pre kraja donosi bod Liverpulu.

Učinak Darka Kovačevića nakon tri utakmice u stratnoj postavi Šefild Venzdeja je tri postignuta gola. Ipak, on naredne dve utakmice počinje sa klupe, da bi nakon toga pet puta uzastopno bio u startnoj postavi.

Četvrti i poslednji gol u dresu Šefild Venzdeja Darko Kovačević postiže tek početkom marta, u porazu od Notingem Foresta.

Trener Plat kao da je izgubio poverenje u reprezentativca Jugoslavije i na narednih pet mečeva ga drži na klupi uglavnom do pred kraj utakmice. Šest meseci nakon što je došao u Šefild, počinju spekulacije da Darko Kovačević nije zadovoljio i da odlazi.

Plat još jednom skida odgovornost sa sebe i prebacuje loptu na napadača, a stiže i zvanična ponuda iz Real Sosijedada.

– On je bio rešen da ode i pre nego što je stigla ponuda Sosijedada. Nekada je veoma teško kada dovodite igrače iz inostranstva, ali čovek se uči dok je živ – izjavio je tada Plat.

Vladala je atmosfera da je Darko Kovačević kriv što je plaćen 2 miliona funti i što je za te pare samo osam puta bio u stratnoj postavi, proveo svega 872 minuta na terenu u dresu Šefild Venzdeja i postigao samo četiri gola.

Novi početak

Kada je kasnije počeo da rešeta mreže u Španiji, pa prešao u Juventus gde je igrao sa fudbalskim velemajstorima poput Zinedina Zidana i Alesandra Del Pjera, mnogi su promenili priču i deo odgovornosti za Kovačevićev neuspeh u Engleskoj prebacili i na tadašnjeg trenera. Iako mnogi fanovi Šefild Venzdeja i Premijer lige transfer Darka Kovačevića u Englesku ubrajaju u skupe greške, istina je da je klub od njegove prodaje uzeo oko 500.000 funti više nego što ga je platio.

Ispostavilo se kasnije da je srpski fudbaler ipak imao kvalitet, jer je postao miljenik navijača u Sosijedadu, u sezoni 1997/98 je postigao čak 17 ligaških golova, a kasnije nastupao za Juventus u Ligi šampiona i Kupu UEFA, u kojem je jedne godine postigao 10 golova na osam utakmica.

S obzirom na to da su u napadu velikog Juventusa igrali Del Pjero i Filipo Inzagi, a da je kasnie stigao i David Trezege, „stara dama“ je „trampila“ Kovačevića sa Lacijom za Marsela Salasa. Bilo je prilike da se Darko vrati na Ostvro, jer je Glazgov Rendžers poslao veoma ozbiljnu ponudu, ali je Kovačević ipak odlučio da se nakon ktratke i neuspešne epizode u Rimu vrati u svoj „drugi dom“ Sosijedad.

Inter-Juve 1-2 1999-2000 (Doppietta Darko… by Juvenewsnet

Još šest solidnih sezona je proveo tamo, činio ubitačan tandem sa Nihatom Kahvečijem i čak izborio učešće u Ligi šampiona. iako je imao ozbilje probleme sa povrednom ahilove tetive i čak razmišljao o fudbalskoj penziji, Kovačević je ipak nastavio sa igranjem, prešavši u Olimpiakos. Iako na zalasku karijere, tamo je imao „drugu mladost“, postigao 17 golova u šampionatu i 3 u Ligi šampiona u svojoj prvoj sezoni. Borio se i sa ogromnim privatnim problemima, jer su mu u kratkom razmaku preminuli brat, otac i majka.

Ko je kriv

Darko Kovačević, posle svega, može da se pohvali da je igrao u najjačim ligama sveta: Primera, Serija A i Premijer liga. U Engleskoj se malo nije snašao, a malo nije dobio pravu priliku.

– Nisam ostao dugo u Šefildu, ali se nadam da me pamte kao dobrog čoveka – izjavio je on jednom prilikom.

Visoki napadač svakako ne zaslužuje da ga pamte kao loše pojačanje, jer je kasnije dokazao da nije moralo tako da bude. Kroz Premijer ligu je, nažalost, prošao nezapaženo, ali ostaje pitanje čija je to krivica i zašto je bilo tako.