Engleska Premijer liga: Top 5 najmlađih strelaca u istoriji takmičenja

U modernom fudbalu se granice brzo pomeraju, ali rekord po pitanju toga ko je najmlađi strelac koga je engleska Premijer liga videla stoji već 10 godina.

Predstavljamo vam petoricu igrača koji su se upisali u istoriju Premijer lige kao najmlađi strelci ikada.

Kada pogledate koliko su imali godina u momentu kada su zatresli mrežu u ovoj fenomenalnoj fudbalskoj ligi, shvatićete kaku su privilegiju ovi dečaci imali.

5. Majkl Oven

Koliko je godina imao kada je postigao prvi gol u Premijer ligi: 17 godina i 144 dana

Klub za koji je igrao: Liverpul

Datum: 06.05.1997.

Majkl Oven je rano ušao u seniorski tim Liverpula i viđen je kao igrač koji će postati napadač svetskog renomea. Svoj prvi gol u Premijer ligi postigao je sa 17 godina i 144 dana na utakmici protiv Vimbldona.

On je zapao za oko mnogim skautima još kao dvanaestogodišnjak, a Liverpul je bio najkonkretniji sa ponudom. U uzrastu do 15 godina Oven je bio glavna zvezda reprezentacije i postavio je golgeterski rekord sa 28 golova na 20 utakmica. Sa 16 godina priključen je ekipi Liverpula sačinjenoj od dve godine starijih momaka, a seniorski ugovor je potpisao na svoj 17. rođendan.

Prvi gol je postigao na ligaškom debiju, kada je ušao sa klupe na pomenutom meču. Liverpul je bio u konkurenciji za titulu, ali je gubio 2-0. Menadžer Roj Evans je u vatru gurnuo mladog Ovena i ovaj je odmah postigao gol, ali “crveni” nisu uspeli da izbegnu poraz. Engleska štampa je tada pisala da je mladi napadač jedini igrač Liverpula koji je zaslužio prelaznu ocenu na tom meču.

Majkl Oven je igrao za Liverpul svo do 2004. godine i na 216 mečeva je postigao 118 golova. Prešao je u Real Madrid, a zatim igrao za Njukasl, Mančester Junajted i Stouk. Dosta je odsustvovao zbog povreda.

4. Sesk Fabregas

Klub za koji je igrao: Arsenal

Datum: 25.08.2004.

Iako je bio sedamnaestogodišnjak, Sesk Fabregas je u to vreme bio igrač koga je Arsen Venger bez problema stavljao u startnu postavu i dodeljivao mu zadatke u organizaciji napada svog tima. Tako je bilo i tog avgusta 2004, na meču Arsenala i Blekburna. U 58. minutu meča Fabregas je savladao Breda Fridela i povisio na 2-0. Edu i Žilberto Silva su u nastavku sezone u nekoliko navrata bili povređeni, pa je Fabregas nastavio da igra u prvom timu.

venger fabregas

Fabregas je postao najmlađi strelac u istoriji Arsenala, a kasnije ga je Venger imenovao i za kapitena tima. Sve do 2011. Sesk Fabregas je nosio dres Arsenala, da bi potom prešao u Barselonu, pa u Čelsi.

3. Vejn Runi

Klub za koji je igrao: Everton

Datum: 19.10.2002.

Vejn Runi je imao veličanstven debitnaski pogodak u Premijer ligi i to pre svog 17. rođendana. On je minut pre kraja utakmice sa Arsenalom postigao gol za pobedu i tako prekinuo seriju “tobdžija” od 30 mečeva bez poraza. Gosti su poveli u ranoj fazi preko Fredija Ljunberga, Tomaš Radzinski je izjednačio, a onda je Dejvid Mojes u igru ubacio klinca koji će ući u istoriju kao, u tom momentu, najmlađi strelac u istoriji Premijer lige.

U to vreme svim je bilo sasvim jasno da je Vejn Runi izvandresni talenat i Mančester Junajted je već dva puta bezuspešno pokušao da ga dovede. Na kraju im je ipak uspelo i Runi je postao njihov kapiten.

Od septembra 2015. Vejn Runi je i najbolji strelac u istoriji reprezentacije Engleske.

2. Džejms Milner

Klub za koji je igrao: Lids

Datum: 26.12.2002.

Samo dva meseca od Rujevog gola za istoriju i postavljanja rekorda, jedan drugi klinac je oborio njegov rekord. Bio je to Džejms Milner, nova zvezda Lidsa. On je u trenutku postizanja gola bio svega četiri dana mlađi od Runija kada je dao pomenuti gol Arsenalu.

Lids je gostovao Sanderlendu i gubio je 1-0. U igru su ušli mladi Milner i sjajni Robi Fauler. Najpre je Milner u 50. minutu izjednačio, a onda je Fauler sa bele tačke preokrenuo rezultat i doneo pobedu svom timu.

Džejms Milner je napravio bogatu Premijerligašku karijeru i do sad je upisao skoro 400 nastupa. Igrao još za Njukasl, Aston Vilu, Mančester Siti, a sada nosi dres Liverpula.

1. Džejms Von

Datum: 10.04.2005.

Nekadašnji napadač Evertona Džejms Von već 10 godina drži rekord – on je najmlađi strelac u istoriji Premijer lige. U pobedi protiv Kristal Palasa postigao je gol u 87. minutu kada je imao svega 16 godina i 270 dana. Bio je to njegov debi u Premije ligi. U igru je ušao 14 minuta ranije, Dejvid Mojes je hteo da ga nagradi za dobre igre u omladinskom i rezervnom timu, a ovaj je to oberučke prihvatio i oborio rekord Džejmsa Milnera, ali i klupski rekord koji je ranije postavio Vejn Runi.

Na utakmici reprezentacije Engleska do 18 godina Von je zadobio tešku povredu ligamenata i nakon toga više nikad nije uspeo da zablista u punom sjaju. U svom klubu nikako nije uspevao da se nametne, pa je išao na brojne pozajmice, da bi zatim bio prodat Noriču, gde takođe nije pokazao mnogo. Danas igra za Hadersfild.