Bilo je to vreme evropske harmonije, Englezi su sa zadovoljstvom odlazili u Brisel, prestonicu ’’starog kontinenta’’, Belgijanci su rado gledali izveštaje BBC-ja, o Bregzitu nije bilo ni pomisli, pa je fudbalski teren određen za mesto ’’svađe’’ evrounijatske braće.
Kako bi bio ispoštovan princip ’’ni po babu, ni po stričevima’’, državni tim ostrvske monarhije se nacionalnoj jedanaestorici iz zemlje biciklizma suprotstavio na neutralnom terenu – u Italiji, na Svetskom prvenstvu 1990.godine.
Izabranici selektora Bobija Robsona su ’’pod ručnom’’ jezdili kroz prvi krug takmičenja, zahvaljujući golu Marka Rajta protiv Egipta su nekako prošli u eliminacionu rundu, a u osmini finala čekali su ih ’’crveni đavoli’’, polufinalisti prethodnog planetarnog šampionata, više nego sigurni u grupnoj fazi najveće smotre fudbalskog sporta.
Kapiten Belgije Jan Kelemans je kao pravi komandant prvi povikao ’’za mnom!’’ i krenuo u juriš. Izmigoljio je loptu na ivici šesnaesterca iz Rajtovih nogu dok je ovaj bio na zemlji, rezantno tukao prema golu Pitera Šiltona, ali je veterana poslužila sreća, zavibrirala je stativa okvira koji je čuvala ’’jedinica’’ Derbi kauntija , tako da je ’’griva’’ Lavova iz Gordog Albiona ostala uredno očešljana.
Zabrinuti čopor je pomerio liniju fronta na drugu stranu terena, a njegov ofanzivni deo je napao odbranu rivala. Kontinentalni asovi u redovima selekcije iz ’’kolevke fudbala’’- Kris Vodl i Gari Lineker– nadmudrili su bedem pred golmanom Belgije, a ovaj drugi je , mada se nije prezivao Kuper, bio čovek čiji su pucnji u protivničke mreže podsećali na bravure raspištoljenog kauboja – pogodio pravo u stopalo saigrača Džona Barnsa, crnoputi kreator igre je zakucao loptu u mrežu sa 10 metara, no, danski sudija Mikelsen je loše složio vizuelne kockice u mozaiku ove akcije, tako da odluka nije bila ispravna, pošto je dosudio (nepostojeći) ofsajd!
U narednoj akciji engleske reprezentacije Lineker je posle lošeg postavljanja defanzivaca u crvenoj opremi sam krenuo ka Mišelu Prudomu, kad se očekivalo da rutinski podesi najjače oružje- besprekornu egzekuciju i donese prednost svom timu, vrsni centarfor je ostao bez municije, aktuelni trener Klub Briža se isprsio, ušao u šut, tako da se sve završilo miroljubivo.
Rivala Engleza na ovom meču su, izgleda, htele stative, još jednom se zadrmao direk iza Šiltonovih leđa, neki su sigurno skočili misleći da će se zatresti mreža, na kraju su ostali samo uzdasi i pomisao na to kako bi ovu situaciju prokomentarisao Mirko Kamenjašević?
Kad već nije uspeo sam da podesi burence svog napadačkog ’’kolta’’ na bojev metak, čovek poznat po izjavi u kojoj je objasnio koja nacija na kraju pobeđuje u fudbalu, izabrao je intendantsku ulogu. Poslednjim atomom snage je ispred Žorža Grina doturio loptu Dejvidu Platu, Robsonov adut s klupe je istog trenutka poslao projektil, fudbaler sa brojem 1 u timu Gija Tajsa je jedva pogledom stigao da isprati ovo tane upućeno brzinom svetlosti, na sreću ’’biciklista’’ na semaforu nije bljesnulo 1:0 za Englesku.
Austrijanci imaju ’’Red bul’’ koji im daje krila, među Amerikancima su visoko leteli Bulsi iz Čikaga, a Anglosaksonci su u svom sastavu imali Stiva Bula.
U skladu s prezimenom, ovaj igrač je jurnuo poput bika na crvene, uputio dijagonalni šut sa 20 metara, lopta je odskočila ispred Prudoma, međutim, belgijska zmija u plavom dresu se izvila dovoljno i progutala ’’žabicu’’.
Bližio se kraj drugog produžetka, gledaoci na stadionu i oni zabuljeni u TV ekrane su se spremali za pauzu koju bi iskoristili za spremanje kokica, semenki i ostalih pomagala za smirivanje nerava pred očekivanu penal-seriju, kada je ’’džoker’’ Bobija Robsona, Dejvid Plat stupio na veliku scenu.
Pošto je karijeru počeo u Kru Aleksandri, naučio je kako se bori za društvo, pčelinji instinkt napadača Aston Vile je proradio u 119. minutu.
Slobodan udarac sa nekih 35 metara krenuo je da izvede Vodl, ali se predomislio, Pol Gaskojn ga je zamenio lagano ’’potkopavši’’ loptu, dezorijentisani Belgijanci su se okretali, a njihovu konfuziju je iskoristio Plat i poput igle u plastu sena – kopirajući ringišpil se na stadionu ’’Renato Dalara’’ u Bolonji zarotirao kao špageti Bolonjeze i sa 6 metara iz svojevrsnog poluvoleja pogodio pravo mesto.
Skočili su saigrači na strelca ’’srebrnog’’ gola, dok su selektor Robson i golman Šilton radosno trčkarali od sreće, a Prudom je svojim prozirnim očima gledao u neverici.
Crveni đavoli su poslati kući, umesto molekula na briselskom Atomijumu- razbijene su njihove nade, dok je u Londonu zazvonio časovnik na Big Benu kad mu vreme nije.
Englezi su čekirali karte za put u Napulj, GPS se zvao Dejvid Plat…
Dragan Stojić