Na današnji dan: Mančester junajted prekinuo niz Arsenala od 49 utakmica bez poraza

Mančester junajted je na “Old trafordu” slavio sa 2-0 i prekinuo niz Arsenala od 49 utakmica bez poraza. Utakmica je odigrana na današnji dan 2004.

“Tobdžije” su oborile rekord Noringem Foresta iz 1977. i 1978, koji je tada na 42 utakmice bio nepobediv.

mancester arsenal 2004

Arsenal je svoju dobru seriju počeo maja 2003. Zatim su cele naredne sezone bili neporaženi, a tako su nastavili i u prvih devet kola sezone 2004/05. Bio je to jedan od najboljih sastava u istoriji engleskog fudbala.

Na dan utakmice sa Mančester junajtedom Arsenal je bio prvi na tabeli, sa čak jedanaest bodova prednostu u odnosu na rivala, koji se nalazio na sedmom mestu.

Utakmica koje je prekinula niz i posle koje Arsenal više nikada nije bio isti

U prvom poluvremenu nije bilo mnogo dobrih prilika. Rajan Gigs je pokušao jednim šutem iz šesnaesterca, ali ga je blokirao Sol Kembel. Na drugoj strani se Tijeri Anri našao u šansi, ali je golman Roj Kerol dobro istršao i zavorio mu ugao.

Nije bilo golova ni u nastavku sve do 72. minuta. Onda je Vejn Runi pao u šesnaestercu posle duela sa Solom Kembelom i Junajted je dobio jedanaesterac. Još uvek se govori o toj odluci sudije Majka Rajlija, koja je bila krajnje diskutabilna.

runi mancester junajted arsenal 2004

Rud van Nistelroj ga je uspešno izveo i savladao Jensa Lemana (Holanđanin je ranije imao veoma neprijatno iskustvo posle jednog penala protiv Arsenala, kad je promašio, a čitava odbrana “tobdžija”, predvođena Martinom Kionom, nasrnula na njega).

rud van nistelroj

U trećem minutu nadoknade vremena Runi potvrđuje pobedu “crvenih đavola”, na dodavanje Alana Smita.

Ova pobeda Junajteda je imala veliki uticaj na Arsenal. Oni su te sezone izgubili trku za titulom od Čelsija, dok je Mančester bio treći. Osvetili su im se u finalu FA kupa, pobedom posle jedanaesteraca. I to je bio poslednji trofej Arsenalasve do 2014. kada je ponovo osvojen FA kup.

Mančester Junajted:  Carroll, Gary Neville, Ferdinand, Silvestre, Heinze, Ronaldo (Smith 85), Phil Neville, Scholes, Giggs, Rooney, van Nistelrooy (Saha 90).

Arsenal: Lehmann, Lauren, Campbell, Toure, Cole, Ljungberg, Vieira, Edu, Reyes (Pires 70), Bergkamp, Henry.

Venger: Nikada nećemo zaboraviti

– Bio je to neverovatan uspeh koji je prekinut samo zbog loše sudijske odluke. Mi nikada nećemo to zaboraviti – rekao je deset godina kasnije menadžer Arsenala Arsen Venger.

Još uvek niko nije uspeo da se približi ovakvom nizu nepobedivosti.

arsenal nepobedivi

“Tobdžije” su na tih 49 mečeva pobedile čak 36 puta i 13 puta odigrale nerešeno, postigavši čak 112 golova i primivši samo 35.

Utakmica iz 2004. bila je puna naboja koji se prenosio i van terena. Čuven je incident o kome se još uvek govori, ali koji je još uvek obavijen velom tajne. Poznato je da je na putu ka svlačionici neko od igrača Arsenala pogodio Aleksa Fergusona parčetom pice. Pretpostavlja se da je vinovnik incidenta bio Sesk Fabregas, ali Venger ni deset godina kasnije nije želeo da otkrije šta se zapravo desilo, objašnjavajući da bi od toga mogao da se snimi dobar film.