TROKRILNI KONDOR SA ANDA: Por Dios, Tino!

Crveni slon u krdu muflona predstavljao bi predmet čuđenja, kokoške u jatu roda značile bi odličan plen lovca i pune stomake njegovih gostiju, ljubičasta guska u stadu koza razlog za podsmeh. Konačan ishod u sva tri slučaja  bio bi isti- poražavajući.

Pošto  je Svrakama iz Njukasla u prvom kolu UEFA Lige šampiona 1997/98. trebala pobeda protiv odlične Barselone, one su u svoje redove primile ’’kondora’’ sa Anda i umesto da ga s nevericom svi gledaju kao neku zalutalu pticu, na stadionu Sent Džejms Park videli su kako leti terenom i grabi veliki plen.

Prošlo je nešto manje od četvrtine vremena predviđenog za igru  kad je Robert Li  započeo  napad domaćih, poslao pas ka Dancu Jonu Dalu Tomasonu, ovaj je loptu povukao nekoliko koraka unapred, po dolasku na 30 metara od gola Španaca po zemlji je uposlio Kolumbijca Faustina Tina Asprilju, koji je veštim padom, nakon uklizavanja golmana gostiju Ruda Hespa na sedam metara od mreže, izborio privilegiju veću nego  vođe narko –kartela u njegovoj zemlji. Pjer – Luiđi Kolina, najbolji – najgori sudija  (može i obratno) u istoriji fudbala pokazuje na belu tačku, Holanđanin  Hesp u neverici širi  ruke poput majke stare iz narodne pesme, ali bez efekta, jer nije bio maj već septembar, pa je umesto lale zamirisala kafa.

’’Kafeteros’’ je namestio loptu na penaltik, slabijom, desnom nogom poluvisoko ’’servirao’’ loptu u sam desni ugao, srknuvši gutljaj zadovoljstva, jer je u 22. minutu doveo Njukasl Junajted  u vođstvo od 1:0, mada  je  malo falilo da čuvar mreže Katalonaca odbrani šut.

Tanka je linija između vrha i dna, još tanja između dva Luja. Razlika je u delovanju  giljotine. Francuskom kralju Luju XVI je pala na vrat 1793, a treneru Barselone Luju fan Halu (Van Galu) 204 godine kasnije na trenersku strategiju.

Kit Gilespi je prokockao zarađeni novac, ali nije šansu da se dokaže osam minuta nakon prvog pogotka na ovom meču.

Slobodan udarac blizu centra igrališta u korist ’’crno – belih’’, lopta je upućeno daleko na desnu stranu, blizu Hespovog šesnaesterca ju je prihvatio Gilespi, dokazavši u nastavku akcije da je svakom  Kitu  za pobedu potreban neki Frenki Beleven. Brzinom svojstvenom  metku strip –junaka Kita Telera je pretrčao Barhuana Serđija, majstorski centrirao na ’’peterac’’, Asprilja se u maniru trokrilnog kondora vinuo iznad defanzivaca Barselone, visoko po sredini gola glavom zakucao loptu  u mrežu, samo što je kum na krštenju bio pijan, pa je visoki napadač dobio ime Faustino a ne Frenki, međutim, suština je bitna – Svrake su za pola časa igre stekle prednost od dva gola.

Da je u pitanju Pablo Eskobar (tad već pokojnik), uprava Barselone bi ga umilostivila pićem uz hitove Mice Trofrtaljke, poklonila mu člansku kartu u obliku ’’heklera’’, imenovala za vođu katalonskih separatista, no, Tino nema osećaj za tu vrstu umetnosti, njegova najpoznatija umetnička  dela bile su lopte u mreži protivnika. Još jedno takvo je’’naslikao’’ u trećem minutu završnog poluvremena. Bolje reći preslikao.

Opet Gilespi, ponovo desna napadačka strana, i ovoga puta nezaustavljivi sprint, samo duboko  s polovine koja je pripadala ’’crno –belima’’, i kad je ceo fudbalski svet pomislio da je u pitanju prerušeni Jusein Bolt, Irac je ’’skinuo masku’’, što je rezultiralo skidanjem postojećeg rezultata sa semafora.

Rimejk akcije iz 30. minuta okončan je centaršutem iz punog trka, ne mareći za mogućnost da bude optužen kao plagijator sopstvenog dela je aplicirao za mesto  dvostrukog asistenta, Asprilja se ne krsti na svakom ćošku već nakon postignutog gola, pa je to učinio po treći put u istom susretu. Bio je najviši u skoku i sa pet – šest metara čelom loptu poslao u gornji deo levog ugla – 3:0 u korist engleskog predstavnika.

Da su zaigrali bosi fudbaleri ’’blau –grane’’ ne bi stigli do preokreta, zato su se  Luis Enrike i Luiš Figo u kopačkama upisali na listu strelaca, dok su Njukasl Junajtedu omogućili da uknjiži tri boda, pitajući se: zašto baš nama tri komada, zaboga Tino?!