Navikli smo da su stadionu u Premijer ligi uvek puni do poslednjeg mesta, bez obzira na to ko gostuje i to je zajedničko svim timovima.
Ono što im nije zajedničko je japacitet stadiona, odnosno broj domaćih navijača koji imaju privilegiju da uživo posmatraju meč.
Ovaj detalj pravi razliku i u atmosferi i u prihodima od ulaznica.
Din kort
Bornmut
Kapacitet: 12.000
Ovaj stadion je dom fudbalera Bornmuta od 1910. godine i ubedljivo je najmanji stadion u Premijer ligi. Najveća ikad zabeležena poseta na ovom stadionu je oko 29.000, koliko se procenjuje da je bilo gledalaca 1957, kad su u FA kupu igrali protiv slavnog Mančester junajteda.
Na početku 21. veka urađeno je kompletno renoviranje stadiona, a čak je i teren promenio svoj dotadašnji položaj i zarotiran je za 90 stepeni. Zbog neostatka sredstava klub je privremeno odustao od proširivanja kapaciteta svojih tribina, ali ukoliko se zadrže u Premijer ligi verovatno će se i to dogoditi.
Opširnije o stadionu Din kort čitajte ovde >>
Liberti
Svonsi
Kapacitet: 20.814
Svonsi se preselio na Liberti relativno skoro i deli sa sa ragbi klubom Osprijs. Treći je stadion po veličini stadion u Velsu, a pre nego što se preselio na njega Svonsi je pune 93 godine igrao na Vetč Fildu.
Opširnije o stadionu koji je poznat i kao “Bela stena” čitajte ovde >>
Vikaridž roud
Votford
Kapacitet: 20.877
Votford svoje mečeve igra na ovom stadionu od 1922. godine, a 2014. je dograđena nova tribina koja je omogućila proširivanje kapaciteta na 20.887 sedećih mesta.
Opširan tekst o stadionu čitajte ovde >>
Selhurst park
Kristal Palas
Kapacitet: 26.309
Selhurst park je otvoren 1924. godine na mestu gde je pre toga bila ciglana i imao je samo jednu jedinu tribinu, a čak je i ona bila nedovršena.
Godine 1953. stadion je dobio reflektore, a tim povodom u goste je došao slavni Real Madrid.
Opširnije čitajte ovde >>
Hotorns
Vest Bromvič Albion
Kapacitet: 26.500
Hotorns je dom fudbalera VBA još od 1900. godine. U početku su “vrećice” bile podstanari, ali su posle 13 godina otkupile stadion.
Opširnije čitajte ovde >>
Kerou roud
Norič
Kapacitet: 27.220
Norič je 1935. godine izgradio ovaj stadion u rekordnom roku – za samo 85 dana. Prvobitno se zvao “Genzdo”.
Opširnije čitajte ovde >>
Britanija
Stouk
Kapacitet: 28.323
Stouk je igrao na stadionu Viktorija 119 godina, ali je kao i mnogi drugi engleski klubovi morao da se rastane od svog starog doma, koji više nije zadovoljavao uslove. Stadion je otvoren 1997. godine.
Opširnije možete čitati ovde >>
King pauer
Lester
Kapacitet: 32.500
Lester je dobio svoj novi stadion 2002. godine, nakon što njihov stari dom više nije mogao da zadovolji potrebe za takmičenje u najvišem rangu.
Opširnije o stadionu King pauer možete čitati ovde >>
Sent Meris
Sautempton
Kapacitet: 32.689
Godine 2001. Sautempton je napustio svoj dom, stadion Del, i preselio se na Sent Meris, koji važi za jedan od modernijih stadiona u Engleskoj.
Sautempton je na Delu igrao 103 godine, ali su nove potrebe i standardi zahtevali moderniji stadion.
Opširnije o istoriji Dela i Sent Merisa čitajte ovde >>
Apton park
Vest Hem
Kapacitet: 35.333
Na zemljištu Rimske katoličke škole Vest Hem je izgradio svoj stadion Bolin graund, zvan još i Apton park.
Prvi meč na ovom stadionu odigran je 1904. godine.
Opširnije čitajte ovde >>
Vajt Hart Lejn
Totenhem
Kapacitet: 36,274
Dom fudbalera Totenhema otvoren je davne 1899. godine. Brzo nakon izgradnje stadion je dograđivan i dobijao je sve veći kapacitet.
Totenhem ima nameru da u budućnosti izgradi novi stadion, a prethodnih godina je intenzivno rađeno na obezbeđivanju zemljišta za taj poduhvat.
Čitajte o razvoju Vajt Hart Lejna ovde >>
Gudison park
Everton
Kapacitet: 40.569
Gudison park je bio najveći stadion u Engleskoj kada je izgrađen 1892. godiine i prvobitno je bio namenjen atletskim dešavanjima.
Međutim, postao je dom fudbalera Evertona nekoliko dana pošto je otvoren. Everton se pre toga iselio sa Enfilda, gde se uselio Liverpul.
Opširnije o Gudison parku čitajte ovde >>
Stamford bridž
Čelsi
Kapacitet: 42.623
Stadion Čelsija ima impresivnu istoriju, s obzirom da je sagrađen još 1877. godine, s tim da je skoro 30 godina uglavnom služio kao atletski stadion.
Renoviran je 1905. godine i prilagođen potrebama fudbalskih klubova, te je ponuđen na korišćenje Fulamu. Klub nije bio zainteresovan za preseljenje, pa je “uskočio” Čelsi. U to vreme su sva mesta bila stajaća i moglo je da stane i do 100.00 ljudi.
Opširnije o stadionu Čelsija čitajte ovde >>
Vila park
Aston Vila
Kapacitet: 42.785
Godine 1897. Aston Vila je sagradila sebi novi stadion i na njemu su ostali do današnjih dana.
Stadion je jedinstven po tome da je svaka tribina urađena u različitom stilu.
Čitajte opširnije ovde >>
Enfild
Liverpul
Kapacitet: 45.362
Svakako jedan od najpoznatijih stadiona na svetu, pre svega zbog vatrenih navijača Liverpula. Enfild roud je izgrađen 1884. godine i u početku ga je koristio ljuti rival “crvenih” Everton.
Osam godina kasnije Everton je otišao, a uselio se Liverpul.
Uprava kluba radi na povećanju kapaciteta i građevinski radovi su uveliko u toku.
Opširnije o istoriji Enfilda čitajte ovde >>
Stadion svetlosti
Sanderlend
Kapacitet: 49.000
Sanderlend ima jedan od najvećih stadiona u Engleskoj, a s obzirom na to da grad ima veliko rudarsko nasleđe, dobio je njima u čast ime Stadion svetlosti.
Opširnije o ovom zdanju možete čitati ovde >>
Sent Džejms park
Njukasl
Kapacitet: 52.401
Na mestu stadiona Njukasla postojao je fudbalski teren još 1980. godine, ali je tek na kraju veka počelo njegovo dograđivanje i pretvaranje u impozantni stadion.
Opširnije o “ukrasu severoistoka Engleske” čitajte ovde >>
Etihad
Mančester siti
Kapacitet: 55.000
Gradski stadion u Mančesteru, kako bi se dom Mančester sitija zvao da nije bogatih sponzora, izgrađen je 2002. godine i četvrti je po veličini u Engleskoj.
Prvobitno nije bio namenjen “građanima”, ali je sudbina htela da se oni tu nastane. Gradski stadion je i dalje u vlasništvu grada, mada Siti želi da ga otkupi.
O ovom i bivšem stadionu Mančester sitija čitajte ovde >>
Emirati
Arsenal
Kapacitet: 60.432
Simpatični Hajberi je bio dom fudbalera Arsenala 93 godine, sve do 2006. kad je počelo njegovo rušenje i izgradnja stambenog kompleksa.
Arsenal se tada preselio na novoizgrađeni stadion Emirati, sa mnogo većim kapacitetom i boljim uslovima, ali je ostao žal za starim domom, koji je “imao dušu”.
Celu priču o ovim stadionima čitajte ovde >>
Old traford
Mančester junajted
Kapacitet: 76.100
Old traford je otvoren 1910. godine i od tad je dom fudbalera Mančester junajteda. Mogao je da primi više od 80.000 ljudi.
Od klupskih stadiona, trenutno je najveći u Engleskoj i jedino Vembli ima veći kapacitet od stadiona “crvenih đavola”.
Tokom Drugog svetskog rata pretrpeo je velika oštećenja u bombardovanju, ali je povratio stari sjaj ubrzo.
O burnoj istoriji Old traforda čitajte ovde >>
Доброго времени суток!
Планирую написать выразить впечатление добросовестно не исполнила взятые на себя обязательства!!!
К сожалению, не могу рекомендовать данного специалиста от слова совсем…
Наталья Преображенская готовила дизайн-проект и осуществляла авторское сопровождение проекта, а также привлекала бригаду подрядчиков, руководила ходом выполняемых работ,
закупками материалов и конструкций, в результате с апреля 2024г. ремонт в квартире до сих пор не закончен(а срок был 3 месяца)!!!
Некоторые позиции (настенные зеркала, раздвижная конструкция) до сих пор не поставлены и/или не установлены. Это просто кошмар!!!
Постоянные пустые обещания. А те работы, что уже выполнены, просто ужасного качества (кривые полы, установка мебели оказалась проблематичной, все кривое!!!).
Где контроль качества? За что ей были оплачены огромные деньги? Стоимость ее услуг и уровень профессионализма не сопоставимы!!!
Негативный отзыв
Дизайн студия “Уютная квартира” – кидалово!