Mamuze u penziji

Za čerupanje petlova sa šarenim perjem potrebne su snažne i spretne  ruke, a da bi se za fudbalsku supu spremili oni sa belom ‘’odećom’’ pre 12 godina bilo je potrebno imati veštine u nogama i znanje u glavi.

U prvoj utakmici četvrtfinala  FA kupa 2007. godine  fudbaleri Čelsija , popularni Penzioneri, bili su  na pragu da ih  Totenhem Hotspur na stadionu Stamford Bridž  kljucne u ‘’invalidsku penziju’’ nacionalnog kupa 2006/2007, ali su Pevci pred kraj meča ‘’skraćeni za glavu’’ , dva gola prednosti na njihovom kontu  su očerupana, pa je ponovljeni susret na stadionu Vajt Hart Lejn  bio neminovan.

Pogledajte i Nadimci klubova u Premijer ligi – kako su nastali i šta označavaju

Za razliku od prvog susreta u kom je klub iz severnog Londona neprestano kukurikao dok mu plavo nije zaigralo pred očima (3:3), u početnom poluvremenu dodatnog odmeravanja snaga Petlovi  su ličili na piliće a Penzioneri kao da su na klupi u parku posle ručka, tako da je tek u završnih 45 minuta odrešen čvor remija i dobijen učesnik polufinala.

Monday, 19 March 2007
Tottenham: Robinson, Chimbonda, Young-Pyo Lee, Dawson, Rocha (Stalteri 84), Lennon, Zokora, Jenas, Malbranque (Defoe 64), Berbatov, Keane.
Subs Not Used: Cerny, Ghaly, Huddlestone.
Chelsea: Cech, Diarra (Ferreira 90), Ashley Cole, Carvalho, Terry, Wright-Phillips (Kalou 86), Lampard, Ballack, Mikel, Shevchenko (Robben 81), Drogba.
Subs Not Used: Cudicini, Boulahrouz.
Att: 35,519.
Ref: M Atkinson (W Yorkshire).

Napadač gostiju Šon Rajt-Filips, usvojeni sin čuvenog golgetera Jana Rajta, je od svojih trenera usvojio znanje, što mu je omogućilo da u 55. minutu postane hranitelj svoje fudbalske porodice.

Krenuo je silovito prema golu Hotspura, na 30 metara od cilja je poslao kratak pas ka Andriju Ševčenku, prijatelj Đorđa Armanija je ušavši u šesnaesterac domaćih kreirao fintu kojom je  Steda Malbranka poslao  u ‘’garderober’’, potom je majstorski levicom  opalio visoko u suprotan ugao Pola Robinsona i ‘’sašio’’ prednost svojoj ekipi- 0:1.

Nenaviknute na deficit u rezultatu tokom ovog dvoboja, Mamuze su polako rđale, a Plavci omiljenom bojom  bojili put ka narednoj rundi.

Šest minuta nakon asistencije za prvi pogodak, Rajt-Filips je Pola Robinsona ‘’preskrstio’’ u Robinsona Krusoa i naterao ga da se oseća kao da je sam na pustom ostrvu.

Defanzivac Čelsija Ešli Kol je loše baratao ručnim oružjem, slučajno je bez smrtnih posledica upucao studente, ali je zato  u 61. minutu igre loptom sa svoje polovine  na pravo mesto pogodio Didijea Drogbu i to je bilo pola gola.  Robustni napadač kog je majka u detinjstvu zvala Tito je poput partizanskog komesara Totenhem osudio na smrt, spustivši na 20. metru od protivničkog gola grudima loptu RajtFilipsu sabio uza zid odbranu gostiju, a drugi crnoputi špic je izvršio egzekuciju tako što je loptu odbijenu od zemlje poluvisoko poslao u suprotni ugao gostujućeg čuvara mreže za 2:0 u korist čete Žozea Morinja (Murinja)

Smrklo se pred očima svim pristalicama osmostrukog pobednika Kupa Fudbalske asocijacije  , menadžer Totenhema Holanđanin Martin Jol je venuo kao bela lala, a golman Robinson, čovek rodom iz Beverlija, mesta u kom se nalazi najstarija škola u Velikoj Britaniji, zaradio je ‘’keca’’ po drugi put u ovom okršaju.

Preostalih 30 minuta davalo je kakvu-takvu nadu domaćinu da će stići do izjednačenja, a da se iz svetlije nijanse plavog skor prekreči u teget pobrinuo se Bugarin Dimitar Berbatov.

Morinjo je svom sunarodniku Rikardu Karvalju tokom jednog sukoba poručio da se podvrgne testu inteligencije, a odlični defanzivac je desetak minuta pre kraja susreta srušio s leđa Berbatova, pa je i čoveku sa najnižim IQ-om bilo jasno da će sudija Etkinson  pokazati na belu tačku.

Na tlu Engleske oči u oči bili su Irac Robi Kin i Čeh Peter iliti Peter Čeh, a po izvedenom kaznenom udarcu je zapevao onaj koji to bolje radi- Kin.

Poslao je golmana Čelsija u desnu stranu, loptu u levu, a mreži je to bilo nebitno- svakako se zatresla za 1:2, 79. minut.

Progledali su Pevci, Jol se podigao kao zaliven cvet, ali je vreme nezaustavljivo i neumoljivo, stanje na semaforu je ostalo isto i po poslednjem zvižduku glavnog sudije.

Mamuze su poslate u penziju, Čelsi se ‘’podmladio’’.