Na današnji dan: Prvi četvorostruki strelac u Premijer ligi

Efan Ekoku, napadač Noriča, prvi je igrač koji je postigao četiri gola na jednoj utakmici u novom formatu takmičenja zvanom Premijer liga. Učinio je to na današnji dan 1993. godine.Everton je te subote pre tačno dvadeset godina ugostio Kanarince (pogledajte samo te dresove). Domaći su poveli već u 13. minutu pogotkom Pola Rideuta. A onda je Ekoku u preriodu od 44. do 69. minuta postigao četiri gola, za veliki preokret. Malo kasnije pogodio je i Kris Saton za 1-5.Tako je Efan Ekoku ušao u istoriju.

Posle njega su Endi Kol i Alan Širer postizali i po pet komada na jednom meču. Deset dan pre ove utakmice je takođe ušao u istoriju kao prvi strelac za Kanarince u evropskim utakmicama.

Ekoku je, vele neki, rođen u Engleskoj, drugi kažu da je rođen u Nigeriji. Sigurno znamo da je nastupao za reprezentaciju ove druge države.

U sezoni koju pominjemo za Norič je odigrao 27 ligaških utakmica na kojima je postigao 12 golova. Narednih pet sezona proveo je u Vimbldonu, gde je 37 puta bio strelac u utakmicama Premijer lige.Karijeru je počeo u Burnemutu, koji je u to vreme vodio Hari Rednap.

Sada radi kao televizijski komentator.

Samo za sladokusce

Deteljan pregled utakmice Everton – Norič, odigrane na današnji dan 1993. godine.