Ostrvski fudbalski klasik: Engleska vs Škotska 1996

Ko zna koliko ljudi je dalo svoj doprinos istoriji čovečanstva, neki su ostali upamćeni po svojim delima, drugi  su  (ne)zasluženo zaboravljeni, treći su pisali o njoj.

Zamislite koliko je tek sreće potrebno da bi od nekog počela istorija. Upravo tu čast su imali fudbaleri Škotske i Engleske u novembru 1872. godine, jer su u Partiku odigrali prvu zvanično priznatu utakmicu između dve nacionalne reprezentacije, mada  su mnogo pre toga postali deo iste države.

Sto dvadeset četiri godine kasnije, na drugom delu Velike Britanije – Engleskoj,  u drugom kolu Evropskog prvenstva 1996. godine opet su koplja ukrstili škotski ’’gorštaci’’ i engleski ’’grofovi’’.

Nisu dvojica selektora- engleski Teri Venejbls i škotski Krejg Braun kopirali svoje zemljake iz daleke prošlosti i na teren poslali  14 napadača ukupno, ipak je ovaj meč odigran krajem XX veka, pa je bio red da i formacije budu moderne.

Nerešen rezultat iz uvodne runde šampionata protiv Švajcarske stavio je imperativ pobede pred Gordi Albion, jer je domaćina u trećem kolu čekao duel protiv Holandije, a ubrati ’’lale’’ iz fudbalske bašte nikad nije bilo lako.

Prvo poluvreme ličilo je ’’kao jaje jajetu’’ na prvu utakmicu ove dve reprezentacije u istoriji, početni rezultat je bio aktuelan i posle 45 minuta, tako da je drugi deo igre još više dobio na značaju.

Na ’’hramu’’ fudbala jači huk sa tribina dopirao je sa dela koji su ’’pokrili’’ Englezi, pa su u 53. minutu ’’beli’’ razvili jedra svog broda.

engleska škotska 1996

Stiv Mekmanaman je doneo loptu do šesnaesterca Škotske, odigrao je na desnu stranu do Gerija Nevila, čuveni bek Mančester Junajteda je bez oklevanja u formi teledirigovane rakete uputio centaršut na dalju stativu, ona je pala pravo na glavu Alanu Šireru, a najbolji strelac Premijer lige u njenoj dosadašnjoj istoriji u takvim situacijama nije grešio, zakucao je loptu u mrežu i demodirao  ’’suknjicu’’ sa brojem 1 na golu Škotlanđana.

Gledaoci su i naredno uzbuđenje videli pred golom Endija Gorama. Pol Gaskojn je izveo slobodan udarac u visini kaznenog prostora sunarodnika Džejmsa Vata, lopta je preletela sve igrače, a ka ’’drugoj’’ stativi je jurnula engleska ’’parna mašina’’ Tedi Šeringem, no njegov šut glavom je izvrsno odbranio Goram .

Kakvi bi to sunarodnici jednog Aleksa Fergusona bili kad ne bi ’’’pokazali zube’’ protivniku.

Džon Kolins je odlično izborio poziciju, uputio centaršut, a na 5-6 metara od gola najviši u skoku bio je Gordon Đuri,  glavom uvijenom u zavoje je pokušao da u crno zavije protivnički tim, a Dejvid Simen  se nevidljivom pupčanom vrpcom ’’vezao’’ za stativu,  koja mu je u ovoj situaciji bila majka, pa ga je spasila sigurne kapitulacije.

Dalo je to krila Škotima da krenu u još žešće atake na gol Simena.

Geri Mekalister je u stilu Roberta Prosinečkog sa centra igrališta poslao dubinski pas  ka Mekolu, ’’policajac’’ je bez oklevanja prosledio loptu po  pred gol Engleza, Đuri je bio bolji sprinter od Tonija Adamsa, pa je kapiten Albiona umesto lopte ’’pokupio’’ napadača Rendžersa, a  Italijan Pajreto bez dvoumljenja dosudio kazneni udarac za igrače u teget dresovima.

Odgovornost je preuzeo kapiten Geri Mekalister, šutirao je snažno, ali ga je čuvar mreže engleske selekcije ’’pročitao’’ i  specijalisti za osvajanje kup takmičenja pokazao da mora na specijalizaciju za izvođenje penala, pa je zbog promašaja člana Kuće slavnih škotskog fudbala slava tog dana pripala čuvenom brki.

Pošto su utakmicu obeležili igrači glazgovskog Rendžersa, njihov saigrač u suparničkoj reprezentaciji, Pol Gaskojn, dobio je ulogu konačnog egzekutora i podsetio drugove iz klupske porodice da su na Vembliju, a ne na Ajbroksu, a u Londonu je on gazda fudbalskih terena.

Golman Simen je poslao loptu u polje, Šeringem je produžio  do drugog velikana u istoriji Totenhema Darena Andertona, a ovaj do jednog bivšeg ’’pevca’’ – Gaskojna. Približivši se šesnaestercu Škotske,  naišao je Pol na Kolina Hendrija, načinio je  ’’dugu’’  preko Škota, koja je defanzivca u redovima Braunove družine ošamutila, pa Goram nije imao šanse da išta učini , jer je Gaza šutirao čim se lopta iz vazduha spustila na njegovu desnicu i ’’suknjice’’ su pocepane na froncle!

Radovanje a la ležeći policajac  po postizanju ovog pogotka potvrdilo je ko je bio  šerif u britanskom fudbalu tog doba.

Pročistili su Lavovi bronhije i spremili se da omirišu narandžaste ’’lale’’, a Škoti su propustili priliku da se približe prvom plasmanu u drugi krug nekog velikog takmičenja u svojoj istoriji.

Tog dana su se Englezi klanjali svojim fudbalskim bogovima baš tamo gde je  sportskim molitvama i mesto – u hramu fudbala…

*****

Dragan Stojić