UVEK JE BILO VRUĆE NA KAVKAZU: Liverpul je… Liverpul

Pre 78 godina 700 tenkova nemačke vojske nije uspelo da probije odbrambeni bedem sovjetskih branilaca Vladikavkaza, a pre 2,5 decenije u pohod na isti grad i Spartak – Alaniju, ruskog predstavnika u 1. kolu Kupa UEFA, krenulo je dvadesetak fudbalera Liverpula predvođenih menadžerom Rojom Evansom.

Medvedi se plaše kavkaskog ovčara, a klub sa Kavkaza je u vreme odigravanja ove utakmice u svojim redovima imao igrača koji je ‘’režao’’ na protivničke golmane. Njegov ‘’ujed’’ je često bio smrtonosan. Ime mu je Mirdžalol Kosimov (Mirdžalal Kasimov).

Mark Rajt je znao da donese radost Englezima, ovoga puta je doneo šansu četi Valerija Gazajeva, pošto je nedaleko od ivice šesnaesterca svoje ekipe srušio ka golu ustremljenog Kaniševa.

Kasimov je preko ‘’živog zida’’ ciljao bliži ugao, ‘’jedinica’’  Crvenih  Dejvid Džejms, model kompanije ‘’Armani’’, na pogrešnu stranu je pokušao da zakopča svoju mrežu, lopta se ispred njega odbila i odskočila u gornji deo gola za vođstvo domaćih u 22. minutu igre.

Da je ovaj meč igran vek i po ranije, Ljermontov bi napisao pesmu u čast uzbekistanskog napadača, ovako je strelac prvog gola na utakmici dobio pesmu (samo) sa tribina.

Od nikotinskog zavisnika Džejmsa su zavisile šanse za uspeh Spartak – Alanije, a od Stiva Mekmanamana sudbina člana Premijer lige Engleske.

Nekom treća sreća, nekom četvrta magareća, navijačima kluba  sa Enfilda 33. minut na srcu.

Majkl Tomas je po završetku fudbalske karijere znao koga da angažuje za rad u svojoj agenciji za obezbeđenje dok je Liverpul znao kakav mu igrač treba, pa je izabrao baš njega. I nije pogrešio!

Posle kornera u korist tima iz ‘’grada Bitlsa’’, ruski defanzivci su izbili loptu na nekih 30 metara blizu aut – linije, Tomas je loptu poput bube proturio kroz poslednju liniju odbrane, Mekmanaman ju je prihvatio, u kaznenom prostoru je obišao istrčalog golmana Hapova, otišao je  suviše iskosa i činilo se da je on novi ‘’suvišni čovek’’ iz Ljermontovljevog romana.

Međutim, fudbal je u tom trenutku napisao drugi, svoj, tom tog književnog dela. Stiv je načinio okret ka golu, hudinijevski postupio i milimetarski precizno visoko podigao loptu koja je  završila u mreži 12 munuta pre odlaska na odmor.

Pošto gol u gostima vredi više nego na domaćem bojištu, Gazajev je od stresa umesto sukanja svojih čuvenih brkova morao da zasuče rukave i svojim učenicima pokaže put ka pobedi.

Oni su stvarali šanse, sudija nije dosuđivao kaznene udarce (a mogao je), dok su Evansovi puleni čekali svojih pet minuta. U stvari, i pet sekundi je dovoljno da bi se stiglo do trijumfa.

Čuda se događaju u filmovima, u bajkama takođe, mada je uslov da na teren istrči Alisa, međutim, njega družina iz Vladikavkaza nije ispunila ovom prilikom.

U takvim situacijama u sportu postoje protivnici, dve suprotstavljene strane.

U 7. minutu drugog poluvremena napadao je Liverpul, Mekmanaman je na 30-35 metara kratkim pasom uposlio Džejmija Rednapa, no nikom ni na kraj pameti nije bilo da će se još jedno književno delo biti ispisano fudbalskim perom. I to bestseler.

Vezni igrač gostiju je malo krenuo napred, zatim je,  kao da je sin Harija Potera a ne Harija Rednapa sa sredine čarobnim projektilom gađao sam gornji levi ugao Hapovljevog gola,  pa je čuvar mreže domaćih, umesto šuta, pročitao na semaforu novouspostavljeni rezultat- 1:2, 55. minut.

Iako su fudbaleri,  koji su krajem  te 1995. osvojili titulu nacionalnog šampiona najveće države na svetu, nastavili sa atacima ka Džejmsu, Liverpul je po poslednjem sudijskom zvižduku nastavio napad ka daljem takmičenju.