Volter Bouvman – prvi stranac u istoriji engleskog fudbala

Danas se teško može zamisliti Premijer liga bez stranih igrača. Šta više, oni su preuzeli primat u odnosu na domaće igrače. A sve je počelo od jednog čoveka koji se zove Volter Vels Bouvman (Walter Wells Bowman).

Volter Bouvman, Kanađanin koji je rođen 11. avgusta 1870. u Vaterlou, državi Ontario, je bio prvi strani igrač koji je igrao u fudbalskoj ligi Engleske.

On je počeo svoju fudbalsku karijeru igrajući za tim Berlin Rendžersa i bio je član ekipe koja je osvojila šampionat Zapadne fudbalske asocijacije Ontaria 1887, 1888. i 1889. godine. Igrao je za reprezentaciju Kanade protiv SAD-a u Ist Njuarku 1886. a 1888. je izabran da ide na turneju po Britaniji sa timom koji su činili igrači iz južnog Ontarija.

To je bila važna godina za engleski fudbal jer je Fudbalska liga oformljena 1888. i Kanađani su igrali protiv timova kao što su Vest Bromvič Albion, Aston Vila, Blekburn Roversi i Nots Kaunti u Engleskoj, i sa Glazgov Rendžersima i Hartsom u Škotskoj. To je bila veoma uspešna turneja i Bouvman je igrao na 15 utakmica. Kada je turneja završena, vratio se u Berlin (sada poznatiji kao Kitčener) i nastavio je da igra za lokalni tim Rendžersa.

Druga turneja po Britaniji je bila 1891. godine, samo što su ovog puta bili uključeni igrači iz američke lige iz Nju Džersija. To je bila ambicioznija turneja i tim je odigrao 58 utakmica od 22. avgusta 1891. do 4. januara 1892. Bouvman je odigrao neverovatnu 51 utakmicu, igrajući na svim pozicijama u napadu, i postigao je 11 golova.

Kada je turneja bila završena, ostao je u Engleskoj, gde se oženio, i potpisao za Akrington (Accrington) 1892. gde je postigao tri gola na pet utakmica.

Sledeće sezone je potpisao za Ardvik (Ardwick) koji je igrao u Drugoj diviziji. Dok je igrao za njih, klub je bankrotirao i od njega je nastao tim Mančester Siti. Bouvman je debitovao u pobedi Ardvika od 3:0 nad ekipom Krua (Crewe) i postigao gol na toj utakmici. Odigrao je 47 utakmica za Ardvik/Mančester Siti za sedam godina provedenih u klubu.

——————————————————————————————

Kada je njegov boravak u Engleskoj bio gotov, nije se vratio u Kanadu već u SAD gde je imao brata koji je radio u Čikagu. Nakon što je kratko vreme ostao tamo, preselio se u Montanu gde je prvo otpremao cepanice preko reke, a kasnije u topionici bakra u gradu Anakonda. Jedne godine je igrao i hokej za lokalni tim. Iz Montane se preselio sa porodicom na zapadnu obalu gde je radio na dokovima u Sijetlu, a kasnije i u pilani u Portlandu u Oregonu. Umro je u Sijetlu 7. marta 1948.

——————————————————————————————

Iako se engleski fudbal dugo držao bez mnogo stranaca, danas se čini da je izgubio trku.

Realno, svi strani igrači koji igraju u Premijer ligi doprinose boljoj igri svojih timova, a samim tim i kvalitetu lige. Ali, mnogi mladi igrači, koji su veliki talenti, nikad neće dobiti priliku da se pokažu u klubovima u kojima su potekli jer je klubu uvek lakše da kupi „gotovog“ igrača nego da sačeka da mladi igrač sazri za igru na velikoj pozornici.

Zbog toga ćemo sve ređe videti novog Džerarda ili Gigsa, ali sve češće ćemo videti valjanje po terenu i simuliranje. Englezi u Engleskoj više nisu glavni.

*****

Dalibor Gavrilović Gavra