7 razloga zbog kojih je Lester siti osvojio Premijer ligu

Ono što su igrači Lester Sitija uradili ove sezone je ličilo na bajku koja je opčinila milione širom sveta, i kao i svaka bajka i ova ima srećan kraj.

Najveće iznenađenje engleskog fudbala Lester Siti, iako autsajder za osvajanje titule – doduše samo su retki i/ili pijani navijači očekivali to – su krunisani šampioni nakon što Totenhem nije uspeo da pobedi Čelzi u ponedeljak.

Pre samo sedam godina, Lester je ispao u treći rang takmičenja i sama pomisao na igranje u Premijer ligi je bila daleka. U avgustu, samo nedelju dana nakon što je Lester izbegao ispadanje iz lige, iako je proveo većinu sezone na 20. mestu, veću šansu je imala Kim Kardašijan da postane predsednica SAD-a nego da igrači podignu pehar. Međutim, šta je ono što je dovelo do istorijskog uspeha Lisica?

1. Pametno dovođenje pojačanja

Startna postava Lestera je koštala samo 32 miliona funti, što mora da je posramilo menadžere svih velikih klubova koji su trošili stotine miliona na pojačanja. Najzvučnija pojačanja Rijad Marez, Ngolo Kante i Džejmi Vardi, svi oni koji su u Timu godine po izboru igrača, su dovedeni za relativno male svote novca, a bili su ključni igrači koji su održavali visok nivo igre celog tima.

rijad marez ngolo kante

Glavni skaut Stiv Volš, ujedno i jedan od tri pomoćnika Klaudija Ranijerija, zaslužuje najviše pohvala za ova tri pojačanja. Kako se priča, Volš je otišao u Francusku da gleda Rajana Mendesa – koji sada igra u Čempionšipu u Notigem Forestu – a vratio se sa Marezom koji je koštao oko 520,000 funti.

Alžirac sada vredi oko 51 milion funti – skoro 100 puta više nego što je Lester platio za njegove usluge. Nasuprot toga imamo Luja Van Gala koji je potrošio 416 miliona funti za dve godine u Mančester Junajtedu i koji nije uradio puno toga.

2. Podsticaj sa picom

Iako poznat po čestom menjanju igrača u startnoj postavi, Klaudijo Ranijeri je neočekivano to drastično promenio tokom ove sezone. Dok Vardi i Marez nisu imali problema sa davanjem golova, odbrana je bila ono što je najviše brinulo Ranijerija u prvom delu sezone jer njegov tim nije uspeo da sačuva mrežu sve do kraja oktobra. Govorio je u to vreme: „Pre svake utakmice govorio sam igračima da samo sačuvaju mrežu. Nisu uspevali. Pokušavao sam da ih motivišem na sve načine. Na kraju, pre utakmice sa Kristal Palasom, rekao sam im da ih vodim na picu ukoliko to uspeju. Naravno, uspeli su da sačuvaju mrežu. Bilo je 1:0“. Ranijeri je održao svoju reč i odveo je svoje igrače u lokalni restoran gde su sami pravili i pojeli svoje pice.

lester pica

Što se tiče stila igre, ne može se više reći za Ranijerija da voli da meša karte – ovaj 64-godišnjak je koristio najmanje igrača od svih u Premijer ligi.

3. Mečevi koji su odlučivali tok sezone

Uvek postoje momenti od kojih čitav tok sezone tima zavisi; za Lester ih je bilo nekoliko. Kasni pogodak štopera Roberta Huta glavom protiv Totenhema za pobedu od 1:0 na Vajt Hart Lejnu, koji je bio jedini pratilac Lestera, kako se kasnije ispostavilo, sada izgleda kao ključni pogodak sezone. Nakon toga u februaru, Lester je rasturio Mančester Sitij na sred Etihada, kada je Marez pokazao sav svoj raskošni talenat u pobedi od 3:1.

Poraz od 2:1 od Arsenala nekoliko dana kasnije je trebao da predstavlja kraj Lesterove dominacije ali oni nisu pali pod pritiskom, što se najbolje vidi u utakmici u aprilu protiv Vest Hema. Iako su gubili sa golom razlike i bili sa igračem manje, izborili su penal koji je Uljoa hladnokrvno pretvorio u pogodak, što je dovelo do velikog slavlja na King Pauer Stadionu. To je bio remi veliki kao pobeda.

4. Promenljiva forma velikih timova

Ovo je trebala biti godina Arsenala. Mančester Siti i Junajted su zaostali dosta tokom sezone, pa se činilo da će se trka za šampionski pehar voditi između Arsena Vengera i Ranijerija. Naravno, nakon pobede nad Lesterom u zadnjoj sekundi na Emiratima, psihološko prednost je bila na strani Arsenala i bilo je vrlo verovatno da će osvojiti prvi trofej Premijer lige nakon 2004. godine.

Niz rezultata koji je sledio najbolje pokazuje razliku između mlakog mentaliteta Arsenala i borbe do zadnjeg daha igrača Lestera. U sledećih sedam mečeva, Lisice su osvojile 19 od mogućih 21 poena, dok je Arsenal osvojio samo devet.

5. Timski duh

Bivši defanzivac Lestera Met Eliot je rekao:

„Od svih faktora, najvažniji je uvek bio timski duh. Igrači ne pričaju o sebi. To je zajednički trud – imamo duh zajedništva i želju za pobedom“.

Srž tima je sastavljen od igrača koji su ranije označeni kao nedovoljno dobri za Premijer ligu. Mark Olbrajton, otpušten iz nedavno ispale Aston Vile na kraju prošle sezone, imao je najviše uzastopnih nastupa od bilo kog igrača Lestera ove sezone. Marez je aludirao na zajedništvo, stvoreno iz inata, kao „osvetu bosonogih ljudi: „Sviđa mi se ta slika. Nismo programirani da postanemo profesionalni fudbaleri. Mislim da živimo sa određenom dozom ravnodušnosti. Naša priča je neverovana, iako nismo još ništa uradili“.

6. Budistički monasi

Na kraju tu su tajlandski monasi koji, neki veruju, daju Lesteru duhovnu prednost nad rivalima. Na Tajlandu, domu vlasnika Lestera Vikaja Srivadanapraba, koji je istinski blagoslov Lester Sitija, se svakodnevno blagoslovio teren Lestera i širila dobra karma, što neki veruju da su bili razlozi uspeha kluba.

Kao primer uticaja vere se spominje u vremenu kad je Lester bio na začelju tabele, kada je Vikaj rekao glavnom monahu da nemaju dovoljno „blagoslova“. Onda je krenuo da gradi hramove i pomaže monasima u i izvan zemlje. Bio je odlučan da napravi dobru karmu, i u tome je uspeo. Ne znam da li je vera u pitanju, ali svakako je sreća bila na strani Lestera.

7. Bitka ruža

Ono što sada nije bitno u neverovatnoj priči Lester Sitija, to je da je Jork Siti ispao iz najnižeg ranga profesionalne fudbalske lige kao poslednjeplasirani. Međutim, Jork i Lester imaju zajedničku istoriju – i to kakvu. Dva grada su nedavno bili upetljani oko borbe za ostatke kralja Ričarda III, poslednjeg kralja koji je umro u bitki, kada je ekshumirano njegovo telo koje je pronađeno na parkingu u Lesteru. Čelnici Yorka, međutim, veruju da je pravo Ričarda III, kao i želja, da bude sahranjen u svom drevnom gradu, ali su tri sudije odlučile da će telo bivšeg kralja biti ponovo pokopano u Lesteru. Još jedna pobeda Lestera.

Dalibor Gavrilović Gavra

premijer liga jos vesti-compressed