LIVERPUL MOJE MLADOSTI: Pegaz iz ergele Enfild

Nisam Toni Parsons, nisam rođen u Londonu (teško da bih mogao baš toliko da se “napravim Englez”),  ali mi niko ne može zabraniti da, kao što je on radio, pišem priče iz mladosti, prisetim se “prave porodice”, kolektiva  koji nije inspirisao velikog pisca da sroči “Klub za vešanje” i “Čovek i dečak”, jer klub iz moje priče veša pobede, trofeje, a za to je potrebno više dečaka. Jedan čovek je dovoljan. Sedi na klupi i daje instrukcije. Trener. Englezi bi me ispravili – nije trener nego menadžer. Pa, dobro, valjda bolje znaju od mene? Oni su izumeli moderni  fudbal, a ne ja.

Sredinom poslednje decenije prošlog veka u gradu Bitlsa, u   dresu Liverpula na terenu, a van njega u skupocenoj odeći bili su dečaci “puni buva”. Hoću reći – buba.  Neke od njih zvali su Spice boys. Što bi postojale samo Spice girls, je l’ da?

 

Manje od godinu dana pošto su izujedali  Svrake iz Njukasla u meču za infarkt u okviru Premijer lige (4:3), Bitlsi u kopačkama su marta meseca 1997. ponovo dočekali  iste goste sa severoistoka Engleske.

 

Pola časa su ‘’crno-bele grabljivice’’ držale raširena krila, a onda je usledilo  prinudno skupljanje.

Džejson Mekatir je prodro po desnoj strani, približivši se šesnaestercu gostiju uputio je loptu nisko , na 14 metara od gola primirio ju je Stiv Mekmanaman , pokazao zašto je umesto u školskoj učionici nastavu pohađao na Enfildu, naciljao je  gornji levi ugao, pa golmanu Njukasla Šaki Hislopu ni pet šaka ne bi bilo dovoljno da ukroti loptu- 1:0.

Škot Keni Dalgliš, igračka veličina Redsa, tada na klupi Svraka, nije uspeo ni da izusti Cezarove reči, a Crveni su mu servirali  novog ‘’sina Bruta’’.

 

Mekmanaman je oduzeo loptu, dalekometnim pasom gurnuo u vatru Robija Faulera, navijač Evertona je pokušao da istopi nade Njukasl junajteda kao karamele, šutirao je ispod istrčalog Hislopa, lopta je umesto u mreži završila na stativi, no tu je bio Čeh Patrik Berger i s osam metara nazdravio iako mu Plzenjsko pivo nije bilo pri ruci. Promena rezultata samo minut posle prvog pogotka.

Pogledajte i: 16 dokaza da je Robi Fauler bio Bog

Klub na čijem dresu se nalaze morski konji kaskao je dva koraka iza svog rivala na ovom meču, a da zlo po njih bude veće, Liverpul je u svom sastavu imao ljubitelja konja, pa je galopzavršen još jednom egzekucijom.

Džejmi Rednap nije od oca, kao dete iz poznate pesme,  tražio da mu kupi auto, bicikl, trotinet, već loptu, a da je Hari dobro postupio što mu je ispunio želju bilo je jasno  tri minuta pre odlaska na odmor.

Pogledajte i Čika Hari – jedini pravi menadžer

Filigrantski je s polovine svoje družine poslao dubinsku loptu u prazan prostor, Fauler je ponovo bio brži od pratilaca, sa 17 metara je poentirao, dok se golman Hislop posle još jednog neuspešnog istrčavanja osećao kao Nina Badrić na šumadijskoj svadbi. Liverpul- Njukasl junajted 3:0.

 

Turske, indijske i latinoameričke serije sadrže stotine epizoda, preokreta i neočekivanih dešavanja, baš takva je sudbina kluba s Enfilda u novijoj istoriji. Vole ljudi Hičkoka pa to ti je.

Do 71. minuta je sve izgledalo izvesno, od tog trenutka nije bilo tako.

Kit Gilespi je u životu sve stavljao na kocku, to ga je dovelo do bankrota pre osam godina, suprotno se dogodilo pre više od dve decenije. Okretao je rulet nadomak šesnaesterca domaćih, nekako je uhvatio dah i kockao se uputivši naizled bezopasan udarac, a kad je Dejvid Džejms stajao na golu ništa nije bilo benigno.

Aktuelni menadžer u zemlji svetih krava, Indiji, poput lude krave se bacio u prazno, lopta se u niskom letu  preko njegovih ruku našla u mreži.

Ništa strašno – prozborile su pristalice Redsa,’’ plus 2’’ je bila zadovoljavajuća zaliha.

Bili su fanovi kluba iz Mersisajda u pravu. Donekle.

Manje od 200 sekundi pre isteka regularnog dela su se zabrinuli.

U ovoj situaciji je Rednap pogrešio, sad je ekscentrični Kolumbijac Faustino Asprilja došao u poziciju  u kojoj je bio Fauler, a ne treba zaboraviti da je u Njukasl junajted stigao iz ‘’čokoladnog’’ kluba- Parme. Kao u reklami za ‘’snikers’’, samo što on nikad nije bio mister Bin, uvek je ličio na onog kung- fu majstora.

Energetski besprekoran, atletski takođe, prebacio je loptu preko Džejmsa pre nego što je zakoračio u kaznenih 16 i ona je završila na pravom mestu po njegov tim.

 

I šta sad? Klackalica. Izjednačenje ili nokaut?

Izjednačenje!

Minut po smanjenju deficit stiglo se do egala.

Na sve ili ništa su poletele Svrake, ne baš obećavajući centaršut u nedostatku boljeg rešenja, Voren Barton je skokom nastavio akciju, na sedam metara od Džejmsove gol-linije izazvao gužvu, Asprilja umalo da postane dvostruki strelac, no ništa od toga, ipak se Bartonovo ime našlo na listi strelaca, čuvaru mreže Liverpula proturio je loptu kroz noge za 3:3.

 

Njegov imenjak bio je deo filma ‘’Najveći svetski ljubavnik’’, a ovaj mlađi u tom času najvoljeniji lik u Njukaslu.

Kuku lele za menadžera  Roja Evansa i Crvene.

Poželeli su svi kojima je ‘’Nikad nećeš hodati sam’’ omiljena pesma da se susret što pre okonča, Englezi jesu germanske krvi, samo nisu Nemci pa da pobeđuju u poslednjim sekundama.

Ko  kaže? Da se kladimo da su i  to i to mogli.

Norvežanin Stig-Inge Bjernabi zaveo je olimpijsku vicešampionku u rukometu, postao je sportski direktor Rozenborga, pa je za njega jedan maestralan centaršut kao sedmerac na prazan gol.

Direktorski precizna lopta s levog boka, kosina fjorda nije bila ravna ovom centaršutu , Fauler kao da je uzjahao Pegaza, vinuo se nebu pod oblake i sa šest metara  zakucao ‘’bubamaru’’ od zemlje iza leđa Hislopa– 4:3.

Fudbal se i ovog puta pokazao boljim od Hičkoka, toliko da mu je i slavni reditelj mogao prepustiti nagradu Oskar.

Igrala se deca…

Dragan Stojić

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.